Strona główna Rok w ogrodzie Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie to czas, w którym nie brakuje tego, co dla duszy i tego co dla ciała. Ogrody ozdobne zachwycają barwnymi rabatami. W ogrodach warzywnych i sadach można delektować się smakiem warzyw i owoców, a także przygotowywać przetwory na zimę, aby w tym smutniejszym okresie, nie zabrakło nam smaków lata.

Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’

W sierpniu w ogrodzie dzieje się wiele, a poniżej skrót tego o czym warto pamiętać 🙂
Ogród ozdobny
Może zaczniemy od ram ogrodu, które często wyznaczane są poprzez żywopłoty. W tym miesiącu należy koniecznie przyciąć żywopłoty zarówno liściaste jak i iglaste (pod koniec miesiąca). Nie ma co zwlekać, gdyż późniejsze cięcie w zależności od ostrości zimy może doprowadzić do uszkodzeń krzewów, składających się na żywopłot.
Sierpień to okres, w którym warto przygotować podłoże pod rośliny cebulowe. Można zacząć je wysadzać już w drugiej połowie miesiąca. Pamiętajmy, że podłoże powinno być przepuszczalne, a cebule warto zaprawić środkiem grzybobójczym. To czas sadzenia przede wszystkim zimowitów, przebiśniegów, krokusów jesiennych, korony cesarskiej. 
Ostatnia dekada miesiąca to dobry czas na przesadzanie piwonii, ale pamiętajmy, że dzielimy przede wszystkim kilkuletnie okazy, najlepiej mające ponad 5 lat.
W sierpniu dzielimy byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem np. kosaćce, rozchodniki, goździki, płomyki szydlaste, liliowce i wiele innych. 
Ponieważ lubię lawendę i o niej już sporo pisałem na blogu, chciałbym przypomnieć, że sierpień to dobry czas na jej przycięcie. Od dwóch lat nic już nie rozmnażam z sadzonek, a sierpień to dobry czas na rozmnażanie zarówno krzewów liściastych jak i zimozielonych oraz wrzosów i wrzośców. Ostatnie nie są aż tak łatwe do rozmnożenia, dlatego też wolę je zakupić- a oferta tych roślin jest bardzo bogata.
Koniec sierpnia to dobry czas na sadzenie iglaków oraz ich przesadzanie. Przesadzanie dużych iglaków jest ryzykowne, jednak jak roślinę wykopiemy ze sporą bryłą korzeniową i po przesadzeniu systematycznie będziemy podlewać, jest dużo większe prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny na nowym stanowisku. Moje przesadzanie sporych egzemplarzy najczęściej kończyło się sukcesem, ale czasem zdarzały się porażki.
Słonecznik zwyczajny
 
Ogród warzywny
Sierpień to okres, w którym, możemy smakować warzywa i owoce. Trwa sezon ogórkowy, który należy uznać za udany. Po sezonie, miejscówka ogórków zostanie obsiana gorczycą (nawóz zielony). Przy częstych deszczach i wszechobecnej wilgoci, luka w ogrodzie warzywnym szybko się zazieleni. Jak osiągnie do około 20 cm wysokości, zostanie przekopana.
W tym miesiącu można jeszcze wysadzić z rozsady sałatę masłową. Jestem wielkim smakoszem sałaty. Uwielbiam ją w różnej postaci choć najbardziej na „zielonej” kanapce. Polecam wysiać na późne zbiory rzodkiewkę, wspomnianą sałatę oraz koper. Można wysiać także szczaw. Zupa szczawiowa wraz z pomidorową i rosół to moje ulubione zupy:) Przy braku opadów należy je podlewać, aby szybko wykiełkowały.
W sierpniu oprócz zbioru wspomnianych wcześniej ogórków, dokonujemy zbioru pomidorów, fasoli szparagowej, ziół, czosnku, papryki słodkiej. Ostatnio wiele czytałem o szpinaku i tak sobie myślę, że także zawita do mojego warzywnika. Wszyscy którzy poznali jego walory oraz ci, którzy chcieliby wzbogacić dietę o szpinak, mogą go jeszcze wysiać. Jesienią będzie można dokonać jego zbioru. 
Wszelkie zbędne części roślin- jeżeli nie są porażone przez choroby powinny trafić na kompostownik.
Sierpień w ogrodzie
 
Sad
W sierpniu zajadam się śliwkami. W sadzie dominują, stare kilkudziesięcioletnie drzewa owocowe. Nie wiem jakie to odmiany. Od kilku lat powoli żegnam się z tymi sędziwymi drzewami (drzewa powoli wymierają, mimo prób ich ratowania), pamiętającymi czasy przedwojenne. Systematycznie wzbogacam sad w nowe, współczesne odmiany, aby karmił swym dobrodziejstwem także przyszłe pokolenia. 
Ponieważ pod koniec lipca zakończone zostały zbiory czereśni i wiśni pora zabrać się za przycięcie tych drzew. Cięcie prześwietlające jest konieczne. Zapewni ono dorodne owoce w następnym roku. Dokonując cięcia pamiętajmy o usunięciu pędów chorych, uszkodzonych w dużej części ogołoconych oraz zbyt opadających. Cięcie w tym okresie jest bardziej korzystne. Przychylniejsza, bo jeszcze letnia pogoda, ogranicza obecność grzybów i możliwość infekcji ran powstałych pod wpływem cięcia. Koniecznie stosujmy środki grzybobójcze na powstałe rany, a zabieg cięcia wykonujemy w słoneczną i ciepłą pogodę. 
U mnie. jak zwykle musiałem podpierać palikami, jedną z moich jabłonek. Co roku mocno owocuje, więc nie chciałbym, aby doszło do złamania gałęzi. Może nie ma wyjątkowo smacznych owoców, ale przecież nie wymienię jej na nową, bo za bardzo mi jej szkoda.
Zostając w tematyce cięcia drzew owocowych, to cięcie letnie można zastosować także w razie potrzeby w przypadku wybranych jabłoni, śliw oraz brzoskwiń. Dotyczy ono przede wszystkim drzew charakteryzujących się silnymi przyrostami oraz zagęszczeniem. Usunięcie nadmiernej ilości zagęszczających gałęzi (szczególnie tzw. wilków) sprawi że owoce będą szybciej i bardziej równomiernie dojrzewać.
W tym okresie, także po zbiorach, można prześwietlić krzewy porzeczek oraz agrestu. Jeżeli chodzi o maliny, to po zbiorze, tniemy przy ziemi owocujące w tym roku pędy, zostawiając jednoroczne pędy. Gdy jest ich zbyt wiele, można także dokonać lekkiego prześwietlenia.
Nie zapominajmy o truskawkach, gdyż plantacja daje dobre zbiory do trzech lat. Po tym okresie należy zmienić stanowisko. Pamiętajmy, że truskawki nie sprawdzą się na stanowisku po ziemniakach, trawniku, malinach, truskawkach, pomidorach. Udają się po kapuście, kalafiorze, fasoli, grochu. Warto zastosować przedplon w postaci roślin motylkowych oraz zboża. Stanowisko pod truskawki powinno być dobrze uprawione i odchwaszczone- nawiezione kompostem. Sadzimy je w rzędach oddzielonych od siebie o około 70-80 cm, w odległości co 20-30 cm. W początkowym okresie koniecznie należy je podlewać- oczywiście jak będzie sucho.
Owoce to źródło wielu witamin i składników mineralnych. Zadbajmy o nasze rośliny, a odpłacą się nam dorodnymi owocami, które będą zdrowe, bo wolne od zbędnej chemii.
Sierpień w ogrodzie
 
Balkon i taras
Sierpień jest kolejnym miesiącem podstawowych zabiegów na roślinach ozdobnych, uprawianych na balkonie i tarasie. Podlewanie, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami to podstawowe zabiegi. Pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatów, aby przedłużyć kwitnienie roślin np. pelargonii oraz surfinii. Już teraz warto pomyśleć nad jesiennymi kompozycjami póki co, możemy cieszyć się pięknem letnich kompozycji. Sierpień to dobry czas na pobranie sadzonek pelargonii, a nawet surfinii.
Sierpień w ogrodzie

Powiązane posty

1

Ania 09/20/2017 - 09:50

Dobrze jest wiedzieć takie rzeczy, poza tym wpis ciekawy i bardzo praktyczny, umiejętność pielęgnacji i zajmowania się ogrodem to jednak sztuka. Dobre narzędzia się przydają https://blogstyle.pl/top-10-narzedzi-do-ogrodu-ktore-wykorzystuje-w-pracy-ogrodnik/ ale to wiedza i doświadczenie odgrywają najważniejszą rolę.

Odpowiedz

Zostaw komentarz