Strona główna Rok w ogrodzie Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie to miesiąc, w którym zależnie od panujących warunków atmosferycznych, mamy więcej bądź mniej pracy do wykonania. Nasze ogrody żyją, a my starajmy się, aby ten okres minął im bez większych zawirowań. O tym na co zwrócić szczególną uwagę dowiesz się poniżej 🙂

Styczeń w ogrodzie

Ogród ozdobny
W ogrodzie ozdobnym za wiele nie zrobimy w styczniu, zwłaszcza jak zima jest zimą. Pamiętajmy, że zima to okres przede wszystkim na spacery. Zwróćmy uwagę na ewentualne poprawki np. okrycia zimowe roślin. Czasem mocniej powieje, więc nawet solidnie wykonany stroisz może zostać uszkodzony. Na bieżąco sprawdzajmy okrycia. Lepiej dmuchać na zimne, niż wiosną zmierzyć się ze smutną prawdą.
Po opadach śniegu, wizyta w ogrodzie wskazana. Zalegający na gałęziach, wilgotny śnieg to niebezpieczeństwo łamania się pod jego ciężarem zmrożonych gałęzi, zwłaszcza roślin iglastych. Formy kolumnowe, warto zabezpieczyć okręcając je sznurkiem bądź wykorzystać w tym celu specjalną siatkę.
Odśnieżając wybrane części posesji, nie składujemy śniegu na trawniku, gdyż bardzo niekorzystnie wpłynie to na jego późniejszą kondycję. Poza tym nie chodźmy po nim niepotrzebnie, a wyłącznie wówczas, gdy jest to naprawdę konieczne.

Styczeń w ogrodzie
Nie zapominajmy o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu. Dokarmianie oraz oczyszczanie ptasich stołówek powinno być przeprowadzane systematyczne aż do wiosny.
Zimą nie zapominajmy także o oczku wodnym i jego mieszkańcach. Należy wykonać przerębel, przez który podwodny świat będzie miał stały dopływ świeżego powietrza.
W przypadku suchej zimy, koniecznym może okazać się uzupełnianie niedoborów wody roślinom zimozielonym. Rośliny zimozielone narażone są na suszę fizjologiczną. Polega ona na utracie wody w wyniku transpiracji, spotęgowanej m.in. wietrzną pogodą. Przy zmarzniętym podłożu, roślina nie ma możliwości uzupełnienia powstałych braków, czego konsekwencją jest jej zamieranie. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy rośliny podlewać w razie potrzeby, wówczas gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 0°C.
Na okres zimy podstawowym zajęciem niech będzie planowanie nowych nasadzeń, a także wszelkich naszych działań w ogrodzie, w kolejnym sezonie ogrodniczym.

Styczeń w ogrodzie

Ogród warzywny
Tak jak w przypadku ogrodu ozdobnego, również w warzywniku okres zimowy przebiega bardzo spokojnie. Zimą warto dokładnie zaplanować grządki i zadecydować, które warzywa uzupełnią nasze domowe menu 🙂 Wkrótce pojawią się nasiona w sklepach, tak więc będzie w czym wybierać.
Miłośnicy warzyw uprawiający m.in. jarmuż, mogą w okresie przyjemniejszej aury, dokonać jego dalszego zbioru. Podobnie jak w przypadku pora zimowego czy też pietruszki naciowej.

Wielu z nas w okresie zimy przechowuje sporo warzyw m.in. marchew, pietruszkę, buraki ćwikłowe. Kontrolujmy przechowywane warzywa. Należy usuwać warzywa ze zmianami chorobowymi, aby nie stały się źródłem infekcji dla kolejnych. Nie reagując, możemy utracić większość przechowywanych zapasów.

Sad
Jeżeli w grudniu nie znaleźliśmy czasu na bielenie drzew owocowych, należy koniecznie przeprowadzić je w styczniu.
Więcej na temat bielenia drzew znajdziesz tutaj.

Rośliny na balkon i taras
Nadal czuwamy nad roślinami tarasowymi zimującymi w pomieszczeniach. W razie potrzeby podlewamy i uważamy na temperaturę. Rośliny uprawiane w domu, zazwyczaj narażone są na zbyt niską wilgotność powietrza, dlatego też należy ją podwyższać. To trudny czas dla większości roślin, dlatego stają się bardziej podatne na atak chorób i szkodników.

Powiązane posty

Zostaw komentarz