Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Kalina bodnantska, kalina zimowa (Viburnum xbodnantense)
Kalina bodnantska

Kalina bodnantska, nazywana czasem kaliną zimową jest jednym z tych krzewów, który warto zaprosić do ogrodu. Kwiaty tej kaliny zależnie od pogody mogą rozwijać się od późnej jesieni, zimą, a także wczesną wiosną w stanie bezlistnym i bardzo ładnie pachną. Kalina bodnantska nie jest wymagająca, ale należy zapewnić jej zaciszne, ciepłe, osłonięte przed wiatrem stanowisko, aby chronić jej kwiaty przed przemarzaniem.

Kalina zimowa

Viburnum xbodnantense jest mieszańcem kaliny wonnej (Viburnum farreri) i kaliny wielkokwiatowej (Viburnum grandiflorum). Osiąga około 2,5- 3 m wysokości, charakteryzując się przy tym ładnym pokrojem, z łukowato wygiętymi pędami. Rurkowate kwiaty tworzą kwiatostan, w pąkach są bardziej różowe, a rozkwitając jaśniejsze. Liście tej kaliny są sezonowe, zielone, a jesienią przebarwiają się na bordowo. 

Kalina bodnantska ma niewielkie wymagania

Krzew nie jest zajmujący w uprawie. Należy mu zapewnić zaciszny zakątek w ogrodzie, słoneczny do lekko półcienistego. Podłoże umiarkowanie wilgotne, dość żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne do obojętnego. 

Viburnum xbodnantense

Viburnum xbodnantense

Krzew można nawozić kompostem i podlewać w razie potrzeby. Cięcie tej kaliny przeprowadza się wiosną po kwitnieniu i ma ono charakter prześwietlający. Usuwa się pędy zagęszczające, słabo kwitnące, uszkodzone. Stare, zaniedbane krzewy można odmłodzić, usuwając u podstawy najstarsze pędy. Odmładzanie krzewu najlepiej rozłożyć na kilka lat, aby nie pozbawić się kwitnienia. 

Kalina bodnantska

Kalina bodnantska najczęściej dostępna jest w odmianie ‘Dawn’ oraz ‘Charles Lamont’.

Poza kaliną bodnantską, warto zwrócić uwagę na inne krzewy i drzewa kwitnące zimą i na przedwiośniu. Zazwyczaj skupiamy się na bylinach cebulowych, dlatego w ogrodach zazwyczaj jeszcze w okresie zimy, nasze oczy cieszą ranniki oraz przebiśniegi. Ostatnio  dużą popularnością cieszą się także wyjątkowe ciemierniki. Krzewy kwitnące zimą, to m.in  pięknie kwitnący oczar pośredni.

Powiązane posty

2 komentarze

Dusia 02/03/2020 - 07:20

Mam również to cudo w swoim ogrodzie, zapach ma obłędny pozdrawiam Dusia

Odpowiedz
Greg 02/03/2020 - 21:17

To prawda, pachnie wyjątkowo ładnie 🙂 Dziękuję i również pozdrawiam :):):)

Odpowiedz

Zostaw komentarz