Strona główna Byliny Rozchodnik oregoński (Sedum oreganum) – uprawa i pielęgnacja

Rozchodnik oregoński (Sedum oreganum) – uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Rozchodnik oregoński

Rozchodniki obejmują liczne gatunki roślin, z których część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Rozchodniki to idealne rośliny do uprawy na skalniakach. Ciekawym reprezentantem tej grupy roślin jest rozchodnik oregoński (Sedum oreganum).

Rozchodnik oregoński

Niewielki rozchodnik osiągający zaledwie 5- 10 cm wysokości

Pochodzący z Ameryki Północnej rozchodnik oregoński, charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Dorosła roślina osiąga do około 5- 10 cm wysokości. Liście zimozielone, mięsiste, nie za gęsto osadzone na pędach. Barwa liści zielona, ale na słonecznym stanowisku liście przebarwiają się na odcienie czerwieni/brązu. Złociste kwiaty ukazują się w okresie letnim (lipiec- sierpień).

Rozchodnik oregoński- liście

Nie tylko na skalniak

Rozchodnik oregoński dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami skalnymi, łącznie z rozchodnikami. Sedum oreganum warto także wykorzystać jako roślinę okrywową na niewielkich powierzchniach. Można pokusić się także o stworzenie kompozycji z roślin skalnych w kamiennej misie. Bardzo odpowiadają mi takie kompozycje zwłaszcza z rojnikami w roli głównej. Rozchodnik oregoński, jak najbardziej odnalazłby się w takiej kompozycji.

Rozchodnik oregoński na skalniaku

Niewielkie wymagania

Sedum oreganum nie należy do bylin absorbujących w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, zacisznego, na którym bardzo ładnie się wybarwi. Podłoże oczywiście przepuszczalne, zdrenowane, umiarkowanie wilgotne. Należy unikać nadmiernej wilgotności podłoża.

Rozchodniki w ogrodzie

Sedum oreganum

Chcąc rozmnożyć rozchodnika oregońskiego wystarczy podzielić roślinę bądź rozmnożyć poprzez fragmenty pędów.

Inne rozchodniki, uprawiane w ogrodach to m.in. rozchodnik Siebolda, rozchodnik nicejski, rozchodnik ościsty, rozchodnik łopatkowaty.

Powiązane posty

3 komentarze

Tamaryszek 02/08/2020 - 13:15

Fajna roślinka. Nie mam żadnego doświadczenia ze "skalniaczkami", ale chciałabym w tym roku posadzić kilka w misie glinianej. Myślisz, że ten się nadaje?

Odpowiedz
Greg 02/08/2020 - 23:16

Pewnie, że się nadaje, choć ja w misach najbardziej lubię rojniki :):):)

Odpowiedz
Greg 02/08/2020 - 23:19

Rozchodniki to ciekawa i bardzo zróżnicowana grupa roślin. W naszych ogrodach zawsze znajdzie się miejsce na rozchodniki, czasem też takie mniej popularne. Dziękuję i również pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz