Ogrodnictwo od A do Z

Rozchodnik oregoński (Sedum oreganum) – uprawa i pielęgnacja

Rozchodniki obejmują liczne gatunki roślin, z których część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Rozchodniki to idealne rośliny do uprawy na skalniakach. Ciekawym reprezentantem tej grupy roślin jest rozchodnik oregoński (Sedum oreganum).

Rozchodnik oregoński

Niewielki rozchodnik osiągający zaledwie 5- 10 cm wysokości

Pochodzący z Ameryki Północnej rozchodnik oregoński, charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. Dorosła roślina osiąga do około 5- 10 cm wysokości. Liście zimozielone, mięsiste, nie za gęsto osadzone na pędach. Barwa liści zielona, ale na słonecznym stanowisku liście przebarwiają się na odcienie czerwieni/brązu. Złociste kwiaty ukazują się w okresie letnim (lipiec- sierpień).

Nie tylko na skalniak

Rozchodnik oregoński dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami skalnymi, łącznie z rozchodnikami. Sedum oreganum warto także wykorzystać jako roślinę okrywową na niewielkich powierzchniach. Można pokusić się także o stworzenie kompozycji z roślin skalnych w kamiennej misie. Bardzo odpowiadają mi takie kompozycje zwłaszcza z rojnikami w roli głównej. Rozchodnik oregoński, jak najbardziej odnalazłby się w takiej kompozycji.

Niewielkie wymagania

Sedum oreganum nie należy do bylin absorbujących w uprawie. Wymaga stanowiska słonecznego, zacisznego, na którym bardzo ładnie się wybarwi. Podłoże oczywiście przepuszczalne, zdrenowane, umiarkowanie wilgotne. Należy unikać nadmiernej wilgotności podłoża.

Chcąc rozmnożyć rozchodnika oregońskiego wystarczy podzielić roślinę bądź rozmnożyć poprzez fragmenty pędów.

Inne rozchodniki, uprawiane w ogrodach to m.in. rozchodnik Siebolda, rozchodnik nicejski, rozchodnik ościsty, rozchodnik łopatkowaty.

Exit mobile version