Ogrody skalne to miejsca, w których nie może zabraknąć przepięknych rojników. Poza wysokimi walorami dekoracyjnymi, charakteryzują się niewielkimi wymaganiami i wysoką odpornością na niekorzystne warunki. Zaliczane do rodziny Crassulaceae, charakteryzują się mięsistymi liśćmi, tworzącymi rozetki, zależnie od gatunku i odmiany, różniące się wielkością oraz barwą. Rojnik (Sempervivum) posiada swoich reprezentantów, również w rodzimym krajobrazie np. rojnika pospolitego. Niemniej jednak w naszych ogrodach spotykamy najczęściej liczne mieszańce, którym nie brakuje dekoracyjności. Wśród rojnikowych wspaniałości, wart uprawy jest rojnik murowy (Sempervivum tectorum), a także rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum). Razem tworzą przepiękne zestawienia, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.
Kilka słów o budowie rojników
Rojniki to niewielkie byliny, składające się z mięsistych liści, w zmiennej barwie i różniej wielkości. Większość z dostępnych rojników to Sempervivum x hybridum. Do gatunków rojnika, które warto uwzględnić przy doborze roślin należą także rojnik pospolity (Sempervivum soboliferum), rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), rojnik murowy (Sempervivum tectorum). Poza nimi warto wymienić jeszcze rojnika wapiennego, orzęsionego, a także górskiego.
Rojniki zachwycają liśćmi, a w okresie letnim, ukazują się oryginalne kwiaty, osadzone na grubym, masywnym pędzie kwiatostanowym, wytwarzanym przez najstarsze rozety. Kwiaty gwiazdkowate w różnej barwie od kremowych, przez różowe, po czerwonawe. Po przekwitnięciu zawiązują się nasiona, a następnie rozeta zamiera, jednak zanim to nastąpi wyda młode rośliny, które z powodzeniem można rozsadzać.
Wybrane gatunki Sempervivum:
b) rojnik ogrodowy-pod nazwą rojnik ogrodowy, kryją się liczne mieszańce Sempervivum x hybridum. Różnią się one wielkością, barwą rozetek (od zielonych po purpurowe), barwnymi kwiatami, a także kształtem pojedynczego liścia np. odmiana ‘Oddity’, charakterystyczna ze względu na zawinięte w rurkę liście. Dużą popularnością cieszy się również odmiana ’Rubin’ o czerwonawych liściach i różowych kwiatach.
c) rojnik murowy- występujący w wielu odmianach gatunek rojnika, charakteryzującego się dużymi rozetkami liści, znaczną wysokością ( nawet do 50 cm) oraz mnóstwem kwiatów (nawet do 100!) w kwiatostanie. Barwa liści zielonkawoniebieskoczerwonawa.
d) rojnik orzęsiony- dekoracyjny rojnik występujący w wielu odmianach. Liście zielonkawe, na brzegach orzęsione- stąd nazwa. Kwiaty żółtawe. Pędy kwiatostanowe osiągają do około 20 cm wysokości.
Stanowisko i uprawa
Zakupione rojniki należy posadzić na stanowisku słonecznym, w podłożu uzupełnionym żwirem, które gwarantuje wystarczającą przepuszczalność.
W uprawie rojniki nie są zajmujące. Nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki, doskonale sobie radzą przy minimum zainteresowania ze strony uprawiającego. Przy uprawie rojników bardzo ważne jest utrzymanie podłoża w należytej kulturze. Usuwanie chwastów, które wrosną w rozety jest bardzo uciążliwe.
Rozmnażanie
Rojniki najłatwiej rozmnożyć poprzez niewielkie rozety, a więc wegetatywnie. Można spróbować także generatywnie poprzez wysiew nasion. Warto podkreślić, że nasiona rojników są niewielkie, dlatego przed siewem warto je wymieszać z drobnym piaskiem. Wywiewamy je wiosną w przepuszczalne podłoże, nie zasypując nasion podłożem. Nasiona jedynie lekko dociskamy.
Zastosowanie
Rojniki nadają się do uprawy pojemnikowej na balkonie i tarasie. Ogrody skalne to ich królestwo. Przepięknie zaprezentują się na skarpach, między płytami, chodnikami, kamieniami, w towarzystwie innych roślin skalnych np. skalnic czy też rozchodników. Sadźmy je w licznych grupach, wówczas można się przekonać ile piękna drzemie w tych niewielkich roślinach ozdobnych.