Strona główna Byliny Rozchodnik okazały (rozchodnikowiec okazały)- uprawia i pielęgnacja

Rozchodnik okazały (rozchodnikowiec okazały)- uprawia i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Rozchodnikowiec okazały

Na jesiennych rabatach nie powinno zabraknąć astrów, chryzantem, traw, a także rozchodnika okazałego, którego można spotkać także pod nazwą rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile). Warto dodać, że jest to aktualna nazwa, choć zazwyczaj używamy tej wcześniejszej. 

Rozchodnik okazały

Naturalne stanowiska tej byliny występują w Japonii i Chinach. Jak przystało na rozchodnika jego liście są mięsiste, szeroko jajowate w barwie niebieskawozielonej. Zależnie od odmiany może osiągnąć od 30 do 50 cm wysokości, tworząc zwarte, bardzo dekoracyjne kępy. Roślina atrakcyjna niemalże przez cały rok, a jesienią szczególnie, gdyż już pod koniec sierpnia pojawiają się różowawe kwiaty, zebrane w płaskie, parasolowate kwiatostany (nibybaldachy). Okres kwitnienia trwa aż do października.

Hylotelephium spectabile

Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały

Bylina nadaje się przede wszystkim na rabaty bylinowe, obwódki, a także do pojemników. Przepiękne zaprezentuje się w zestawieniu z trawami oraz jesiennymi bylinami np. zróżnicowanymi astrami. Rewelacyjnie prezentuje się także w ogrodzie skalnym.

Hylotelephium spectabile

Hylotelephium spectabile

Hylotelephium spectabile

Rozchodnik okazały nie jest wymagającą byliną. Przede wszystkim należy zapewnić mu słoneczne i ciepłe stanowisko, dość wilgotne. Aby ładnie kwitł, w okresie wiosennym warto podłoże wzbogacić nawozem. Ja stosuję kompost, który dla mnie jest idealnym rozwiązaniem i co najważniejsze sprawdza się, gdyż rozchodniki rosną bez zastrzeżeń.

Rozchodnikowiec okazały

Hylotelephium spectabile

Rozmnażanie tej rośliny jest bardzo proste i nie przysporzy żadnych problemów. Osobiście rozmnażałem go zarówno przez podział wczesną wiosną oraz z sadzonek liściowych pobranych latem. Sadzimy go w rozstawie 30- 30/40 cm.

Z odmian wartych polecenia z pewnością należy wymienić ‘Brillant’ o karminowo różowych kwiatach, ‘Stardust’ o białych i ‘Carmen’ o ciemno karminowych kwiatach.

Powiązane posty

6 komentarzy

Gabi 09/11/2011 - 11:55

Masz rację Grzesiu… nikt nie lubi zimy, ale jesień potrafi być piękna… oby tylko ciepła była.

Odpowiedz
Greg 09/11/2011 - 11:57

Oj tak po ostatniej miałem masę strat 🙁 Niestety tracę przede wszystkim rarytasy ;/

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
Bev 09/12/2011 - 02:30

I have sedum in my garden. In fact the same plant as the 3rd picture. It is nice to have flowers blooming in the fall. Often though the frost comes before they bloom. This year we have been fortunate and not had frost yet!

Odpowiedz
Arek C 09/15/2012 - 21:55

Bardzo lubię rozchodniki, ale takie okazy jak te na zdjęciach to widzę po raz pierwszy

Odpowiedz
Kamiek 10/11/2012 - 20:57

niestety ja również nie lubię zimy, poprzednia kosztowała mnie 3 dorodne morele, które po prostu po zimie nie wypuściły pąków…

a bylin nie sadzę, mam wrzosowisko, niewielkie,ale mam!!

Odpowiedz
Greg 10/18/2012 - 13:06

Szkoda, wielka szkoda, mam nadzieję, tej zimy nie będzie już tyle strat. Z pewnością można liczyć na rozchodniki, dobre podłoże, trochę kompostu i rosną jak szalone 😀

Pozdrawiam
G.

Odpowiedz

Zostaw komentarz