Strona główna Byliny Zawilec grecki (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Zawilec grecki (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Grzegorz Bogucki
Zawilec grecki

Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć kwitnieniem od wiosny do jesieni. Mam kilka ulubionych zawilców, a jednym z nich jest zawilec grecki.

Zawilec grecki

Dość późno odkryłem tego zawilca. Początkowo z wcześnie kwitnących zawilców, skupiony byłem przede wszystkim na zawilcu gajowym. Łany tego zawilca podziwiałem w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki, tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu. Ładnie prezentuje się posadzony między krzewami i drzewami liściastymi. W takich zakątkach bulwy są zabezpieczone przed zimową zawieruchą.

Zawilec grecki- białe kwiaty

Zawilec grecki (Anemone blanda) nie jest gatunkiem rodzimym, a jego naturalne stanowiska (jak wskazuje nazwa) występują między innymi w Grecji. To niska roślina (10- 15 cm) charakteryzująca się powycinanymi liśćmi. Stokrotkowe kwiaty mogą występować w wielu odcieniach koloru niebieskiego, różowego, a także barwy białej. Kwiaty ukazują się już w marcu i cieszą oczy przez kilka tygodni, po czym roślina zasycha i przechodzi w stan spoczynku. 

Zawilec grecki- kwiat

Część podziemną zawilca greckiego stanowi bulwa, a sukces w uprawie będzie zależał od dobrania odpowiedniego stanowiska i podłoża. Najlepiej posadzić go w pobliżu drzew i krzewów liściastych w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. 

Bulwy zawilca wysadza się jesienią, a przed posadzeniem warto je moczyć, przez co najmniej dobę. Na zimę (jak będzie sroga) można zabezpieczyć stanowisko warstwą suchych liści, bo z mrozoodpornością bywa różnie. Wydaje się, że zawilec grecki częściej wypada z powodu zbyt mokrego podłoża.

Zawilec grecki- bulwy

W dobrych warunkach zawilec grecki szybko przyrasta i z czasem tworzy większe skupiska, dając także samosiew, doskonale komponując się z innymi kwiatami wczesnej wiosny. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Innym zawilcem wcześnie kwitnącym  jest dobrze znany zawilec gajowy

Powiązane posty

5 komentarzy

EwaJ 01/31/2020 - 16:58

Skromna ale bardzo urokliwa roślinka:) Nie miałam jej w ogrodzie ale nie wiem czy na naszych piaskach byłoby jej dobrze.
Serdeczności Grzesiu!

Odpowiedz
Greg 02/01/2020 - 00:13

One wymagają przepuszczalnego, ale dość żyznego podłoża, ładnie prezentują się pod liściastymi krzewami czy też drzewami. Czasami bywają kłopotliwe, ale ja je lubię, zwłaszcza w widnych, lesistych zakątkach ogrodów 🙂 Pozdrawiam serdecznie :):):)

Odpowiedz
menia 02/04/2020 - 09:26

mam wsadzone te śmieszne bulwy. Czy będą pokarze czas 🙂

Odpowiedz
Greg 02/04/2020 - 14:45

Trzymam kciuki, aby wydały dorodne kwiaty :):):) Pozdrawiam :):):)

Odpowiedz
Tamaryszek 02/08/2020 - 13:18

Śliczne są, może spróbuję uprawy u siebie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz