Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Oczar pośredni- krzew kwitnący zimą
Oczar pośredni

Jak dla mnie oczary to niezwykłe rośliny drzewiaste, dzięki którym, nawet zimą, możemy cieszyć się ciepłymi barwami w ogrodach. Rodzaj obejmuje kilka gatunków (krzewy bądź niewielkie drzewa), ale w ogrodach najczęściej spotykany jest oczar pośredni. Zależnie od gatunku kwiaty ukazują się od późnej jesieni do wczesnej wiosny.

Oczar pośredni 'Jelena'

Oczary cenię przede wszystkim za ich dekoracyjność, która do mnie bardzo przemawia i żałuję, że na zdjęciach nie jestem w stanie w pełni ukazać ich piękna. Kwiaty są bardzo oryginalne, frędzelkowate, w odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonej. Sadząc je w ogrodzie warto zadbać o odpowiednie tło (rośliny zimozielone), aby kwiaty były lepiej widoczne.

Dekoracyjne kwiaty, liście oraz pokrój

Oczar pośredni to mieszaniec (Hamamelis japonica x Hamamelis mollis), charakteryzuje się luźnym pokrojem, osiąga około 2- 3 m wysokości i kwitnie zimą na nagich pędach (przed rozwojem liści). Kwiaty oryginalne, mniej lub bardziej intensywnie pachnące, dekoracyjne. Liście w okresie jesieni ładnie się przebarwiają (odcienie barwy żółtej i pomarańczowej).

Oczar pośredni- jesienne liście

Oczar pośredni

Oczar pośredni

Oczar pośredni niewiele wymaga

W uprawie oczar pośredni nie jest jakiś absorbujący, ważne, aby krzew posadzić w zacisznym zakątku ogrodu, ponieważ, może przemarzać Młode okazy należy okrywać na zimę. Wybieramy stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże żyzne, próchnicze, wilgotne, a przy tym przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. 

Oczar pośredni kwitnący na żółto

Oczar nie wymaga cięcia, chyba, że zaistnieje taka konieczność. Najlepiej zapewnić mu więcej miejsca, aby w pełni ukazać jego pokrój. Sadząc w pobliżu ścieżek, miejsc, którymi przechadzamy się nawet zimą, bez problemu dostrzeżemy piękno jego kwiatów, poczujemy zapach i na pewno nie przegapimy kwitnienia. 

Oczar pośredni 'Arnold Promise'

Oczar pośredni kwiaty

Do krzewów, które ładnie kwitną i pięknie pchną należy także kalina bodnantska.

Powiązane posty

2 komentarze

Tamaryszek 01/07/2020 - 20:28

Kiedyś nie doceniałam urody oczarów, a teraz mnie zachwycają. Poza kwiatami lubię też ich luźny pokrój, pasują do naturalistycznych i leśnych ogrodów, ale i w nowoczesnym doskonale będą wyglądać. Jesienią dosadziłam kolejny egzemplarz u siebie.

Odpowiedz
Greg 01/08/2020 - 00:09

Miałem tak z wieloma roślinami, ale akurat oczary zachwycały mnie od samego początku i tak jak w Twoim przypadku nie skupiam się tylko na oryginalnym kwitnieniu. Z pewnością wpadnę na blog zobaczyć ten nowy okaz :):):)

Odpowiedz

Zostaw komentarz