Strona główna Rośliny doniczkowe Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) w domowym zaciszu

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) w domowym zaciszu

Grzegorz Bogucki
Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najbardziej znanych roślin doniczkowych. Z chęcią uprawiamy ją w naszych mieszkaniach ze względu na niewielkie wymagania, dekoracyjność, a także ograniczoną pielęgnację. Z pewnością można ją polecić osobom zapracowanym, które nie mają za wiele czasu na pielęgnowanie roślin, a lubią zieleń w swoich czterech kątach. 

Zamiokulkas zamiolistny Zamiokulkas zamiolistny osiąga  do około 60 cm wysokości, czasem więcej. Liście tej rośliny z czasem są bardziej rozłożyste, dlatego też, aby roślina dobrze prezentowała się, powinna mieć trochę więcej przestrzeni. Gatunek pochodzi z Afryki, lubi gorąco, ale nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, wymaga rozproszonego światła.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny może zakwitnąć 🙂

Zamiokulkas zamiolistny należy do rodziny obrazkowatych i warto dodać, że może zakwitnąć, choć kwiaty nie każdemu przypadną do gustu. W pielęgnacji uważamy, aby nie przelać rośliny. Nadmiar wilgoci z czasem doprowadzi do procesów gnilnych, dlatego też lepiej nie przesadzać z podlewaniem. Roślinę podlewamy jak podłoże lekko przeschnie, a także zapewniamy roślinie przepuszczalne podłoże. Oczywiście należy unikać także zbytniego przesuszenia podłoża, ponieważ może dojść do opadania liści.
 
Zamiokulkas zamiolistny
 

Zamiokulkas zamiolistny Daje sobie radę w zacienionych zakątkach pomieszczeń

Wielką zaletą tej rośliny jest to, że może rosnąć także w bardziej zacienionych zakątkach naszego mieszkania. Pamiętajmy jednak o tym, że gdy będzie miała za ciemnio z pewnością da nam o tym znać. Liście nie będą tak ładnie wybarwione, będą stawały się coraz bledsze.
Jeżeli chodzi o rozmnażanie, to rozrośnięte okazy można podzielić podczas przesadzania, a poza tym zamiokulkas zamiolistny rozmnażany jest poprzez liście, a więc tak samo jak fiołki afrykańskie.
Inne rośliny doniczkowe łatwe w uprawie to m.in. falenopsissyngonium czy też skrzydłokwiat.
 
Zamiokulkas zamiolistny

Powiązane posty

Zostaw komentarz