Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Hortensja krzewiasta ( drzewiasta- drzewkowata)- opis, stanowisko, wymagania, pielęgnacja

Hortensja krzewiasta ( drzewiasta- drzewkowata)- opis, stanowisko, wymagania, pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Hortensja krzewiasta

Wśród hortensji możemy wyróżnić bardzo zróżnicowane gatunkowo krzewy o dekoracyjnych kwiatostanach. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków hortensji jest hortensja krzewiasta. (Hydrangea arborescens).

Hortensja krzewiasta

Uwagi wstępne
Osiągająca około 1-2 m wysokości hortensja krzewiasta  zachwyca dużymi, półkulistymi kwiatostanami, osiągającymi nawet do 25 cm średnicy. Barwa kwiatów, zależnie od fazy rozwoju jest zróżnicowana. Na samym początku białozielona, w pełni rozkwitu biała/ śmietankowa, a u schyłku kwitnienia delikatnie różowa. Wszystkie kwiaty składające się na kwiatostan są płonne. Krzew kwitnie w okresie letnim, od lipca do września i doskonale nadaje się do tworzenia luźnych żywopłotów oraz do nasadzeń grupowych.

Hortensja krzewiasta

Stanowisko, wymagania i pielęgnacja
Hortensja krzewiasta jak pozostałe hortensje, wymaga stanowisk osłoniętych przed wiatrem, lekko zacienionych, a przy słonecznych, zapewnienia stałej wilgotności. Kluczową kwestią w jej uprawie jest zapewnienie podłoża o kwaśnym odczynie (pH 5,0- 5,5). Aby zapewnić jej odpowiednie podłoże należy uzupełnić je kwaśnym torfem. Inne sposoby na zakwaszenie podłoża to np. podsypywanie krzewu kwaśnym torfem, igliwiem, korą z jednoczesnym przemieszaniem. Możemy także zastosować preparaty zakwaszające. Nawożenie wyłącznie specjalnymi nawozami nie zawierającymi wapnia. Nawozimy od wiosny do połowy lata. Najpiękniej będą rosły na podłożu żyznym, z dużym udziałem próchnicy.
Problemem przy uprawie hortensji krzewiastej jest pokładanie się pędów, zakończonych kwiatostanem. Nie ma co się dziwić, zwłaszcza po deszczu. Kwiaty są naprawdę bardzo duże, a przemoczone dużo cięższe. Aby nie dopuścić do uszkodzeń należy palikować pokładający się krzew.

Hortensja drzewkowata

Hortensja drzewkowata

Hortensja drzewiasta

Cięcie
Ten gatunek hortensji jest bardziej odporny na przemarzanie niż np. hortensja ogrodowa, jednak podczas mroźnych zim, warto zabezpieczyć korzenie przed przemarznięciem. Uszkodzone pędy należy przyciąć, zależnie od stopnia przemarznięcia. Cięcie hortensji krzewiastej wykonujemy w okresie wiosennym, ścinając pędy na wysokości około 3- 4 pąka (można ciąć niżej, a nawet wyżej, zależnie od potrzeby). Hortensja kwitnie na pędach tegorocznych.
Rozmnażanie
Hortensję możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, korzeniowe i odkłady.
Choroby
Należy zaznaczyć, że opisany gatunek może paść ofiarą chlorozy , a więc choroby objawiającej się żółknącymi liśćmi. Jest ona wynikiem zbyt zasadowego podłoża, które koniecznie należy zakwasić. Uważajmy także na mączniaka prawdziwego, a więc choroby grzybowej objawiającej się białawym nalotem. Wysoki poziom porażenia może doprowadzić do zamierania roślin. Gnijące kwiaty mogą być konsekwencją porażenia szarą pleśnią.
W moim ogrodzie rośnie jedna z najpopularniejszych odmian hortensji krzewiastej, a więc piękna i wyrazista ‘Annabelle’.

Hortensja drzewiasta

Więcej zdjęć hortensji krzewiastej znajdziesz tutaj.

Powiązane posty

8 komentarzy

Unknown 08/31/2011 - 07:48

Anabelle to jedna z tych hortensji, które mnie od dawna zachwycają.
Ciekawa jestem, jak długo trzeba czekać na tak ładne i dorodne krzewy.
U mnie jak na razie dwa malusie pędy, które z pewnością w tym roku kwiatów nie pokażą :).

Odpowiedz
Gabi 08/31/2011 - 08:55

U mnie też rośnie Annabelle, ale i kilka innych.
To chyba najładniejsze krzewy których nie może zabraknąć… no i mam już swoje sadzonki z "patyczków" :)…

Odpowiedz
Greg 08/31/2011 - 09:21

Pierwsze zdjęcie i ostatnie trzy zdjęcia przedstawiają sadzonkę uzyskaną około 2-3 lat temu z "patyczków". Kwitła już w następnym roku po podjęciu ich ukorzenianie. Natomiast drugie zdjęcie przedstawia krzew uzyskany z niewielkiej sadzonki otrzymanej także około 2- 3 lat temu. Obie były przesadzane nim znalazły dla siebie optymalne stanowiska 🙂

Pozdrawiam
G.

Odpowiedz
Anonimowy 07/10/2012 - 15:11

mam z nasion Anna Belle okolo 40 sadzonek w doniczkach ,maja drugi rok mysle ze w trzecim zakwitna,teraz trzeba tylko poszukac miejsca zeby bylo odpowiednie do tych pieknych kwiatow,pozdrawiam Basia.

Odpowiedz
Greg 08/24/2012 - 06:56

Pani Basiu 40 sadzonek !!! Jak podrosną i zakwitną, widok będzie niesamowity, jestem tego pewien 🙂

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
Forum 04/24/2013 - 10:19

Piękna

Odpowiedz
SmaszKa 07/16/2013 - 21:25

Kupiłam kilka dni temu sadzonki dwuletnie hortensji krzewiastej.Przeraża mnie trochę to przycinanie – chyba muszę o tym troszkę poczytać…
Ps.Czy to oznacza,że moje w przyszłym roku też będą takie "bogate" w kwiat i pędy

Odpowiedz
Anonimowy 07/19/2013 - 13:51

Dziękuje Bardzo

Odpowiedz

Zostaw komentarz