Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Hortensja krzewiasta (drzewkowata), Hydrangea arborescens- wiosenne cięcie hortensji krzewiastej

Hortensja krzewiasta (drzewkowata), Hydrangea arborescens- wiosenne cięcie hortensji krzewiastej

Grzegorz Bogucki
Hydrangea arborescens Annabelle

Jedną z najbardziej znanych odmian hortensji krzewiastej jest ‘Annabelle’. Przepiękny krzew o dużych kwiatostanach, ukazujących się w okresie letnim, doskonale prezentujący się w ogrodowych kompozycjach. Zadbana hortensja krzewiasta, charakteryzuje się ładnym pokrojem i obfitym kwitnieniem. Kremowobiałe kwiaty mogą osiągać nawet do 30 cm średnicy. Widowiskowe kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do jesieni.

W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), hortensja krzewiasta pąki kwiatowe zawiązuje na pędach tegorocznych. Nie jest jej straszna zima, ponieważ nawet jeśli przemarznie, po przycięciu wypuści pędy, na których, w okresie letnim pojawi się wiele kwiatów. Ze względu na duże rozmiary kwiatów, pędy mogą się pokładać, dlatego też, w razie potrzeby należy je podpierać. 
Aby krzew obficie kwitł, a także miał ładny pokrój, każdego roku przeprowadzamy wiosenne cięcie. Cięcie hortensji krzewiastej wykonujemy około marca, przed rozpoczęciem wegetacji rośliny. Na samym początku usuwamy pędy chore, przemarznięte, słabe, uszkodzone, krzyżujące się i stare. Zdrowe pędy tniemy znacząco, bo na wysokości około 3-4 oczek.
Informacje na temat uprawy hortensji drzewkowatej znajdziesz tutaj. Natomiast więcej zdjęć tej rośliny znajdziesz tutaj

Powiązane posty

Zostaw komentarz