Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Grzegorz Bogucki
Hortensja ogrodowa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Hortensje

Kilka słów o uprawie i pielęgnacji hortensji ogrodowejNajpopularniejszą przedstawicielką rodzaju jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophyllaZnalazła ona zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak i mieszkaniu (w takiej uprawie bardziej kłopotliwa, a także krótkowieczna). Doskonale nadaje się na taras i balkon uprawiana jako roślina pojemnikowa. Występuje w zróżnicowanych barwach. Możemy ją spotkać w barwie białej, różowej, czerwonej, a nawet niebieskiej. Ze względu na zróżnicowane odcienie tych barw, możemy stworzyć w ogrodzie naprawdę malownicze zakątki z hortensją ogrodową w roli głównej. Posiada przepiękne, kuliste kwiatostany, osiągające nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Ta azjatycka piękność, zależnie od odmiany osiąga 0,6-1,5 metra wysokości, choć w swoich ojczystych stronach jest o wiele wyższa. Niebieska barwa kwiatów uzależniona jest od  pH podłoża. Im niższe pH, tym kwiaty bardziej niebieskie, choć nie dotyczy to odmian kwitnących na biało.  Hortensje do prawidłowego rozwoju wymagają próchniczego, kwaśnego, wilgotnego podłoża oraz półcienistego stanowiska. Krzewy nawozimy już wczesną wiosną, specjalnymi nawozami dla roślin kwasolubnych. Do podlewania hortensji ogrodowej, najlepsza będzie deszczówka, a więc bardzo miękka woda. Hortensja ogrodowa najlepiej rośnie w ciepłych, osłoniętych od wiatru zakątkach ogrodu. Lepiej sobie radzi w cieplejszych strefach klimatycznych. W Polsce bardzo często przemarza podczas wiosennych przymrozków, dlatego należy ją okrywać, aby uchronić pąki kwiatowe przed przemarznięciem (kwitnie na pędach zeszłorocznych). Należy wiedzieć, że istnieją odmiany, kwitnące także na pędach tegorocznych, aczkolwiek jeżeli zakwitną, to bardzo późno i skromnie, dlatego też, tylko kwitnienie na pędach zeszłorocznych, gwarantuje obfite kwitnienie, oczywiście gdy krzew nie przemarznie zimą. Hortensja ogrodowa rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu. W uprawie domowej kwitnie wiosną, a po przekwitnięciu roślinę należy przenieść w chłodniejsze miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10*C. W momencie pojawienia się pąków, a więc pod koniec zimy, hortensje przenosimy w cieplejsze miejsce. Hortensja ogrodowa przepięknie wygląda w grupie, w formie żywopłotu, wygląda wówczas jak kolorowe wstęgi, utkane z różnych barw.

Hortensja ogrodowa Stargazer

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa

Hortensja bukietowa
Biorąc pod uwagę popularność poszczególnych hortensji, na drugim miejscu uplasowała się hortensja bukietowa, zwana wiechowatą- Hydrangea panicualata. Kwitnąca na pędach jednorocznych, bardzo rozrasta się i potrafi osiągnąć kilka metrów wysokości. Jej kwiaty są w barwie białej i zadziwiają swoją wielkością. Mogą osiągać nawet 30 cm długości. Kwiaty ukazują się później niż w przypadku hortensji ogrodowej. Właściwe ich kwitnienie przypada na sierpień- wrzesień.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa

Hortensja drzewiasta
Hortensja drzewiasta zwana krzewiastą posiada półkoliste kwiatostany w barwie białej, choć w początkowym okresie są bardziej zielone. Tak jak hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Czas kwitnienia przypada na lipiec- wrzesień.

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta

Hortensja drzewiasta

Hortensja pnąca
W swoim ogrodzie oprócz hortensji ogrodowej i drzewiastej uprawiam mniej znaną hortensję pnącą. Jest ona pnączem, które może dorastać nawet do 25 m wysokości. U mnie od trzech lat wspina się na sędziwą śliwę. Wymaga silnych podpór, ale doskonale przyczepia się do podpór, dzięki korzeniom przybyszowym. Jej kwiaty nie są tak dekoracyjne jak u hortensji ogrodowej, ale także zasługują za eksponowanie. Mają formę płaskich kwiatostanów, pojawiających się od czerwca do lipca, przypominających kwiatostany czarnego bzu.

Hortensja pnąca

Pozostałe wybrane gatunki hortensji
Odwiedzając centra ogrodnicze na pewno zwrócimy uwagę inne gatunki hortensji tj.:  hortensję dębolistną (Hydrangea quercifolia) o liściach przypominających liście dębu, które w okresie jesiennym bardzo ładnie się przebarwiają; hortensję piłkowaną (Hydrangea serrata) o płaskich kwiatostanach,  rozwijających się od czerwca do sierpnia, osiągającą do około 1,5 m wysokości; hortensję kosmatą (Hydrangea aspera ), charakteryzującą się wielkimi kwiatostanami, o długości nawet do dwudziestu kilku centymetrów, kwitnącą pod koniec lata, ale niestety bardziej podatną na przemarzanie; hortensję Sargenta (Hydrangea sargentiana) należącą do dużych krzewów, osiągających do około 3 m wysokości o dużych kwiatach do 30 cm długości, ukazujących się w lipcu i sierpniu.

Hortensja dębolistna

Hortensja piłkowana

Uprawa i pielęgnacja hortensji
Stanowisko i podłoże 
Warunki jakie należy zapewnić tym krzewom, to przede wszystkim żyzne i próchnicze podłoże, koniecznie o kwaśnym odczynie. Stanowisko powinno być półcieniste oraz dostatecznie wilgotne. Jednym ze sposobów na zakwaszenie podłoża jest podsypanie rośliny kwaśnym torfem i przekopanie, poza tym nawożenie specjalnymi nawozami, ściółkowanie igliwiem, korą. W upalne dni brak wilgoci powoduje więdnięcie liści.
Nawożenie 
Do nawożenia powinniśmy używać nawozy specjalne dla hortensji, które nie zawierają wapna. Ostatni raz nawozimy w lipcu, aby hortensje miały czas przygotować się do zimowego spoczynku. W tym czasie u hortensji ogrodowej zawiązują się pąki kwiatowe, które zakwitają w następnym roku.
Cięcie
Przycinanie decyduje o ładnym pokroju i estetyce rośliny. Cięcie dostosowujemy zależne od tego czy dany krzew kwitnie na pędach tegorocznych, czy zeszłorocznych. Cięcie hortensji ogrodowej kwitnącej na pędach zeszłorocznych ogranicza się do usunięcia przekwitniętych kwiatostanów. Wiosną tniemy je nad dolnymi pędami bocznymi, które wytworzyły pąki kwiatowe. Pamiętajmy o usunięciu uszkodzonych i chorych pędów. Hortensja piłkowana, dębolistna, Sargenta, kosmata to krzewy, które tak samo jak hortensję ogrodową przycinamy wiosną, a cięcie powinno się ograniczyć do usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów, oraz przemarzniętych pędów. Hortensję bukietową i krzewiastą, tniemy w okresie wiosennym III/IV, nad 4-5 pąkiem.
Rozmnażanie hortensji
Jeżeli chcemy posiadać w ogrodzie więcej hortensji możemy je rozmnożyć poprzez sadzonki zielne lub odziomkowe już w czerwcu. Po około miesiącu powinny się ukorzenić. Podłoże pod sadzonki powinno być przepuszczalne z domieszką piasku. Sadzonki korzeniowe sadzimy w sierpniu, rozmnażanie poprzez odkłady rozpoczynamy w okresie wiosennym.
Choroby
Jedną z najczęstszych chorób hortensji jest chloroza liści, charakteryzująca się żółknięciem liści. Chloroza jest następstwem zbyt małej kwasowości podłoża. Uważajmy również na mącznika oraz szarą pleśń, objawiającą się gniciem kwiatostanów.

Hortensje

Hortensje

Powiązane posty

8 komentarzy

Madam Bæk 16 maja 2011 - 12:50

Tak for din hilsen på min blog. Du skriver, at en Ukwiecenia vil være flot på min terresse. Har Ukwiecenia et latinsk navn, så jeg kan se, hvad det er for en plante?

Mange hilsner.

Odpowiedz
Greg 16 maja 2011 - 13:00

Witam 🙂 Nastąpiła pomyłka. "ukwiecenia" to nie roślina to słowo :):):)

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Unknown 16 maja 2011 - 16:39

W poprzednim ogrodzie miałam hortensje ogrodowe, w obecnym mam bukietową i jak na razie przy tej jednej zostanę:)
Ciekawy tekst:) Pozdrawiam:)

Odpowiedz
Mamunia Agunia 16 maja 2011 - 19:54

ciekawy, wyczerpujący temat artykuł

Odpowiedz
Greg 6 września 2011 - 09:13

Dziękuję i pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
Beata T 10 maja 2012 - 14:00

I do mojego ogrodu one zajrzały …podobno moda na nie 😉

Odpowiedz
Unknown 22 listopada 2017 - 08:28

Czy sprawdzają się Wam nawozy zabarwiające na niebiesko? Jak ten http://www.przydomu.pl/nawozy-ogrodnicze/nawoz-do-hortensji-barwiacy-200-g-niebieski-.html Ja stosowałam wiosną – i nic. Może trzeba dłużej nawozić, albo wiecej…

Odpowiedz
Greg 23 listopada 2017 - 17:18

Możliwość przebarwienia kwiatów na niebiesko, dotyczy hortensji ogrodowej i nie każda odmiana przebarwi się na niebiesko. Z pewnością nie stanie się to z odmianami kwitnącymi na biało. W zasadzie zależnie od odmiany, intensywność przebarwiania jest zróżnicowana. Chcąc przebarwić hortensję na niebiesko należy po pierwsze zapewnić kwaśne podłoże (pH poniżej 5), a poza tym zastosować ałun i to już jesienią oraz wiosną aż do kwitnienia.

Odpowiedz

Zostaw komentarz