Strona główna Lato w ogrodzie Maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja kalifornijska) – uprawa i pielęgnacja

Maczek kalifornijski (pozłotka, eszolcja kalifornijska) – uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Maczek kalifornijski

W roku 2010 po raz pierwszy w moim ogrodzie pojawiła się eszolcja kalifornijska, zwana także maczkiem kalifornijskim (Eschscholtzia californica). Ta niewielka roślina jednoroczna wywodzi się z rodziny makowatych- Papaveraceae. Jak sama nazwa wskazuje ojczyzną tej delikatnej rośliny jest Kalifornia. Jej nazwa pochodzi od nazwiska estońskiego botanika.

Maczek kalifornijski

Morfologia

Wśród charakterystycznych cech eszolcji należy wymienić bardzo delikatne, bladozielone i pierzaste liście. Kwiaty są spore, gdyż osiągają nawet do 8 cm średnicy. Pojedyncze bądź pełne mogą mieć barwę kremową, białą, pomarańczową, żółtą oraz karminową. U mnie eszolcja zachwycała delikatną pomarańczową barwą. Cała roślina może osiągać nawet do 50 cm wysokości. To kwiat słońca, rozwijający swoje kwiaty tylko w słoneczną pogodę.

Maczek kalifornijski

Wymagania
Wymagania pozłotki nie są wygórowane. Preferuje stanowiska słoneczne, gleby lekkie, piaszczyste niezbyt wilgotne. Podłoże średnio zasobne w składniki pokarmowe, aby obficiej kwitła, a nie wytworzyła dużo masy zielonej. 
Maczek kalifornijski
Kwitnienie
Zasadniczo eszolcja kwitnie w lipcu, a nawet już pod koniec czerwca. Nie zdziwmy się także, kiedy spotkamy się z kwitnąca eszolcją w maju. Aby eszolcja zakwitła już w maju , nasiona wysiewamy jesienią. Natomiast kwitnące latem, zazwyczaj wysiewamy w kwietniu. Aby eszolcja zakwitła musi minąć do 10 tygodni od momentu wysiewu nasion. Nasiona kiełkują do dwóch tygodni.
Maczek kalifornijski nasiona
Uwagi końcowe
Polecam eszolcję kalifornijską przede wszystkim na słoneczne i zaciszne rabaty. Ze względu na palowy system korzeniowy nie lubi ona przesadzania. U siebie wysiałem ją bezpośrednio w przeznaczonym dla niej miejscu, w rzędzie, a po wschodzie przerwałem, zostawiając rośliny co kilkanaście centymetrów. Pięknie zakwitły, choć nie miałem okazji podziwiać ich pełnego kwitnienia tylko te początkowe. Ze względu na tolerancję na suchsze podłoże, można ją zastosować także na skalniaku.

Powiązane posty

2 komentarze

Giga 08/28/2011 - 22:31

Przyjemne małe i słoneczne kwiatuszki. Pozdrawiam

Odpowiedz
Gabi 08/05/2012 - 10:22

Miałam kiedyś… myślałam że się wysieje i zagości na stałe… niestety…nie mam.

Odpowiedz

Zostaw komentarz