Strona główna Byliny Bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’- bodziszki w ogrodzie

Bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’- bodziszki w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Bodziszek 'Katherine Adele'

W ogrodach bardzo często uprawia się bodziszki, dekoracyjne byliny, które idealne nadają się na rabaty inspirowane naturą. Rodzaj Geranium obejmuje około 300 gatunków, a wiele z nich uprawianych jest w naszych ogrodach.  Bodziszek oksfordzki 'Katherine Adele’ jest przedstawicielem tej grupy roślin. 

Bodziszek oksfordzki i inne

Z tej olbrzymiej ilości gatunków, mieszańców, odmian, bardzo lubię bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum), bodziszka kantabryjskiego (Geranium ×cantabrigiense), bodziszka czerwonego (Geranium sanguineum), bodziszka ROZANNE ‘Gerwat’, bodziszka wspaniałego(Geranium ×magnificum), a także tytułowego bodziszka oksfordzkiego ‘Katherine Adele’, który zasługuje na uwagę ze względu na dekoracyjne kwiaty i liście oraz długie kwitnienie. 

Bodziszek oksfordzki 'Katherine Adele'

Dzikie rabaty z bodziszkiem oksfordzkim

Przyjemny dla oka bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’ (Geranium ×oxonianum ‘Katherine Adele’) to odmiana z końca lat 90., charakteryzująca się prawie białymi kwiatami (delikatny odcień różu) z wyraźnym purpurowym żyłkowaniem. Na klapowanych liściach, osadzonych na długich ogonkach, widoczne dekoracyjne, brązowawe przebarwienia. Bylina osiąga około 40 cm wysokości i trochę większą szerokość, pędy pokładają się, ale cieszy taką naturalnością, którą lubię na „dzikich” rabatach.

Bodziszki w ogrodzie

’Katherine Adele’ sprawdzi się jako roślina okrywowa i rabatowa, zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Moje oko cieszy zwłaszcza w półcienistych, leśnych ogrodach, uzupełniając zielone rabaty z paprociami, funkiami, kopytnikiem itd. Kwitnie latem. Bodziszek ‘Katherine Adele’ preferuje podłoże próchnicze, żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Jesienią warto podsypać ją kompostem, a jeżeli chcemy ją rozmnożyć, wystarczy ją podzielić wiosną bądź jesienią. Poza tym dobrze zimuje, choć w mroźne zimy może przemarzać.

Powiązane posty

Zostaw komentarz