Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Dereń biały 'Aurea’ (Cornus alba ‘Aurea’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Dereń biały 'Aurea’ (Cornus alba ‘Aurea’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Dereń biały ‘Aurea’

Rodzaj Cornus obejmuje liczne gatunki liściastych krzewów, drzew, a nawet niewielkich krzewinek, z których część, to popularne rośliny ozdobne, tak często spotykane w naszych ogrodach. W moim ogrodzie posiadam kilka dereni, a jednym z nich jest Cornus alba ’Aurea’. W sumie to chyba jeden z moich najbardziej ulubionych.

Dereń biały ‘Aurea’
Cornus alba ‘Aurea’ charakteryzuje się szybkim wzrostem, preferuje stanowiska słoneczne, na których intensywniej się wybarwia. Osiąga niewiele ponad 2 metry wysokości i trochę mniej szerokości. Przyrosty są znaczące i dochodzą do 50 cm rocznie. Pokrój rozłożysty. Liście większe niż u gatunku w złocistożółtej barwie. Kwiaty białe, drobne, zebrane w baldachogrona. Po przekwitnięciu pojawiają się białe oraz kuliste owoce. Na okres jesienny liście przebarwiają się na czerwono, a następnie opadają.
Dereń biały ‘Aurea’
Odmiana dobrze rośnie na większości gleb, ale przy zapewnieniu dostatecznej wilgotności. U mnie rośnie w pełnym słońcu, niedaleko oczka wodnego. W pierwszą wiosnę po posadzeniu, został przycięty na wysokość około 30 cm. Dzięki temu zagęścił się i zyskał na dekoracyjności. Podłoże zostało wzbogacone dobrze rozłożonym kompostem.
Dereń biały ‘Aurea’
Ze względu na kolor, powinien być wykorzystywany do kolorystycznych zestawień. Świetnie prezentuje się na tle ciemnych iglaków oraz jako soliter na tle trawnika. 

Powiązane posty

3 komentarze

From Inspiration To Realisation 7 lipca 2011 - 14:28

ach ten kolor! rzeczywiście kontrastowe zestawienie jest jak najbardziej korzystne dla tej odmiany derenia

Odpowiedz
KarolinaSnowarska 27 lipca 2016 - 10:49

Świetne zdjęcia 😉 Ja często dereń wykorzystuję do dekoracji, obcinam gałązki i wkomponowuje w jakieś stroiki itd.
Pozdrawiam
Zapraszam do mnie http://ogrodekzaoknem.blogspot.com/
PS: Obserwuję, liczę na rewanż.

Odpowiedz
Greg 27 lipca 2016 - 14:51

Dziękuję za komentarz. W ogródku za oknem już byłem i mam nadzieję, że blog będzie się rozwijał i nie zabraknie ciekawych wpisów z barwnymi zdjęciami 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Zostaw komentarz