Strona główna Byliny Srebrzyste liście brunnery wielkolistnej ‘Sea Heart’ (Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’)

Srebrzyste liście brunnery wielkolistnej ‘Sea Heart’ (Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’)

Grzegorz Bogucki
Brunnera wielkolistna ‘Sea Heart’

Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla) to jedna z moich ulubionych roślin, uprawianych w mniej bądź bardziej zacienionych zakątkach, którą cenię przede wszystkim za dekoracyjne liście, a także delikatne kwiaty, przypominające kwiaty niezapominajki, do tego stopnia, że bywa nazywana także kaukaską niezapominajką. Zaliczana do rodziny ogórecznikowatcyh (Boraginaceae), doczekała się wielu odmian. Do najczęściej uprawianych należą m.in. ‘Jack Frost’ (odmiana o srebrzystych liściach z zielonym unerwieniem i obrzeżem), ‘Variegata’ (odmiana o pstrych liściach), ‘Hadspen Cream’ (odmiana o liściach z kremowożółtym obrzeżem ), ‘Alexander’s Great’ (ładna odmiana o dużych liściach, tworząca spore kępy), ‘Alba’ (odmiana o zielonych liściach, kwitnąca na biało), ‘Spring Yellow’ (odmiana o żółtozielonych liściach, ładniej wybarwiona wiosną). Bardzo ładną odmianą z grupy, charakteryzującej się srebrzystymi liśćmi jest także odmiana ‘Sea Heart’. Odmianę cechują duże, sercowate liście z zielonym unerwieniem i obrzeżem. Osiąga do około 40- 45 cm wysokości, jest bardziej tolerancyjna i mrozoodporna. Z tego co wiem, to naturalna mutacja odmiany ‘Silver Lace’ i pochodzi z Holandii. Znana od 2010 roku.

Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’
Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’
Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’
Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’
Brunnera wielkolistna ‘Sea Heart’ to idealna bylina do mniej bądź bardziej zacienionych zakątków ogrodu, które z pewnością wzbogaci, stanowiąc estetyczny akcent od wiosny do późnej jesieni. Dodatkowo wiosną, tak jak inne brunnery, cieszy drobnymi, niebieskimi kwiatami, choć podstawowym jej walorem są oczywiście dekoracyjne liście. Ładnie komponuje się z hostami, żurawkami, turzycami, ciemiernikami, bodziszkami, serduszkami, paprociami.

Powiązane posty

12 komentarzy

EwaJ 11 lipca 2019 - 17:29

Właściwie to nie wiem czemu jej nie mam bo to śliczna, dekoracyjna roślina. Ogromne liście naprawdę robią wrażenie.
Cieplutko pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Greg 11 lipca 2019 - 21:23

Jest sporo odmian, więc jest w czym wybierać 🙂 Dziękuję i również pozdrawiam :):):)

Odpowiedz
Kasia 17 lipca 2019 - 12:36

A co z nawożeniem?

Odpowiedz
Greg 28 lipca 2019 - 21:27

Kompost w zupełności wystarczy. Nie dość, że nakarmi roślinę, to poprawi strukturę podłoża. Pozdrawiam G.

Odpowiedz
Agnes Agnieszka 20 lipca 2019 - 20:57

ładne te liscie

Odpowiedz
Greg 28 lipca 2019 - 21:23

Oczywiście, tak jak wiele innych odmian 🙂 Pozdrawiam G.

Odpowiedz
bartmetaco 1 sierpnia 2019 - 07:59

o kurde fajne fotki tych lisci

Odpowiedz
Greg 6 sierpnia 2019 - 11:48

Ciekawa roślina to i fajne fotki 😀 Pozdrawiam G.

Odpowiedz
Maria Katarzyna Kołodziejczyk 1 sierpnia 2019 - 12:05

Brunnera obok funkii to jedna z moich ulubionych roślin ogrodowych:)

Odpowiedz
Greg 6 sierpnia 2019 - 11:46

U mnie także znajdują się na liście roślin, których nie może zabraknąć w ogrodzie. Pozdrawiam G.

Odpowiedz
Tamaryszek 27 sierpnia 2019 - 19:51

Bardzo ładna! Lubię brunnery, to efektowne i odporne rośliny, sprawdzają się w trudnych warunkach. Czy masz doświadczenie z innymi brunnerami o pstrych liściach? Ciekawa jestem, jak ta odmiana wygląda na ich tle, czy jest lepsza?

Odpowiedz
Greg 13 października 2019 - 21:54

Także lubię brunnery, ale nigdy nie byłem kolekcjonerem tych roślin. Ja cenię sobie odmiany o srebrzystych liściach m.in. 'Jack Frost', 'Silver Heart', 'Looking Glass', średnio przepadam za odmianami o mniej lub bardziej kremowo obrzeżonych liściach, choć lubię je w okresie kwitnienia np. 'Hadspen Cream' , natomiast nie podobają mi się odmiany o żółtych liściach. Odmiana 'Sea Heart' podobno jest bardziej tolerancyjna, wytrzymała od odmiany 'Jack Frost', a na nią nigdy nie narzekałem, tak więc myślę, że warta jest uprawy. Leśne zakątki z jej udziałem na pewno nie stracą, a zyskają 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz