Strona główna Byliny Omieg wschodni, omieg kaukaski (Doronicum orientale, Doronicum caucasicum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Omieg wschodni, omieg kaukaski (Doronicum orientale, Doronicum caucasicum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Omieg wschodni

Żółte kwiaty, obfite kwitnienie, niewielkie wymagania, możliwość uprawy na stanowisku półcienistym do słonecznego, to największe zalety tej wcześnie kwitnącej byliny, którą bardzo często można spotkać w naszych ogrodach. Omieg wschodni nazywany bywa czasem żółtą margerytką i jak dla mnie najładniej prezentuje się w liczniejszych nasadzeniach, w towarzystwie roślin kwitnących na niebiesko np. szafirkami czy też niezapominajką.

Omieg wschodni
Rodzina
Omieg wschodni zaliczany jest do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym, można go spotkać zarówno w Europie jak i Azji Mniejszej. W Polsce uprawiany jest w ogrodach, a w stanie dzikim występuje m.in omieg górski (Doronicum austriacum), a więc inny reprezentant rodzaju Doronicum.
Wygląd
Największą dekoracją tej byliny są oczywiście kwiaty, ale jak dla mnie liście też są ładne, dlatego też w okresie kwitnienia, omieg wschodni całościowo prezentuje się świetnie.Liście możemy podzielić na odziomkowe i łodygowe. Te pierwsze są jasnozielone, sercowate, ząbkowane do karbowanych, osadzone na długim ogonku. Natomiast liście łodygowe są bardziej wydłużone. Pęd kwiatostanowy może osiągać do około 50 cm wysokości. Złotożółte koszyczki kwiatowe, osiągają około 5 cm średnicy. Po kwitnieniu zawiązują się nasiona w formie niełupków.W sprzedaży można nabyć m.in. odmianę ‘Little Leo’, niższą, a poza tym z podwójnym okółkiem kwiatów języczkowych. Nie sposób nie wspomnieć także o odmianie ‘Frühlingspracht’ o pełnych kwiatach.
Omieg wschodni
Okres kwitnienia
Omieg wschodni to wczesnowiosenna bylina, kwitnąca już w kwietniu i maju.
Warunki uprawy
Nie ma większych wymagań, ale nie lubi suchego podłoża, dlatego też na bardziej nasłonecznionym stanowisku, należy pamiętać o podlewaniu (w razie potrzeby). Podłoże najlepiej próchnicze, żyzne, koniecznie przepuszczalne, wzbogacone kompostem, który jest świetnym nawozem organicznym.
Pielęgnacja
Pielęgnacja tej rośliny ogranicza się w zasadzie do nawożenia, podlewania w razie potrzeby, a także usuwania pędów kwiatostanowych po kwitnieniu. Omieg wschodni szybko rozpoczyna wegetacje, szybko pojawiają się nowe liście, z pąkami kwiatowymi i szybko wydłużają się pędy z pąkami. W okresie kwitnienia zachwyca słoneczną barwą, a latem przechodzi mniej lub bardziej widoczny okres spoczynku. Rośliny na stanowisku bardziej słonecznym mogą gorzej się prezentować. W zasadzie powinno się go sadzić w taki sposób, aby po kwitnieniu, roślina skryła się za innymi nasadzeniami.
Rozmnażanie
Najlepiej poprzez podział, który i tak warto przeprowadzić po kilku latach uprawy, aby roślina za bardzo się nie zagęściła i nie odbiło się to na obfitości jej kwitnienia. Część podziemną rośliny stanowią kłącza z rozłogami. Kępiastą bylinę najlepiej podzielić w sierpniu. Można spróbować także wysiać nasiona.
Zastosowanie
Omieg wschodni to bylina, która bez wątpienia powinna znaleźć się w wiosennym ogrodzie. Sprawdzi się na rabacie bylinowej, upiększy i rozjaśni mniej nasłonecznione zakątki ogrodu. Może być także uprawiana w pojemnikach na balkonach i tarasach, a także wykorzystana na kwiat cięty.

Powiązane posty

10 komentarzy

Projekt Aktywni 03/16/2017 - 13:04

Dla mnie omieg to element, który w ogrodzie do dodaje specyficznej łąkowej wolności.

Odpowiedz
Greg 03/16/2017 - 14:13

Jak łąkowa wolność, to bez wątpienia trzeba skupić się na kwietnej łące. A omieg jak najbardziej ma coś z takiej stylistyki. Pozdrawiam G.

Odpowiedz
Giga 03/16/2017 - 17:00

A u mnie był przez lata do zeszłego roku i niestety teraz go nie mam. 🙁

Odpowiedz
Greg 03/16/2017 - 20:33

A to szkoda, bo to ładna i przede wszystkim wczesnowiosenna bylina. A takich nigdy dość 🙁

Odpowiedz
Maria Katarzyna Kołodziejczyk 03/17/2017 - 07:08

U mnie również gdzieś przepadła ta roślinka. Wielka szkoda, bo faktycznie jest urocza i rozwesela ogród:)

Odpowiedz
Greg 03/17/2017 - 22:18

To trzeba ponownie zaprosić ją do ogrodu, niech nadal rozwesela i cieszy oczy. Pozdrawiam serdecznie G.

Odpowiedz
Ela 03/18/2017 - 18:55

Śliczne kwiatuszki !! Rozświetlają ogród i wprowadzają dużo radości !!
Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 03/19/2017 - 00:22

Tak, cieszą oczy 🙂 Pozdrawiam G.

Odpowiedz
blogchwila 03/18/2017 - 19:51

Mam w dwóch miejscach. Bardzo go lubię. Cudnie wygląda również z tulipanami, narcyzami. Ale w tym roku tulipany wyjadła nornica i zostanie bez uroczego sąsiedztwa. Pozdrawiam:):):)

Odpowiedz
Greg 03/19/2017 - 00:23

Dobrze, że solo również dobrze się prezentuje, choć tulipanów szkoda! Z pozdrowieniami G.

Odpowiedz

Zostaw komentarz