Strona główna Encyklopedia roślin Miskant chiński ‘Morning Light’ (Miscanthus sinensis ‘Morning Lihgt’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Miskant chiński ‘Morning Light’ (Miscanthus sinensis ‘Morning Lihgt’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Miskant chiński ‘Morning Light'

Miskant chiński ‘Morning Light’ to jedna z moich ulubionych odmian miskanta chińskiego. Ciekawa ze względu na kolorystykę, a także pokrój. Rzadziej kwitnie, ale i tak nie zmienia to faktu, że odmiana ‘Morning Light’ warta jest uprawy.

Miskant chiński ‘Morning Light'

Rodzina

Poaceae– wiechlinowate

Występowanie

Gatunek pochodzi z Azji m.in. z Chin, a ‘Morning Light’ jest starą japońską odmianą która do Europy trafiła w drugiej połowie XX w.

Wygląd

Miscanthus sinensis ‘Morning Light’ w okresie kwitnienia osiąga do około 1,5- 1,6 m wysokości, a sama kępa jest niższa. ‘Morning Light’ jest kępiastą, wzniesioną trawą o łukowato wygiętych, wąskich liściach. Liście białopaskowane, dlatego z daleka wydaje się, że ‘Morning Light’ ma srebrzyste zabarwienie. Jak już wspomniałem kwitnie rzadko, w okresie jesiennym. Kwiaty różowawe z czasem jaśnieją.

Miskant chiński ‘Morning Light'

Okres kwitnienia

Wrzesień- październik

Warunki uprawy

Miskant chiński ‘Morning Light’ wymaga stanowisk słonecznych do lekko zacienionych. Podłoże umiarkowanie wilgotne, próchnicze, przepuszczalne, dość żyzne.

Pielęgnacja

Nowo posadzone rośliny w razie potrzeby podlewamy. Podłoże warto uzupełnić dobrze przerobionym kompostem. Unikamy mokrych stanowisk. W okresie zimy zbyt mokre podłoże, może pozbawić nas rośliny. Wiosną trawę nisko ścinamy.

Rozmnażanie

Odmianę rozmnaża się wegetatywnie w okresie wiosennym poprzez podział kępy.

Zastosowanie

Miskant chiński ‘Morning Light’ to moim zdaniem jedna z piękniejszych traw, dlatego warto ją wyeksponować w ogrodzie. Ładnie zaprezentuje się zarówno w grupie jak i pojedynczo. W grupie traw będzie stanowić ciekawy kolorystycznie akcent. Ze względu na ładny pokrój, sprawdzi się jako soliter, tym bardziej, że nie ma tendencji do pokładania się. Będzie stanowić ciekawe uzupełnienie jesiennych, a zarazem bylinowych rabat i nie tylko. Dobrze zaprezentuje się także nad oczkiem wodnym.

Miscanthus sinensis ‘Morning Lihgt’

Miscanthus sinensis ‘Morning Lihgt’

Powiązane posty

Zostaw komentarz