Strona główna Rośliny cebulowe Cebulica syberyjska- Scilla siberica (Rośliny w obiektywie)

Cebulica syberyjska- Scilla siberica (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Cebulica syberyjska

Wczesną wiosną m.in. w parkach, możemy natknąć się na łany kwitnącej na niebiesko cebulicy syberyjskiej (Scilla siberica). Ta niewielka roślina cebulowa z rodziny szparagowatych, charakteryzuje się doskonałą mrozoodpornością, stąd nazwa rośliny. Bardzo często uprawiana jest także w ogrodach, a do najpopularniejszych jej odmian należy 'Spring Beauty’. Cebulica syberyjska zazwyczaj spotykana jest w odcieniach barwy niebieskiej, choć można natknąć się także na odmianę kwitnącą na biało (’Alba’). Nie da się ukryć, że najpiękniej zaprezentuje się w licznej grupie. Wiosna z jej udziałem będzie o wiele piękniejsza, bardziej radosna dla nas jak i owadów, przez które jest z chęcią odwiedzana. Najlepiej sadzić ją pod koronami drzew, krzewami, dzięki czemu wczesną wiosną będzie miała dosyć słońca, a w okresie późniejszym, liście drzew i krzewów ochronią podłoże przed nadmiernym wysuszeniem, co dobroczynnie wpłynie na kondycje cebulicy i jej kwitnienie w następnym roku. Bardzo łatwo ją rozmnożyć poprzez cebulki przybyszowe, poza tym rozsiewa się, choć na kwitnące okazy z siewu, trzeba będzie poczekać około 3- 4 lata.

Powiązane posty

6 komentarzy

Aleja Kwiatowa 04/26/2013 - 07:56

Grzesiu piękne zdjecia – z pewnością ona będzie królowała w moim ogrodzie w przyszłym roku 🙂

Odpowiedz
Greg 01/09/2018 - 13:28

Mam nadzieję, że udało się ją zdobyć i z każdym rokiem jest jej więcej 🙂

Odpowiedz
blogchwila 01/10/2018 - 14:25

Piękne zdjęcia tej uroczej roślinki. Mam ją w ogrodzie. Liczyłam, że szybko będzie łan. Niestety nornice uszczuplają ilość cebulek. Pozdrawiam:):):)

Odpowiedz
Greg 01/10/2018 - 20:42

Im jej więcej, tym piękniej, ale pojedyncze rośliny też cieszą, nie tylko ze względu na barwę kwiatów, ale przede wszystkim okres kwitnienia. Po zimie raduje, każda kolorowa plama w ogrodzie, choćby była nawet niewielka. Szkoda, że nornice szaleją i sieją spustoszenie w cebulowych 🙁 Pozdrawiam serdecznie G.

Odpowiedz
Aleja Kwiatowa 01/23/2018 - 07:24

Witaj Grzesiu – nawet nie zauważyłam, że napisałam o tym samym wczoraj 🙂 🙂 ciepło pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Greg 01/29/2018 - 23:41

Cebulice to piękne rośliny, dlatego warto o nich pisać, tym bardziej, że wiosna coraz bliżej 🙂 Pozdrawiam serdecznie :):):)

Odpowiedz

Zostaw komentarz