Strona główna Rośliny cebulowe Psiząb ‘White Beauty’ (Erythronium) – cebulowa bylina do leśnego zakątka

Psiząb ‘White Beauty’ (Erythronium) – cebulowa bylina do leśnego zakątka

Grzegorz Bogucki
Erythronium californicum

Psiząb ‘White Beauty’ to oryginalna roślina cebulowa, dekoracyjna z liści i kwiatów. Część podziemną rośliny stanowi wydłużona cebula, kształtem przypominająca psi kieł. Posadzona późnym latem/ wczesną jesienią, wiosną wyda dekoracyjne, nakrapiane liście oraz kwiaty. Kremowobiałe kwiaty z żółtym środkiem i czerwonawym pierścieniem, zwracają na siebie uwagę, stanowiąc niemałą atrakcję w naszych „leśnych” zakątkach. Wysokość byliny wynosi około 25- 30 cm, a kwitnienie przypada na kwiecień/maj. Po kwitnieniu część nadziemna zamiera, a psiząb ‘White Beauty’ przechodzi w stan spoczynku.

Erythronium californicum  bulbs
Erythronium californicum

Bylina wymaga półcienia, dlatego doskonale odnajduje się u podnóża drzew i krzewów liściastych, w zacisznych zakątkach ogrodu. Podłoże dla tej rośliny powinno być tak jak w lesie próchnicze, lekko kwaśne do obojętnego, żyzne, wilgotne w okresie wegetacji oraz przepuszczalne. Ciężkie gleby koniecznie muszą być rozluźnione, głęboko uprawione, wzbogacone próchnicą i niezbędny drenaż. W takim podłożu lepiej zimują.

Erythronium californicum
Erythronium californicum

Psiząb ‘White Beauty’ przez kilka lat warto uprawiać w jednym miejscu, aby dać szansę roślinie się zagęścić. Dobrze rozrośnięte kępy można podzielić po przekwitnięciu i przejściu rośliny w stan spoczynku.

Erythronium californicum

Powiązane posty

Zostaw komentarz