Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Róże rabatowe- wiosenne cięcie róż rabatowych

Róże rabatowe- wiosenne cięcie róż rabatowych

Grzegorz Bogucki
Róże rabatowe

W ogrodzie mam kilka róż rabatowych. Podobnie, jak róże wielkokwiatowe, wymagają one w okresie wiosennym silnego cięcia, w celu uzyskania ładnego pokroju, a przede wszystkim obfitego kwitnienia latem. W okresie letnim pamiętajmy także o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Róże rabatowe

Termin cięcia należy dostosować do panującej pogody, zazwyczaj przypada ono na marzec i kwiecień. W tym okresie, rozgarniamy kopczyki, które chroniły nasze krzewy przed zimową zawieruchą, nie narażając już roślin na przemarznięcie. W tym czasie pąki są wyraźnie nabrzmiałe i mamy możliwość przeprowadzenia efektywnego cięcia. Cięcie wykonujemy w słoneczny dzień, dobrym sekatorem, ostrym, dzięki któremu cięcie będzie precyzyjne i zostawi gładką powierzchnię cięcia, zmniejszając prawdopodobieństwo porażenia rośliny przez patogeny. Oczywiście cięcie wykonujemy pod skosem, około 0,5 cm nad pąkiem, skierowanym na zewnątrz. Cięcia o dużej powierzchni warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą, gdyż róże to delikatne krzewy, podatne na choroby. 
Na samym początku wycinamy pędy stare, słabe, chore, uszkodzone, krzyżujące się i przemarznięte. Krzewy słabsze tniemy niżej, a w dobrej kondycji wyżej nad 5- 7 oczkiem. Wysokość cięcia uzależniona jest również od konkretnej odmiany. Niskie odmiany przycinamy na wysokości około 20 cm, a wyższe na wysokości około 40 cm. Co kilka lat różę rabatową można odmłodzić, poprzez niższe jej przycięcie.
Róże rabatowe
Róże rabatowe

Powiązane posty

Zostaw komentarz