Strona główna Rośliny doniczkowe Syngonium stopowcowe ‘White Butterfly’- Syngonium ‘White Butterfly’ (Rośliny w obiektywie)

Syngonium stopowcowe ‘White Butterfly’- Syngonium ‘White Butterfly’ (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Syngonium 'White Butterfly'

Syngonium ‘White Butterfly’ jest jedną z najczęściej uprawianych odmian zroślichy stopowcowej, powszechnie dostępną w kwiaciarniach czy marketach. Jak dla mnie zasługuje na swoje miejsce w domu, ponieważ nie jest szczególnie wymagające, a dekoracyjności jej nie brakuje. Podstawą jej dekoracyjności są oczywiście liście z rysunkiem. W domu rodzinnym mieliśmy poza syngonium stopowcowym, syngonium uszkowate, mniej wymagające o ciemnozielonych liściach, które można było ustawić w bardziej zacienionym zakątku pokoju. Syngonium ‘White Butterfly’ jest bardziej wymagające i preferuje stanowiska jasne, choć nie ustawiamy rośliny w miejscach wystawionych na bezpośrednie nasłonecznienie. W zbyt ciemnym miejscu, roślina będzie się wyciągać i tracić na dekoracyjności.

Ponieważ syngonium jest pnączem, można je uprawiać w pojemniku z palikiem.

Syngonium należy zapewnić warunki zbliżone do leśnych, a więc przede wszystkim lekko kwaśne , luźne podłoże (podłoże uzupełnione np. wermikulitem) oraz wilgotne powietrze. Wiadomo w mieszkaniu bywa to trudne, zwłaszcza w okresie grzewczym. Roślinę warto  ustawić w grupie roślin na podstawce wypełnionej kamykami, uzupełnionej wodą tak, aby doniczka nie stykała się z wodą. Parująca woda z podstawki będzie podwyższała wilgotność powietrza wokół rośliny. A poza tym w grupie roślin, łatwej o bardziej przyjazny roślinom mikroklimat. W okresie letnim syngonium dobrze zrobi częste zraszanie, letnią, miękką wodą.

W uprawie zroślicha nie jest zajmująca. Przede wszystkim należy pamiętać o podlewaniu oraz nawożeniu. Jeżeli chodzi o problemy w uprawie, to wynikają one przede wszystkim z przelania, albo przesuszenia. Jeżeli syngonium zostanie przelane, trzeba je jak najszybciej przesadzić w nowe podłoże. Przesuszona roślina jest bardziej podatna na szkodniki takie jak przędziorki, wełnowce czy też wciornastki. Syngonium podlewamy wówczas gdy podłoże lekko przeschnie. Latem nawet kilka razy w tygodniu, zimą dużo rzadziej.

Więcej informacji dotyczących uprawy zroślichy znajdziesz tutaj.

Powiązane posty

Zostaw komentarz