Strona główna Rośliny cebulowe Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja

Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Szafirki

Szafirki najczęściej występują w barwie niebieskiej, choć możemy spotkać się z odmianami kwitnącymi na biało. Należą do roślin cebulowych i obejmują kilkadziesiąt gatunków. Naturalne ich siedliska występują w krajach śródziemnomorskich oraz w Azji Mniejszej. Do gatunków najczęściej spotykanych w naszych ogrodach należy zaliczyć szafirka armeńskiego (Muscari armeniacum), szafirka drobnokwiatowego (Muscari botryoides), szafirka lazurowego (Muscari azureum).

Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja

Kwitnienie
Szafirki kwitną wczesną wiosną od marca do kwietnia. Możemy spotkać się z gatunkami kwitnącymi również w lutym, maju a nawet w czerwcu. Najwcześniej kwitnącym reprezentantem jest szafirek lazurowy. W maju można podziwiać bardzo oryginalnego szafirka miękkolistnego (Muscari comosum).
Szafirki Szafirki Szafirek
Wymagana
Szafirki nie mają wygórowanych wymagań i radzą sobie na większości stanowisk. Najbardziej optymalne warunki to żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże.
Rozmnażanie
Szafirki rozmnażamy z nasion oraz cebulek przybyszowych. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki, same się rozsieją, tworząc rozległe kobierce.
Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja
Pielęgnacja
W okresie suszy wymagają podlewania. Szafirki w jednym miejscu mogą rosnąć do kilku lat, ale jeżeli chcemy je przesadzić, pamiętajmy, że cebule należy wykopać, wówczas gdy liście zaschną, a więc od czerwca do września. Szafirki siejemy jesienią i w tym czasie wysadzamy także cebulki na głębokość 5-10 cm. Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebul.
Zastosowanie
Szafirki sprawdzą się w ogrodzie, jak również na balkonie i tarasie. Pięknie zaprezentują się na skalnych rabatach oraz na trawniku. Są doskonałe na obwódki i pod krzewy o luźnym pokroju. Szafirki doskonale będą prezentować się z innymi roślinami cebulowymi np. tulipanami, hiacyntami, kosaćcami, szachownicami, narcyzami. Pamiętajmy, aby sadzić je w licznych grupach. Tylko wówczas mogą zachwycić swoją intensywnością. Niekontrolowane, utkają niebiański dywan, który zachwyci nawet najbardziej wybrednych.
Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja
Pędzenie
Chcąc cieszyć się wcześniejszym kwitnieniem tych drobnych roślin, możemy jesienią wysadzić największe cebule w płytkie pojemniki, następnie umieścić w chłodnym pomieszczeniu. Do grudnia bardzo umiarkowanie podlewać. W grudniu wystawiamy pojemniki do widnego i cieplejszego pomieszczenia oraz więcej podlewamy, aby nie przesuszyć cebul. Kwitnienie powinno nastąpić po kilku tygodniach.

Powiązane posty

11 komentarzy

Giga 04/12/2011 - 00:24

Witam. Z tego co obserwuję, to szafirki niebieskie są silniejsze. Białe są delikatniejsze, mniej "zaborcze" miejsca. Jak sie mylę, to powiedz.Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 04/12/2011 - 09:59

Dokładnie, jak najbardziej się zgadzam z taka opinią. Ja osobiście wolę niebieskie i nie przeszkadza mi ich zaborczość. Ich rozprzestrzenianie ograniczam np. zrywaniem przewiędłych kwiatostanów.

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
Szczypta Kasi 04/13/2011 - 09:16

Bardzo mi się podobają Twoje szafirki. Też kiedyś sobie zasadzę 🙂

Odpowiedz
EwaJ 01/10/2013 - 08:15

A ja nie ograniczam szafirków. Co roku pojawiają się niespodzianie w różnych miejscach ogrodu i cieszą oczy swymi szafirowymi główkami. Mam wrażenie, że część cebulek roznoszą ptaszki, bo często znajduję porzucone cebulki. Teraz czekam niecierpliwie na cytuję: "festiwal tęczowych barw". Pięknie to opisałeś. Pozdrawiam jeszcze zimowo.

Odpowiedz
szafirkowy magik 04/08/2013 - 14:28

Uwielbiam szafirki

Odpowiedz
Bazylia25 04/10/2016 - 17:24

Witam.
Mam pytanie: Czy po przekwitnięciu obcina się kwiatostany i jeśli tak, to kiedy, na jakiej wysokości.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 04/10/2016 - 21:11

Witam 🙂 Ścinamy, ale jak chcesz, aby się rozsiały, wówczas zostaw 🙂 Pozostawienie kwiatostanów, a w konsekwencji wytworzenie nasion osłabia cebulę. Usuwamy same kwiatostany. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Bazylia25 04/11/2016 - 03:42

Ufff. Dzięki serdeczne. Tak naprawdę pytanie zadałam w panice, też po ścięciu. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Greg 04/11/2016 - 09:43

Myślę, że większość z nas miała takie doświadczenia w początkowym okresie zajmowania się roślinami 🙂 Z pozdrowieniami G.

Odpowiedz
ozeasza 05/24/2016 - 11:00

Witajcie. To moje początki w ogrodzie. Posadzilam na jesieni szafirki, zakwitly pięknie ale teraz wytworzyly nasionka. Co dalej mam z nimi zrobić? Jak i kiedy je zebrać? Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Greg 09/20/2016 - 15:38

U mnie same się rozsiewały 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz