Strona główna Encyklopedia roślin Tulipan 'Giuseppe Verdi’ (mieszaniec Kaufmanna ‘Giuseppe Verdi’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Tulipan 'Giuseppe Verdi’ (mieszaniec Kaufmanna ‘Giuseppe Verdi’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
(mieszaniec Kaufmanna ‘Giuseppe Verdi’)

Wśród tysięcy odmian tulipanów, warto zwrócić uwagę na tulipany botaniczne. Stanowią one coraz częstszy akcent w naszych ogrodach. Niskie, mniej wymagające, bardziej „dzikie”, przepięknie prezentują się nie tylko na naturalizowanych rabatach. U mnie pojawiła się kolejna odmiana tulipana botanicznego. Jest nią mieszaniec Kaufmanna ‘Giuseppe Verdi’. Odmiana powszechnie znana, dekoracyjna, warta polecenia.

Tulipan ‘Giuseppe Verdi’

Odmianę uzyskano w latach pięćdziesiątych XX w. Zaliczana jest do mieszańców Kaufmanna. Z tej grupy warto też wspomnieć o takich odmianach jak: ‘Johann Strauss’, ‘Glück’, ‘Stresa’ czy też ‘Corona’.

Rodzina

Tulipany zaliczane są to rodziny Liliaceae.

Wygląd

Tulipa ‘Giuseppe Verdi’ osiąga do około 20- 25 cm wysokości, a jego kwiaty to połączenie barwy czerwonej i żółtej. Na zewnątrz każdy płatek jest czerwony z szerokim żółtym obrzeżem. Od wewnątrz żółty z czerwonymi plamkami w środku. Kwiaty na słońcu szeroko się rozchylają, stanowiąc wyrazisty akcent na wiosennej rabacie.
Liście dekoracyjne z purpurowym wzorem.

Tulipan ‘Giuseppe Verdi’

Okres kwitnienia

‘Giuseppe Verdi’ jest wczesną odmianą tulipana, która zakwita już w marcu.

Warunki uprawy 

 Tulipan ‘Giuseppe Verdi’ tak jak inne mieszańce Kaufmanna nie jest zbyt wymagający. Należy zapewnić mu żyzne, przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko. Co około trzy lata, należy cebule wykopać i podzielić.

Tulipan ‘Giuseppe Verdi’

Rozmnażanie

Tulipany rozmnażamy wegetatywnie poprzez cebulki przybyszowe.
Zastosowanie
Opisywana odmiana doskonale nadaje się na obwódki, wiosenne rabaty, a także na skalniaki. Sprawdzi się także w pojemniku na balkonie i tarasie.
Tulipan ‘Giuseppe Verdi’

Powiązane posty

Zostaw komentarz