Strona główna Dekoracyjne owoce Dereń kousa ‘Milky Way’- Cornus kousa (Rośliny w obiektywie)

Dereń kousa ‘Milky Way’- Cornus kousa (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Dereń kousa 'Milky Way'

Dereń kousa ‘Milky Way’ to jedna z najpopularniejszych odmian derenia kousa. Wywodzi się od derenia chińskiego (Cornus kousa var.chinensis) i bardzo dobrze sobie radzi w naszym klimacie. Z pewnością warta polecenia, ze względu na niewygórowane wymagania, a także widowiskowe kwitnienie.

Derenie to jedne z moich najbardziej ulubionych roślin drzewiastych. Obok derenia kousa w naszych ogrodach można się spotkać m.in.  z dereniem białym (Cornus alba), dereniem rozłogowym (Cornus sericea), dereniem świdwa (Cornus sanguinea), dereniem jadalnym (Cornus mas), dereniem pagodowym (Cornus controversa), a także z oryginalnym dereniem kanadyjskim (Cornus canadensis). W cieplejszych zakątkach Polski, można pokusić się o uprawę derenia kwiecistego (Cornus florida), ale jego kwitnienie nie będzie tak spektakularne, jak w krajach, charakteryzujących się cieplejszym klimatem. Moim zdaniem warto posadzić derenia kousa, który w okresie kwitnienia także potrafi zadziwić. W sprzedaży jest wiele jego odmian charakteryzujących się dużymi podsadkami. To właśnie one stanowią o jego dekoracyjności, a nie niepozorne kwiaty.

Dereń kousa ‘Milky Way’ został wyselekcjonowany w drugiej połowie dwudziestego wieku. Charakteryzuje się dużymi, białymi podsadkami. Podsadki początkowo są zielone, a z czasem stają się czysto białe. Odmiana może dorastać do 3-4, a nawet 5 m wysokości, charakteryzując się raczej nieregularnym pokrojem. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca. Po przekwitnięciu zawiązują się oryginalne, także dekoracyjne owoce, które przypominają trochę owoce liczi, osadzone na długich szypułkach i są jadalne. Poza tym dereń kousa jesienią ładnie się przebarwia.

Powiązane posty

Zostaw komentarz