Strona główna Balkon i taras Jodła balsamiczna ‘Nana’- karłowe rośliny iglaste do ogrodu

Jodła balsamiczna ‘Nana’- karłowe rośliny iglaste do ogrodu

Grzegorz Bogucki
Jodła balsamiczna 'Nana'

Jodła balsamiczna ‘Nana’ to jedna z najczęściej uprawianych odmian jodły balsamicznej w naszych ogrodach. Charakteryzuje się ładnym, zwartym pokrojem, a także niewielkim rozmiarem. Z powodzeniem może być uprawiana w małych ogrodach, a także w pojemniku na tarasie.

Jodły to potężne drzewa iglaste, należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). Rodzaj skupia ponad 40 gatunków, a jodła balsamiczna jest jednym z nich. Występuje w Ameryce Północnej, gdzie osiąga do 20-25 m wysokości. W naszym klimacie jest w pełni mrozoodporna, ale klimat nie sprzyja jej za bardzo, stąd też, jej żywotność jest znacząco skrócona. Należy zauważyć, że gatunek jodły balsamicznej, nie jest za często spotykany w uprawie. O wiele częściej, spotkamy się z jej karłowymi odmianami. Warto zaprosić je do swojego ogrodu, ze względu na dekoracyjność, wynikającą z zimozielonych igieł, niewielkich rozmiarów, a także pokroju.

Abies balsamea ‘Nana’ to stara odmiana, uprawiana już w XIX w., charakteryzująca się zwartym, zaokrąglonym pokrojem. Wolno przyrasta, dlatego po dziesięciu latach, możemy się spodziewać 30-50 cm rośliny. Warto zaznaczyć, że jej ostateczna wysokość, wyniesie około jednego metra. Jak widać na zdjęciach jej igły są ciemnozielone, a pod spodem białe. Po roztarciu, wydzielają, wyraźny, balsamiczny zapach.

Jeżeli chodzi o uprawę, to należy jej zapewnić żyzne, próchnicze, lekko kwaśne podłoże. Nie lubi przesuszenia, dlatego doskonale odnajduje się w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie panuje przyjazny mikroklimat. Można ją posadzić na stanowisku lekko zacienionym. Ładnie zaprezentuje się w ogrodzie skalnym, przy oczku wodnym, a także na tarasie uprawiana w pojemniku, podobnie jak ’Silberkugel’, a więc karłowa odmiana jodły koreańskiej.

Powiązane posty

Zostaw komentarz