Strona główna Balkon i taras Jodła koreańska ‘Silberkugel’- karłowe rośliny iglaste do ogrodu

Jodła koreańska ‘Silberkugel’- karłowe rośliny iglaste do ogrodu

Grzegorz Bogucki
Jodła koreańska 'Silberkugel'

Jodła koreańska (Abies koreana) należy do najczęściej uprawianych jodeł w naszych ogrodach. Pochodzi, jak sama nazwa wskazuje z Korei Południowej. Cenimy ją przede wszystkim za jej zimozieloność, niewielkie, jak na jodłę rozmiary, a także dekoracyjne fioletowoniebieskie szyszki. Dostępna jest w wielu ciekawych odmianach, a jedną z nich jest karłowa ‘Silberkugel’, którą można uprawiać także w pojemnikach.

Abies koreana ‘Silberkugel’ to niemiecka odmiana, należąca do tych najmniejszych i najwolniej rosnących. Ze względu na jej rozmiary, bez problemu znajdzie się dla niej miejsce w niewielkim ogrodzie, na wrzosowisku, w ogrodzie skalnym i oczywiście na tarasie w uprawie pojemnikowej. Roczne przyrosty tej odmiany to około 2 cm, a jej docelowa wysokość to około jeden metr. Ponieważ jej przyrosty są niewielkie, to po dziesięciu latach możemy spodziewać się około 30 centymetrowej rośliny o ładnym, poduszkowatym pokroju.

Jak dla mnie to bardzo dekoracyjna odmiana o ładnym, półkolistym pokroju. Jej igły są niewielkie i jak widać na zdjęciu, promieniście ułożone, na wierzchu zielone, a pod spodem jasne, kredowobiałe. Jej pąki są srebrzyste, co także stanowi walor dekoracyjny tej rośliny w okresie zimy. Ładnie prezentuje się w formie krzewu, ale warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępna jest także w formie piennej. Odmiana uzyskiwana poprzez szczepienie nie jest jakoś szczególnie wymagająca. Preferuje stanowisko słoneczne do lekko zacienionego, podłoże dość żyzne, wilgotne i koniecznie przepuszczalne. Poza tym dobrze zimuje i nie powinna sprawiać większych problemów.

Powiązane posty

Zostaw komentarz