Strona główna Balkon i taras Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia) – egzotyczna roślina cebulowa

Tygrysówka pawia (Tigridia pavonia) – egzotyczna roślina cebulowa

Grzegorz Bogucki
Tygrysówka pawia

Nietrwałe kwiaty to zdecydowanie wada tej rośliny cebulowej, ale mimo wszystko nie jest z tym tak źle. Tygrysówka pawia kwitnie latem, a na jednym pędzie kwiatostanowym, może pojawić się do pięciu kwiatów. Biorąc pod uwagę, że tych pędów z jednej cebuli może być do kilku, to mimo że pojedynczy kwiat to jednodniowa przyjemność, spektakl kwitnienia będzie trwał o wiele dłużej. Najlepiej sadzić ją w większej grupie, wówczas kwiatów będzie dużo, a ich wyraziste kolory, nie dadzą przejść obok nich obojętnie.

\

Na rabatach i w pojemnikach   

W ogóle tygrysówka pawia to egzotycznie prezentująca się roślina cebulowa, którą z powodzeniem uprawia się w pojemnikach, jak i w gruncie na rabatach. Należy pamiętać tylko, że ta ciepłolubna roślina nie przetrwa zimy w naszym klimacie. Jej cebule należy wykopać na zimę i przechować do wiosny.

Tygrysówka pawia kwitnie latem

Kwitnąca latem tygrysówka pawia uprawiana jest w ogrodach od setek lat. Ceni się ją za oryginalne kwiaty, a poza tym jej cebule są jadalne. Podobno pieczone smakują podobnie jak bardziej nam znany w kuchni topinambur. Rodzaj Tigridia skupia ponad 20 gatunków roślin, ale nam znana jest przede wszystkim Tigridia pavonia. Pochodząca z Meksyku charakteryzuje się tym, że lubi ciepło i słoneczne stanowiska. Jej oryginalne kwiaty składają się z trzech dużych płatków oraz trzech niewielkich, a środek kwiatu pokryty jest wyrazistymi cętkami, od których wzięła się jej nazwa.

Kwiat jednego dnia

Dostępne w sprzedaży tygrysówki kwitną na żółto, biało, pomarańczowo, czerwono i różowo. Średnica kwiatu może dochodzić nawet do 15 cm, a więc są to całkiem spore kwiaty. Jej liście są mieczowate, zielone, podłużnie falowane do około 40 cm długości.  Kwiat rozwija się w godzinach rannych, a po południu kończy swój żywot. Później zawiązują się nasiona, ale najlepiej nie dopuścić do tego, aby nie obciążać nadmiernie cebul.

Tygrysówka pawia i jej wymagania

W uprawie tygrysówka pawia nie jest jakoś szczególnie wymagająca. Sadzimy ją w grunt na przełomie kwietnia i maja. Preferuje stanowiska zaciszne, ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze, zasobne i umiarkowanie wilgotne. W razie suszy będzie konieczne jej podlewanie i nie zapominamy także o nawożeniu. Wykopywanie cebul przypada na październik. Można przechować je w piasku bądź trocinach w temperaturze około 5 stopni Celsjusza.

Tygrysówkę pawią, można rozmnożyć za pomocą cebul przybyszowych, a nawet nasion, które wysiewa się na wiosnę, choć na kwiaty trzeba będzie poczekać z 2- 3 lata.

Powiązane posty

Zostaw komentarz