Wilczomlecz mirtowaty to bardzo oryginalna bylina o płożących pędach, których długość może dochodzić do 30- 40 cm, a wysokość byliny zaledwie 10- 20 cm. Na grubych pędach, ułożone są spiralnie mięsiste liście w ładnej niebieskozielonej barwie z nalotem, kwiatostany główkowate. Kwitnienie dekoracyjne ze względu na obecność wyrazistych, żółtawych przykwiatków (maj – czerwiec). Po przekwitnięciu kwiatów zawiązują się owoce.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja
Wilczomlecz mirtowaty nie należy do roślin wymagających szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak sprowadzając go do ogrodu zadbajmy o odpowiednie stanowisko. Posadźmy go na słonecznym, ciepłym i zacisznym stanowisku w przepuszczalne, zdrenowane podłoże. Wilczomlecz mirtowaty to doskonała roślina do ogrodu skalnego, zwłaszcza większego, w którym można doskonale wyeksponować roślinę.
Rozmnażanie
Wilczomlecz mirtowaty daje samosiew. Nasiona to najprostszy sposób na jego rozmnożenie. Można również rozmnożyć poprzez sadzonki, które pobieramy wiosną.
Zagrożenia
W uprawie zagrożeniem może być zbyt wilgotne podłoże, a także niesprzyjająca zimowa, wietrzna i mroźna aura. Wilczomlecz mirtowaty może przemarzać, dlatego osłonięte i słoneczne stanowisko jest wskazane.
Zastosowanie
Euphorbia myrsinites w stanie naturalnym występuje m.in. w rejonie Morza Śródziemnego. Przepięknie prezentuje się w towarzystwie kamieni oraz innych roślin. Doskonale zaprezentuje się z floksem szydlastym, kwitnącym w odcieniach różu i fioletu. Może stanowić wyrazisty akcent wiosennych kompozycji w ogrodzie skalnym.
Uwaga
Tak jak inne wilczomlecze Euphorbia myrsinites zawiera trujący sok mleczny.
Uwagi końcowe
Rodzaj Euphorbia obejmuje setki gatunków roślin, z których sporą część stanowią rośliny ozdobne, uprawiane w domu i w ogrodzie. Niezwykle zróżnicowane, ale skupione w jednym rodzaju, często bardzo oryginalne.
Wybrane gatunki rodzaju uprawiane w domu:
- wilczomlecz trójżebrowy
- wilczomlecz piękny
- wilczomlecz abisyński
- wilczomlecz segmentowy
- wilczomlecz lśniący
- wilczomlecz mirtowaty
- wilczomlecz sosnka
- wilczomlecz groszkowy
- wilczomlecz złocisty
- wilczomlecz migdałolistny
- wilczomlecz obrzeżony