Strona główna Byliny Floks szydlasty, płomyk szydlasty, płomyk darniowy (Phlox subulata)- uprawa i pielęgnacja

Floks szydlasty, płomyk szydlasty, płomyk darniowy (Phlox subulata)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Floks szydlasty

Floks szydlasty to kolejna bylina, dzięki której wiosenny ogród stanie się bardziej barwny i wyrazisty. Rozległe kępy płomyka szydlastego, to ciekawy akcent w ogrodowych nasadzeniach, również na skalniaku. Warto zauważyć, że polecana na skalniaki bylina, stanowi dobrą propozycję także na rabaty. Gdy byłem dzieckiem, w wielkim ogrodzie przydomowym nie brakowało tej byliny. W okresie wiosennym, okryta tysiącem kwiatów, w licznych nasadzeniach, tworzyła barwny potok, wylewający się z rabat na ścieżki. Widok przepiękny, tym bardziej, że floksom szydlastym towarzyszyły barwne pierwiosnki oraz słoneczna smagliczka skalna.

Floks szydlasty

Phlox subulata to jeden z gatunków, skupionych w rodzaju Phlox. Piękne floksy wiechowate, a także bardziej zwiewne floksy kanadyjskie, to bliskie kuzynostwo tytułowego floksa. Zaliczany do rodziny Polemoniaceae (Wielosiłowate) pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie znajdują się jego naturalne siedliska. W sprzedaży dostępne są liczne, bardzo często widowiskowe odmiany.

Budowa
Płomyk szydlasty charakteryzuje się kobiercowym pokrojem. Osiąga maksymalnie do około 15 cm wysokości. Rozrastając się, tworzy rozległe poduchy, których średnica może dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów. Na trwałych, pokładających się pędach, osadzone są igiełkowate liście. Zróżnicowane pod względem barwy kwiaty, ukazują się od kwietnia- maja do czerwca i zebrane są w baldachogrona. Bylina w okresie letnim powtarza kwitnienie, ale jest ono słabe, nie tak widowiskowe jak wiosną.
Roślina jest częściowo zimozielona, dlatego też warto ją okryć gałązkami świerkowymi, aby nie przemarzła. Przemarznięte okazy w okresie wiosennym prezentują się mało estetycznie, choć bylina szybko się regeneruje. Największym zagrożeniem dla rośliny są mroźne, bezśnieżne zimy, zwłaszcza gdy posadzona jest na otwartej przestrzeni.

Floks szydlasty

Za co cenimy floksa szydlastego?
Floks szydlasty ceniony jest przede wszystkim za łatwą uprawę, niewielkie wymagania, zróżnicowanie i niezwykle widowiskowe kwitnienie.
Barwne kwiaty
Zależnie od odmiany, barwa gwiazdkowatych kwiatów floksa szydlastego może być fioletowa, liliowa, różowa, biała, purpurowa, czerwona. W sprzedaży dostępne są także odmiany o kwiatach dwukolorowych.
Najciekawsze odmiany floksa szydlastego
Do widowiskowych odmian floksa szydlastego możemy zaliczyć m.in.:
‘Amazing Grace’ – ciekawa odmiana o białych kwiatach z różowo purpurowym oczkiem.
‘Atropurpurea’- ładna odmiana o różowo czerwonych kwiatach z ciemniejszym oczkiem. 
‘White Delight’- odmiana o białych kwiatach. 
‘Coral Eye’- odmiana o jasno różowych kwiatach z koralowym oczkiem.
‘Candy Stripes’- odmiana o bardzo widowiskowych biało różowych kwiatach.
Wymagania i pielęgnacja Phlox subulata
Naturalne siedliska floksa szydlastego to piaszczyste i przepuszczalne podłoże, stanowiska jasne, nasłonecznione. Aby uprawa floksa szydlastego się powiodła, roślinę należy posadzić na stanowisku zacisznym, na przepuszczalnym, żyznym podłożu o odczynie obojętnym. Roślinę warto posadzić w grupie (około 11 sadzonek na metr kwadratowy).
Roślina mało wymagająca. Co kilka lat wymaga podziału, w celu odmłodzenia. W razie potrzeby podlewamy.
Pamiętajmy o ochronie floksa szydlastego zimą.
Floks szydlasty
Rozmnażanie
Najłatwiej rozmnożyć floksa szydlastego wegetatywnie poprzez podział po kwitnieniu bądź późnym latem. Roślinę możemy także podsypać, żyznym, wilgotnym podłożem, a po wytworzeniu korzeni przez pędy, oddzielić je od rośliny matecznej i sadzonkować w doniczkach. Na okres zimy zabezpieczamy je, aby w dobrej kondycji przetrwały do roku następnego, w którym mogą zostać wysadzone na miejsce stałe.
Zastosowanie
Floks szydlasty daje nam spore możliwości aranżacyjne. Bylinę możemy wykorzystać przy obsadzaniu ogrodów skalnych, murków, przy obsadzaniu obrzeży rozległych rabat. Ładnie zaprezentuje się na skarpie, a także w szczelinach ścieżek, co podkreśli wyjątkowość obsadzonego ciągu komunikacyjnego.
Floks szydlasty
Phlox subulata stanowi niezawodne towarzystwo dla wielu wiosennych bylin m.in. smagliczki skalnej, pierwiosnka, skalnicy. Ładne zaprezentuje się także z żagwinem.

Powiązane posty

Zostaw komentarz