Hortensje ze względu na swoje widowiskowe kwiatostany należą do najbardziej dekoracyjnych i bardzo pożądanych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach. Wśród wielu gatunków i odmian na uwagę zasługuje m.in. ‘Annabelle’, a więc jedna z najpiękniejszych odmian hortensji krzewiastej i nie tylko. Niezwykle popularna, a przy tym bardzo ceniona.
‘Annabelle’ swoją popularność zyskała dzięki dużym kwiatostanom, złożonym z licznych, kremowobiałych kwiatów. Tworzą one półkule, których średnica może osiągać nawet do 30 cm. Poza tym w przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, hortensja krzewiasta nie jest kapryśna, świetnie sobie radzi zimą i przy minimum pielęgnacji, corocznie zachwyca widowiskowym kwitnieniem. Hortensja krzewiasta ‘Annabelle’ charakteryzuje się luźnym, wzniesionym pokrojem, osiąga do około 1,5 m wysokości i podobną szerokość. Liście eliptyczne, jasnozielone. Kwiaty ukazują się od lipca do jesieni.
Stanowisko i podłoże
‘Annabelle’ dobrze zaaklimatyzuje się na stanowisku słonecznym do półcienistego. Na stanowisku słonecznym szczególną uwagę zwracamy na wilgotność podłoża. Hortensje źle znoszą przesuszenie. Wymagają podłoża przepuszczalnego, żyznego, próchniczego o lekko kwaśnym pH.
Ściółkowanie
W celu ograniczenia parowania wody z podłoża, hortensje ściółkujemy korą, igliwiem, dzięki którym utrzymamy odpowiednią kwasowość podłoża. Hortensje warto również podsypać kwaśnym torfem.
Nawożenie
Krzew należy nawozić specjalnymi nawozami, przeznaczonymi dla hortensji.
Podlewanie
‘Annabelle’ podlewamy w razie potrzeby. Szczególną uwagę zwracamy na krzewy świeżo posadzone, a także okazy uprawiane na stanowisku słonecznym oraz w pojemnikach. Pamiętajmy, aby podlewać obficie, ale nie za często.
Cięcie
Hortensja krzewiasta ‘Annabelle’ nie boi się cięcia. Jeżeli chcemy posiadać zwarty, ładnie kwitnący krzew, silne cięcie przeprowadzamy w okresie wiosennym, na wysokości około 30 cm. Całkowicie usuwamy pędy stare, połamane, chore.
Rozmnażanie
Krzew bardzo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki zielne pobrane latem oraz zdrewniałe, korzeniowe, a także odkłady.
Problemy w uprawie
Zazwyczaj nie jest porażana przez choroby oraz szkodniki. Czasem może zostać porażona przez choroby grzybowe np. szarą pleśń. Na zasadowym podłożu, krzew narażony jest na chlorozę. Największym problemem w uprawie ‘Annabelle’ są pokładające się pędy, które nie są w stanie utrzymać dużych kwiatostanów. Problem dotyczy przede wszystkim krzewów nie ciętych, zaniedbanych, a także zbyt wybujałych oraz w okresie deszczu, uprawianych na wietrznym stanowisku. Aby nie dopuścić do pokładania się pędów wystarczy je zabezpieczyć różnego rodzaju podporami.
Mrozoodporność
W ostre zimy pędy mogą przemarzać, choć kwitnąca na pędach tegorocznych ‘Annabelle’ po wiosennym cięciu, wytworzy masę pędów, które latem zachwycą kwiatami.
Zastosowanie
Łatwa w uprawie ‘Annabelle’ świetnie się sprawdzi w większości ogrodów. Pięknie zaprezentuje się jako soliter na tle trawnika, a także w grupie z innymi krzewami. Można ją posadzić w pobliżu drzew, oczka wodnego, a także na rabatach bylinowych.
Więcej zdjęć hortensji 'Annabelle’ znajdziesz tutaj, a informacje o przycinaniu tej hortensji znajdziesz tutaj.