1,3K
Kupując rośliny do ogrodu, zazwyczaj większą uwagę zwracamy na rośliny mało znane, których na próżno szukać, w otaczającym nas krajobrazie. Początkowo także skupiałem się na takich gatunkach, choć w jednym zakątku ogrodu, swoje miejsce znalazły rośliny, które widywałem, spacerując leśnymi dróżkami 🙂 Ogród mam dość spory, więc miałem możliwość, stworzenia kilku odmiennych zakątków 🙂
Wspomniany zakątek miał być klimatyczny i stanowić namiastkę lasu. To zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych, ale dobre i tyle 🙂 Oczywiście, nie mogło zabraknąć w nim paproci.
Pewnego słonecznego dnia, ukazał się moim oczom maleńki żółty kwiat. Nie wiadomo jak, nie wiadomo kiedy, zawitał w moje strony. Okazało się, że to bardzo ekspansywna bylina. Gdyby nie moje łagodne podejście do jej podbojów, już dawno bym ją wyeliminował. Ma jednak w sobie to coś, co sprawia, że znakomicie uzupełnia się z inną roślinnością. Pewnie zastanawiacie się co to za roślina. Na pewno ją znacie, jest dość powszechna w parkach i lasach liściastych. Chodzi oczywiście o ziarnopłon wiosenny. Jego gwiazdkowate kwiaty ukazują się w marcu i kwietniu. Ich żółta barwa rozjaśnia zacienione stanowiska, w których ziarnopłon wiosenny czuje się najlepiej. Ta niewielka, osiągająca do 15 cm roślina, rozmnaża się poprzez bulwy korzeniowe oraz silnie się rozsiewa, tworząc piękne słoneczne łany. U mnie doskonale prezentuje się na tle bluszczu pospolitego.
Kolejne wiosenne kwiaty, podkreślające naturalność tego miejsca, to zawilce- gajowy oraz żółty, złoć, fiołki, barwinek pospolity, szczawik zajęczy. Wspaniale komponują się z ziarnopłonem, zachwycając kwiatami oraz liśćmi.
Gdy jabłoń się zazieleni, większość tych niewielkich roślin kończy swoje panowanie, ustępując miejsca, przede wszystkim paprociom i funkiom, które doskonale wpisują się w charakter tego miejsca.
1
Mam też kilka naturalistycznych kącików w swoim ogrodzie,niektóre gatunki w warunkach ogrodowych strasznie się rozrastają.Ale pomysł wspaniały,namawiam sąsiadów na zakładanie takich kącików.Pozdrawiam:)