Strona główna Aranżacja ogrodu Kompozycje w ogrodzie

Kompozycje w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Kompozycje w ogrodzie

Czy swój ogród stworzyłaś/eś samodzielnie? Jeżeli tak, to czy masz, tak jak ja, wrażenie, że ta ciężka praca, włożona w urzeczywistnienie ogrodu, odczuwana jest jako coś przyjemnego? Te litry wylanego potu, dni, miesiące, lata spędzone na tworzeniu naszych zielonych zakątków, to dużo radości,  a także mniej bądź więcej porażek, a tak naprawdę lekcji, dzięki którym jesteśmy dziś mądrzejsi i skuteczniej realizujemy nasze cele w ogrodzie.

Lawenda wąskolistna

Każdy, kto samodzielnie stworzył swój własny, wymarzony ogród, zdaje sobie sprawę z tego, że jest on odzwierciedleniem nas samych. Jest jak lustro, w którym możemy dostrzec cząstkę siebie, naszą wrażliwość, spojrzenie na otaczający nas świat.  Jest wiele reguł mówiących, jak tworzyć rabaty, które zachwycą harmonią i spokojem. Jednak podstawą jest tworzenie ogrodu zgodne z naszą wewnętrzną potrzebą estetyki. Jeżeli ogród tworzymy dla nas samych, stwórzmy go tak, abyśmy się w nim czuli dobrze. Niech będzie częścią nas, wówczas, każda chwila spędzona w takim miejscu, będzie tą wyjątkową. Ogród nie powinien być na pokaz i jeżeli mamy inny gust, aniżeli panująca moda, nie bójmy się iść własną ścieżką. Nie krytykujmy innych, bo to co w naszych oczach „brzydkie”,  w innych już takie być nie musi i na odwrót.

Wierzba iwa 'Pendula' cięcie

Tworząc własny ogród inspirowałem się tym co znalazłem w Internecie i książkach, tworzyłem ogród zgodnie z estetyką, która w tamtym okresie była mi najbliższa. Od tamtego czasu upłynęło wiele lat, a moje postrzeganie świata, siebie, ogrodów, uległo znaczącej przemianie. Dziś  inspiruje mnie naturalizm, ekologiczne podejście do życia, prostota, piękno, które dostrzegam tam, gdzie człowiek nie walczy z naturą, a stara się ją naśladować i nie szkodzić zastanemu porządkowi.Przy tworzeniu kompozycji należy zwrócić uwagę na paletę podstawowych barw oraz ich mieszankę w postaci barw pochodnych. Aby zobrazować o co tak naprawdę mi chodzi, przedstawiam koło barw.

Koło barw

Jak widać na dołączonym obrazku, wyróżniamy trzy barwy podstawowe, a więc czerwoną, żółtą i niebieską. Ich pochodne to zieleń, fiolet i pomarańcz. Możemy pokusić się o rozgraniczenie barw na ciepłe- barwa żółta, czerwona i pomarańczowa oraz barwy chłodne- barwa niebieska, biała, fioletowa. Tworząc rabatę możemy oprzeć się na kontrastowym zestawieniu. Jeżeli jesteśmy odważni, pewni siebie, to z pewnością możemy zmieszać czerwień z bielą, fiolet z żółcią oraz błękit z pomarańczą. Gdy należymy do osób spokojnych, lubiących harmonijne zestawienia to łączmy barwy podstawowe ciepłe z formą przejściową np. tworząc rabatę w ciepłych barwach czerwieni i żółci, dla urozmaicenia i złagodzenia efektu, dołączamy jeszcze rośliny kwitnące na pomarańczowo. Podobnie czynimy z barwami chłodnymi. Możliwości jest bardzo wiele, a efekt w dużej mierze uzależniony jest od naszej wyobraźni. Należy pamiętać, że ciepłe i kontrastowe barwy zmniejszają widzianą przestrzeń, a w przypadku barw chłodnych jest całkowicie odwrotnie, a więc następuje optyczne powiększenie ogrodu.

Również efekt optycznego powiększenia uzyskamy tworząc faliste linie rabat z uwzględnieniem powtórzeń i gradacji zestawień. Tworząc niewielką rabatę należy uważać z ilością wyraziście kwitnących roślin, gdyż całość może przytłoczyć oglądającego. W mojej ocenie najlepiej jest wybrać z dwie- trzy wyraziste rośliny, a reszta nasadzeń powinna być dopełnieniem całości. W centralnym miejscu rabaty powinny królować rośliny szczególnie atrakcyjne, tak aby stanowiły trzon zestawienia. Reszta roślin ma za zadanie podkreślić i dopełnić całościowy efekt. Unikajmy mieszania w ogrodzie geometrii z luźnymi ograniczeniami rabat, gdyż bardzo nienaturalnie to wygląda.
Kompozycje w ogrodzie
Jeżeli nasza rabata wydaje się monotonna, możemy ją ożywić urozmaicając elementami poziomymi i pionowymi. Pod elementami pionowymi będziemy rozumieć rośliny o strzelistych kwiatostanach oraz trawiastym ulistnieniu. Natomiast poziome elementy to rośliny o półkolistych i kulistych kwiatostanach. Takie drobne zmiany sprawią, że rabata zyska nowe oblicze. Ważną kwestią są również piętrowe nasadzenia, a więc zaplanowanie rabaty w taki sposób, aby wysokość nasadzeń harmonijnie malała w kierunku brzegu rabaty. Terminy kwitnienia, zróżnicowana faktura kwiatów i liści oraz atrakcyjność roślin w poszczególnych miesiącach to także bardzo istotne elementy przy tworzeniu ciekawych rabat. Starajmy się tworzyć rabaty atrakcyjne przez cały rok. Z pewnością pomoże nam w tym zróżnicowanie w nasadzeniach, a więc łączmy drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne oraz cebulowe. Dobrze zaaranżowana rabata niezależnie od pory roku powinna czymś zachwycać i skupić uwagę oglądającego.
Warto pamiętać także o sprawdzonym sposobie sadzenia roślin, których dekoracyjność przypada na daną porę roku. W głębi sadzimy rośliny kwitnące wiosną, bliżej te kwitnące latem, a na samym brzegu jesienne piękności.
Projektowanie i wykonanie ogrodu jest czymś niepowtarzalnym. Można poczuć się jak prawdziwy artysta- malarz, który tworzy w realnym świecie przepiękne pejzaże. Życzę wszystkim udanych kompozycji, będących odzwierciedleniem nas samych 🙂
Kompozycje w ogrodzie

Powiązane posty

13 komentarzy

Madam Bæk 06/01/2011 - 06:11

hvor har du ret. Dejlige billeder.

Have en dejlig dag 🙂

Odpowiedz
Greg 06/01/2011 - 12:54

Smukt tak:)

Med venlig hilsen
Greg

Odpowiedz
Barwy Ogrodu 06/03/2011 - 07:16

Ciekawe kompozycje, najtrudniejsze jest chyba zachowanie rozsądnych proporcji między trawnikiem a rabatami. Zwłaszcza jak się kolekcjonuje rośliny, to z czasem trawnik zwęża się do ścieżki o szerokości kosiarki 🙂
pozdrawiam,
M.

Odpowiedz
Anonimowy 06/05/2011 - 12:14

jaka powierzchnię ma pańska działka?
pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 06/05/2011 - 21:26

Pani Magdo jak najbardziej się zgadzam, choć w tak niewielkiej ilości i tak wiele wnosi w całość ogrodowego założenia 🙂

Ogród właściwy ma około 600 m2 🙂

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

Odpowiedz
Anonimowy 06/24/2011 - 21:02

Bardzo fajny blog !!! Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 06/25/2011 - 07:28

Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Anonimowy 06/28/2011 - 22:13

jeju ilez to rzeczy trzeba wiedziec. Z ta kompozycja to jak w malarstwie 😀 Przepiekny ogrod.

Odpowiedz
Greg 06/28/2011 - 23:24

Dokładnie, dlatego przy tworzeniu ogrodów pomagają artystyczne talenty i estetyzm.

Dziękuje i pozdrawiam 🙂
Grzegorz

Odpowiedz
kryniafu 07/21/2011 - 19:41

Żałuję, że nie umiem stosować rad w plenerze. Lubię eksperymentować a co za tym idzie plecy mieć obolałe.

Odpowiedz
Greg 09/02/2011 - 13:24

Większość z nas tak czyni 🙂 Pozdrawiam ciepło
G.

Odpowiedz
Giga 11/18/2012 - 21:02

Mimo iż ciepłe i kontrastowe kolory pomniejszają ogród optycznie, to ja je najbardziej lubię. Pięknie jest w Twoim ogrodzie. Ja mam zaledwie 300 m kw. i stoi tam jeszcze mały drewniany domek. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Unknown 06/04/2018 - 16:11

Niestety nie miałem na tyle dużo czasu aby samemu go pielęgnować, jeżeli masz chwile to zobacz ciekawe realizacje ogrodów na stronie polskiogrod.pl . Wykonali oraz zrealizowali oni dla mnie projekt ogrodu. Mimo niewielkiej przestrzeni wygląda on cudownie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz