Czy swój ogród stworzyłaś/eś samodzielnie? Jeżeli tak, to czy masz, tak jak ja, wrażenie, że ta ciężka praca, włożona w urzeczywistnienie ogrodu, odczuwana jest jako coś przyjemnego? Te litry wylanego potu, dni, miesiące, lata spędzone na tworzeniu naszych zielonych zakątków, to dużo radości, a także mniej bądź więcej porażek, a tak naprawdę lekcji, dzięki którym jesteśmy dziś mądrzejsi i skuteczniej realizujemy nasze cele w ogrodzie.
Każdy, kto samodzielnie stworzył swój własny, wymarzony ogród, zdaje sobie sprawę z tego, że jest on odzwierciedleniem nas samych. Jest jak lustro, w którym możemy dostrzec cząstkę siebie, naszą wrażliwość, spojrzenie na otaczający nas świat. Jest wiele reguł mówiących, jak tworzyć rabaty, które zachwycą harmonią i spokojem. Jednak podstawą jest tworzenie ogrodu zgodne z naszą wewnętrzną potrzebą estetyki. Jeżeli ogród tworzymy dla nas samych, stwórzmy go tak, abyśmy się w nim czuli dobrze. Niech będzie częścią nas, wówczas, każda chwila spędzona w takim miejscu, będzie tą wyjątkową. Ogród nie powinien być na pokaz i jeżeli mamy inny gust, aniżeli panująca moda, nie bójmy się iść własną ścieżką. Nie krytykujmy innych, bo to co w naszych oczach „brzydkie”, w innych już takie być nie musi i na odwrót.
Tworząc własny ogród inspirowałem się tym co znalazłem w Internecie i książkach, tworzyłem ogród zgodnie z estetyką, która w tamtym okresie była mi najbliższa. Od tamtego czasu upłynęło wiele lat, a moje postrzeganie świata, siebie, ogrodów, uległo znaczącej przemianie. Dziś inspiruje mnie naturalizm, ekologiczne podejście do życia, prostota, piękno, które dostrzegam tam, gdzie człowiek nie walczy z naturą, a stara się ją naśladować i nie szkodzić zastanemu porządkowi.Przy tworzeniu kompozycji należy zwrócić uwagę na paletę podstawowych barw oraz ich mieszankę w postaci barw pochodnych. Aby zobrazować o co tak naprawdę mi chodzi, przedstawiam koło barw.
Jak widać na dołączonym obrazku, wyróżniamy trzy barwy podstawowe, a więc czerwoną, żółtą i niebieską. Ich pochodne to zieleń, fiolet i pomarańcz. Możemy pokusić się o rozgraniczenie barw na ciepłe- barwa żółta, czerwona i pomarańczowa oraz barwy chłodne- barwa niebieska, biała, fioletowa. Tworząc rabatę możemy oprzeć się na kontrastowym zestawieniu. Jeżeli jesteśmy odważni, pewni siebie, to z pewnością możemy zmieszać czerwień z bielą, fiolet z żółcią oraz błękit z pomarańczą. Gdy należymy do osób spokojnych, lubiących harmonijne zestawienia to łączmy barwy podstawowe ciepłe z formą przejściową np. tworząc rabatę w ciepłych barwach czerwieni i żółci, dla urozmaicenia i złagodzenia efektu, dołączamy jeszcze rośliny kwitnące na pomarańczowo. Podobnie czynimy z barwami chłodnymi. Możliwości jest bardzo wiele, a efekt w dużej mierze uzależniony jest od naszej wyobraźni. Należy pamiętać, że ciepłe i kontrastowe barwy zmniejszają widzianą przestrzeń, a w przypadku barw chłodnych jest całkowicie odwrotnie, a więc następuje optyczne powiększenie ogrodu.
Projektowanie i wykonanie ogrodu jest czymś niepowtarzalnym. Można poczuć się jak prawdziwy artysta- malarz, który tworzy w realnym świecie przepiękne pejzaże. Życzę wszystkim udanych kompozycji, będących odzwierciedleniem nas samych 🙂