Strona główna Zakładanie ogrodu Aranżacja ogrodu – kilka uwag o projektowaniu ogrodu

Aranżacja ogrodu – kilka uwag o projektowaniu ogrodu

by Grzegorz Bogucki
ogród
Aranżacja ogrodu to doświadczenie, które pozwala tworzącemu poczuć się jak artysta. Projektant jest jak malarz, który maluje rzeczywiste krajobrazy i od niego zależy czy będą one spójne, pełne głębi czy staną się zwykłą, nic nie wnoszącą, zagospodarowaną przestrzenią.


Zanim przystąpimy do aranżacji ogrodu, warto chociaż w zarysie, zapoznać się z tematyką aranżowania terenów zieleni, aby uniknąć kosztownych błędów. Nikt nie jest doskonały, więc lepiej pewne kwestie sobie przybliżyć, a następnie przystąpić do tworzenia swojego zielonego azylu. Oczywiście można skorzystać z usług firmy, zajmującej się projektowaniem ogrodów, która także postara się, zgodnie z naszymi potrzebami stworzyć ogród, odzwierciedlający nasze wnętrze. Zgodność aranżacji ogrodu z naszym wnętrzem, jest bardzo istotna, ponieważ dzięki temu zaistnieje harmonia, dzięki której pełniej wypoczniemy w takim miejscu.
Zawalczmy o zastaną zieleń! 
Najłatwiej tworzyć ogrody od podstaw. Możemy wówczas w pełni wykorzystać swoje pomysły, bez konieczności usuwania rozrośniętych roślin, co zawsze jest bolesne dla miłośników roślin. Warto zauważyć, że większość osób kochających ogrody zrobi wszystko, aby nie dopuścić do uśmiercenia nawet niewielkiej rośliny. Pamiętajmy, że na pięknie, rozrośnięte okazy czeka się latami, więc naprawdę warto, uwzględnić w projekcie nowego ogrodu, zastaną roślinność ozdobną.

Aranżacja ogrodu jest uzależniona od wielu, bardzo istotnych czynników np. klimatyczno- glebowych, które mogą stanowić poważne ograniczenie. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie stworzyć miejsca w pełni naszego, zgodnego z koncepcją, nakreśloną w naszej głowie. Wstępna koncepcja, a więc początkowe wyobrażenie miejsca, które z czasem urzeczywistni się w postaci ogrodu, jest bardzo istotne i niezbędne. Planowanie jest kluczowe i umożliwia stworzenie spójnego ogrodu, jeśli tylko będziemy trzymać się nakreślonych na papierze założeń.
Pamiętajmy, że bogato zagospodarowany ogród, pełen jest zróżnicowanych roślin, nie brakuje w nim małej architektury. Instalacja elektryczna i system nawadniania to kolejne zagadnienia o których warto pamiętać. W późniejszym okresie użytkowania, przy braku dobrej pamięci, te “bogactwo” może przysporzyć sporo problemów. Ogród każdego roku rozwija się, zmienia, pewne rośliny ubywają, a ich miejsce zastępują nowe nasadzenia. Rabaty często ulegają powiększeniu, tak więc zmian nie ma końca. Ważnym jest, aby wszelkie ważne elementy ogrodu, zostały uwzględnione w projekcie czy też w osobistym planie zagospodarowania ogrodowej przestrzeni. Plan powinien zawierać dokładne dane, dotyczące lokalizacji poszczególnych elementów ogrodu, aby w przyszłości nie doszło do uszkodzeń, zwłaszcza ziemnych instalacji.
Przy aranżacji ogrodu uwzględnijmy nasze upodobania. Wszyscy się różnimy i mamy zróżnicowane potrzeby, wymagania i oczekiwania w stosunku do otaczającej nas przestrzeni. Dla jednych ogród może być miejscem licznych spotkań z przyjaciółmi, a dla innych odskocznią, azylem, gdzie w samotności można odpocząć oraz oddać się zadumie. Wielu z nas jest zapracowanych, tak więc pielęgnacja ogrodu w takim przypadku powinna sprowadzać się do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważną kwestią są także finanse, które warunkują szybkość realizacji nakreślonego planu jak i całościową aranżację ogrodu. Zastanówmy się także jaki styl ogrodu będzie nam najbliższy, nie kopiujmy, ale tworząc ogród starajmy się wnieść do ogrodu to co w danym stylu najbardziej istotne, choć można także tworzyć bardzo autorskie i nowatorskie rozwiązania.

W przypadku obecności dzieci, należy w ogrodzie uwzględnić mały kącik zabaw dla najmłodszych. Huśtawka, piaskownica, domek to te elementy małej architektury, które w przypadku dzieci są niezbędne.
Przy aranżacji ogrodu możemy wykorzystać m.in. : elementy wodne, skalne, murki, schody, ścieżki, ogrodzenia, taras, kąciki wypoczynkowe, pergole, trejaże, łuki itp. Możliwości jest naprawdę wiele i tylko od naszej wyobraźni zależy jaki ostateczny kształt zyska nasz ogród. 
Aranżowanie ogrodu to przede wszystkim dobór i trafne zestawienia roślin. Przy doborze roślin zwracamy uwagę przede wszystkim na:
– warunki klimatyczno- glebowe

położenie ogrodu
– siłę wzrostu
dekoracyjność
– barwy
– pokrój i strukturę
Starajmy się tak dobierać rośliny, aby ogród był atrakcyjny przez cały rok. Uwzględnijmy w nim także gatunki zimozielone, które sprawiają, że nawet w okresie zimowym, ogród może wyglądać bardzo atrakcyjnie. Każda pora roku powinna zachwycać, tak więc przy komponowaniu rabat, uwzględniajmy takie rośliny, które zapewnią całoroczną obfitość zróżnicowanego piękna.

Przy komponowaniu rabat bądźmy konsekwentni i twórzmy spójne i harmonijne kompozycje. Odpowiedni dobór barw jest jednym z najistotniejszych elementów sztuki aranżowania kompozycji kwiatowych. Ułatwieniem z pewnością będzie koło barw na które składają się barwy podstawowe (niebieska, żółta, czerwona) oraz pochodne, powstałe w wyniku łączenia poszczególnych barw podstawowych. Zależnie od połączenia konkretnych barw, uzyskamy odmienny efekt końcowy. Jeżeli stworzymy rabatę z wykorzystaniem roślin kwitnących na niebiesko, fioletowo, różowo, powinniśmy wiedzieć, że będzie to chłodna, pełna głębi kompozycja. W przypadku czerwieni, żółci, uzyskamy ciepłe kompozycje, które będą przyciągać spojrzenie oraz sprawią, że odległe elementy ogrodu, optycznie staną się bliższe. W przypadku zestawień monochromatycznych, uwzględnijmy rośliny zbliżone kolorystycznie, a konkretnie niech rabata mieni się zróżnicowanymi odcieniami konkretnej barwy. Przy tworzeniu kompozycji także należy uwzględnić piętrowość roślin z łagodnym przejściem od najwyższych do najniższych nasadzeń.
Aranżacja ogrodu powinna być spójna, odpowiadająca oczekiwaniom właścicieli ogrodu. Pięknie prezentują się ogrody pełne harmonii nie tylko na płaszczyźnie samego ogrodu, ale także w zestawieniu otaczającym ogród krajobrazem

Powiązane posty

5 komentarzy

megimoher 14 września 2011 - 08:33

a ja właśnie lubię projektować na zastanym- uwzględniać istniejące rośliny, które tworzą ciągłość z przeszłością miejsca. Prawie nigdy nie wyrzucam roślin- co się da przesadzić, to da się wykorzystać, a jeżeli coś z powodu rozmiarów musi zostać na swoim miejscu, to dobrze i trudno. A im trudniej, tym ciekawiej:-)I zgadzam się, że podstawą sukcesu w tworzeniu ogrodu jest właściwy dobór materiału!

Odpowiedz
Greg 14 września 2011 - 08:47

Dzięki zastanym roślinom, stworzony ogród jest bardziej dojrzalszy. Dla mnie najpiękniej prezentują się ogrodu mające kilkadziesiąt lat. To dopiero magia, tajemniczość …

"A im trudniej, tym ciekawiej:-)" zgadzam się w 100% 🙂

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
Dani P. 14 września 2011 - 11:00

A very usefull post, Grzegorz. I love the last picture … the perfect garden path. Pozdrawiam !

Odpowiedz
Greg 14 września 2011 - 11:40

Pięknie dziękuję. Ścieżki, alejki to te elementy aranżacji, które potrafią zmienić oblicze ogrodu nadając mu nowego charakteru 🙂

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Marysia 30 września 2019 - 08:23

super

Odpowiedz

Wpisz komentarz