Aranżacja ogrodu to doświadczenie, które pozwala tworzącemu poczuć się jak artysta. Projektant jest jak malarz, który maluje rzeczywiste krajobrazy i od niego zależy czy będą one spójne, pełne głębi czy staną się zwykłą, nic nie wnoszącą, zagospodarowaną przestrzenią.
Zawalczmy o zastaną zieleń!
Najłatwiej tworzyć ogrody od podstaw. Możemy wówczas w pełni wykorzystać swoje pomysły, bez konieczności usuwania rozrośniętych roślin, co zawsze jest bolesne dla miłośników roślin. Warto zauważyć, że większość osób kochających ogrody zrobi wszystko, aby nie dopuścić do uśmiercenia nawet niewielkiej rośliny. Pamiętajmy, że na pięknie, rozrośnięte okazy czeka się latami, więc naprawdę warto, uwzględnić w projekcie nowego ogrodu, zastaną roślinność ozdobną.
Aranżacja ogrodu jest uzależniona od wielu, bardzo istotnych czynników np. klimatyczno- glebowych, które mogą stanowić poważne ograniczenie. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie stworzyć miejsca w pełni naszego, zgodnego z koncepcją, nakreśloną w naszej głowie. Wstępna koncepcja, a więc początkowe wyobrażenie miejsca, które z czasem urzeczywistni się w formie ogrodu, jest bardzo istotne i niezbędne. Planowanie jest kluczowe i umożliwia stworzenie ogródu spójnego, jeżeli będziemy trzymać się nakreślonych na papierze założeń.
Pamiętajmy, że bogato zagospodarowany ogród, pełen jest zróżnicowanych roślin oraz nie brakuje w nim małej architektury. Instalacja elektryczna i system nawadniania to kolejne zagadnienia o których warto pamiętać. W późniejszym okresie użytkowania, przy braku dobrej pamięci, te „bogactwo” może przysporzyć sporo problemów. Ogród każdego roku rozwija się, zmienia, pewne rośliny ubywają, a ich miejsce zastępują nowe nasadzenia. Rabaty często ulegają powiększeniu, tak więc zmian nie ma końca. Ważnym jest, aby wszelkie ważne elementy ogrodu, zostały uwzględnione w projekcie czy też w osobistym planie zagospodarowania ogrodowej przestrzeni. Plan powinien zawierać dokładne dane, dotyczące lokalizacji poszczególnych elementów ogrodu, aby w przyszłości nie doszło do uszkodzeń, zwłaszcza ziemnych instalacji.
Przy aranżacji ogrodu uwzględnijmy nasze upodobania. Wszyscy się różnimy i mamy zróżnicowane potrzeby, wymagania i oczekiwania w stosunku do otaczającej nas przestrzeni. Dla jednych ogród może być miejscem licznych spotkań z przyjaciółmi, a dla innych odskocznią, azylem, gdzie w samotności można odpocząć oraz oddać się zadumie. Wielu z nas jest zapracowanych, tak więc pielęgnacja ogrodu w takim przypadku powinna sprowadzać się do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważną kwestią są także finanse, które warunkują szybkość realizacji nakreślonego planu jak i całościową aranżację ogrodu. Zastanówmy się także jaki styl ogrodu będzie nam najbliższy, nie kopiujmy. Tworząc ogród starajmy się wnieść do ogrodu to co w danym stylu najbardziej istotne, choć można także tworzyć bardzo autorskie i nowatorskie rozwiązania.
W przypadku obecności dzieci, należy w ogrodzie uwzględnić mały kącik zabaw dla najmłodszych. Huśtawka, piaskownica, domek to te elementy małej architektury, które w przypadku dzieci są niezbędne.
Przy aranżacji ogrodu możemy wykorzystać m.in. : elementy wodne, skalne, murki, schody, ścieżki, ogrodzenia, taras, kąciki wypoczynkowe, pergole, trejaże, łuki itp. Możliwości jest naprawdę dużo i tylko od naszej wyobraźni zależy jaki ostateczny kształt uzyska nasz ogród.
Aranżowanie ogrodu to przede wszystkim dobór i trafne zestawienia roślin. Przy doborze roślin zwracamy uwagę przede wszystkim na:
Przy komponowaniu rabat bądźmy konsekwentni i twórzmy spójne i harmonijne kompozycje. Odpowiedni dobór barw jest jednym z najistotniejszych elementów sztuki aranżowania kompozycji kwiatowych. Ułatwieniem z pewnością będzie koło barw na które składają się barwy podstawowe (niebieska, żółta, czerwona) oraz pochodne, powstałe w wyniku łączenia poszczególnych barw podstawowych. Zależnie od połączenia konkretnych barw, uzyskamy odmienny efekt końcowy. Jeżeli stworzymy rabatę z wykorzystaniem roślin kwitnących na niebiesko, fioletowo, różowo, powinniśmy wiedzieć, że będzie to chłodna, pełna głębi kompozycja. W przypadku czerwieni, żółci, uzyskamy ciepłe kompozycje, które będą przyciągać spojrzenie oraz sprawią, że odległe elementy ogrodu, optycznie staną się bliższe. W przypadku zestawień monochromatycznych, uwzględnijmy rośliny zbliżone kolorystycznie, a konkretnie niech rabata mieni się zróżnicowanymi odcieniami konkretnej barwy. Przy tworzeniu kompozycji także należy uwzględnić piętrowość roślin z łagodnym przejściem od najwyższych do najniższych nasadzeń.
5 komentarzy
a ja właśnie lubię projektować na zastanym- uwzględniać istniejące rośliny, które tworzą ciągłość z przeszłością miejsca. Prawie nigdy nie wyrzucam roślin- co się da przesadzić, to da się wykorzystać, a jeżeli coś z powodu rozmiarów musi zostać na swoim miejscu, to dobrze i trudno. A im trudniej, tym ciekawiej:-)I zgadzam się, że podstawą sukcesu w tworzeniu ogrodu jest właściwy dobór materiału!
Dzięki zastanym roślinom, stworzony ogród jest bardziej dojrzalszy. Dla mnie najpiękniej prezentują się ogrodu mające kilkadziesiąt lat. To dopiero magia, tajemniczość …
"A im trudniej, tym ciekawiej:-)" zgadzam się w 100% 🙂
Pozdrawiam
Grzegorz
A very usefull post, Grzegorz. I love the last picture … the perfect garden path. Pozdrawiam !
Pięknie dziękuję. Ścieżki, alejki to te elementy aranżacji, które potrafią zmienić oblicze ogrodu nadając mu nowego charakteru 🙂
Pozdrawiam ciepło
Grzegorz
super