Strona główna Byliny 8 sprawdzonych roślin na skalniak
Skalniak

Nie każdy w ogrodzie może pozwolić sobie na typowe alpinarium, obsadzone licznymi, mniej bądź bardziej wymagającymi roślinami wysokogórskimi, ale każdy może pozwolić sobie na prosty ogród skalny, który pozwoli na uprawę roślin, które nie koniecznie muszą sobie radzić na typowej rabacie. Poniżej lista 8 roślin mało wymagających, które bardzo często uprawiane są na skalniakach, choć nie oznacza to, że nie mogą być uprawiane także na odpowiednio przygotowanej rabacie.

1. Rojniki

Rojniki były jednymi z pierwszych roślin, które trafiły do mojego ogrodu, początkowo ciesząc oczy w pobliżu oczka wodnego, a następnie na kolejno powstających skalniakach. Ostatecznie powstały trzy skalniaki i na każdym nie mogło zabraknąć tych oryginalnych roślin. Na skalniakach zazwyczaj uprawia się liczne mieszańce. Jednym z moich ulubionych rojników jest rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), charakteryzujący się niewielkimi rozetkami pokrytymi białą „pajęczynką”. Wielką zaletą rojników jest ich całoroczna dekoracyjność. Przez cały rok cieszą zimozielonymi rozetkami liści w zmiennej kolorystyce, a latem także kwiatami, bardzo oryginalnymi i jak dla mnie wyjątkowo dekoracyjnymi. Poza tym rojniki nie są kłopotliwe w uprawie, wymagają przede wszystkim słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. Doskonale sprawdzą się także w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie.

Rojniki

Rojniki

Rojniki

2. Rozchodnik ościsty

Sedum reflexum jest jednym z wielu reprezentantów rodzaju Sedum, którego warto zaprosić do ogrodu skalnego. Rozchodnik ościsty jest gatunkiem europejskim, tworzącym dość rozległe kobierce, dlatego roślinie należy zapewnić większy skrawek skalniaka, aby mogła swobodnie się rozrastać. Jej cylindryczne, jak dla mnie dekoracyjne, szarozielone liście, osadzone są naprzemianlegle na pędzie, a latem ukazują się żółte, gwiazdkowate kwiaty, zebrane w baldachy. Rozchodnik ościsty preferuje stanowiska słoneczne (także lekkie zacienienie), podłoże przepuszczalne, nie za mokre i jest w pełni mrozoodporny. Mnie zachwyca oryginalna odmiana ‘Cristatum’, charakteryzująca się monstrualnym wyglądem.

Sedum reflexum
Rozchodnik ościsty
‘Cristatum’

3. Skalnica Arendsa

Saxifraga x arendsii to moja ulubiona skalnica, łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna nie tylko w okresie kwitnienia, a więc w drugiej połowie wiosny. Tworzy zwarte, niskie, zielone, poduchowate kobierce, nad którymi w okresie kwitnienia, pięknie prezentują się kwiaty, osadzone na rozgałęzionych, cienkich pędach. Moje ulubione odmiany to rośliny kwitnące na biało oraz w intensywnych odcieniach czerwieni. Skalnica Arendsa najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, chyba że podłoże jest dość wilgotne, to świetnie sobie poradzi także na bardziej nasłonecznionych stanowiskach. Podłoże dla tej skalnicy powinno być przepuszczalne i dość próchnicze. Jej liście są zimozielone, tak więc nie giną na zimę, a roślina dobrze znosi okres zimy. Co kilka lat wymaga odmłodzenia, a starzenie rośliny objawia się jej łysieniem od środka „poduchy”.

Skalnica Arendsa

Saxifraga x arendsii

Skalnica

4. Zawciąg nadmorski

Armeria maritima to niewielka, rodzima bylina tworząca trawiaste kępy, kwitnąca w drugiej połowie wiosny. Jej kwiaty zebrane są w główkowate kwiatostany, osadzone na bezlistnym pędzie. Barwa kwiatów to odcienie koloru różowego i biel. Zawciąg nadmorski preferuje lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże, na którym dobrze zimuje. Co kilka lat należy roślinę odmłodzić, ponieważ skromniej kwitnie, poza tym kępy zaczynają zamierać od środka, co obniża dekoracyjność rośliny.

Armeria maritima

Zawciąg nadmorski

Zawciąg

5. Dzwonek karpacki

W ogrodach skalnych bardzo często uprawia się dzwonki (Campanula), a jest ich całkiem sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z moich najbardziej ulubionych jest dzwonek karpacki (Campanula carpatica), może dlatego, że to jedna z pierwszych roślin, które uzyskałem z nasion. Dzwonek karpacki jest dostępny w wielu odmianach, ale ja upodobałem sobie te o pojedynczych kwiatach, zarówno niebieskich jak i białych. Jego dzwonkowate, dość duże kwiaty ukazują się już w czerwcu, a po kwitnieniu roślinę można przyciąć, aby powtórzyła kwitnienie. Nie jest wymagająca, wymaga stanowiska słonecznego, przepuszczalnego i wapiennego podłoża. Nie może mieć też za sucho. Poza tym dzwonek karpacki daje samosiew i jak dla mnie świetnie prezentuje się na skalniakach inspirowanych naturą. 

Campanula carpatica

Campanula
Dzwonek karpacki

6. Żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum) 

Wiosenny ogród bez tak obficie kwitnącej rośliny wiele traci. Żagwin pamiętam już z czasów dzieciństwa, kiedy to w wiejskim ogrodzie nie brakowało wyrazistych „poduch” na rabatach. Jak dla mnie świetny na skalniak, ładnie komponujący się z kamieniami. Preferuje wapienne, przepuszczalne, dość żyzne podłoże, słoneczne i zaciszne stanowisko. Ładnie prezentuje się na skarpach, a także murkach.

Żagwin ogrodowy

Żagwin
Aubrieta x cultorum

7. Sasanka ogrodowa

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć sasanki. To niezwykła, bardzo dekoracyjna bylina, którą pamiętam z czasów dzieciństwa. Dekoracyjna z liści, kwiatów, a także owocostanów. Najładniej rośnie na stanowisku słonecznym. Podłoże nie za ciężkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Kwitnie od wczesnej wiosny i może powtórzyć kwitnienie jesienią.

Sasanka ogrodowa
Sasanka
Pulsatilla

8. Floks szydlasty

Tak jak żagwin ogrodowy floks szydlasty tworzy kobierce, które w okresie kwitnienia (wiosna) zachwycają niezwykle obfitym kwitnieniem. Jego gwiazdkowate kwiaty zależnie od odmiany cieszą oczy zmienną kolorystyką. Można nabyć floksy szydlaste kwitnące na różowo, fioletowo, liliowo, biało, czerwono, purpurowo, a także dwukolorowe. Naprawdę jest w czym wybierać, a kobierce ścielą się na dużej powierzchni. Aby obficie kwitły, floksowi szydlastemu należy zapewnić słoneczne, zaciszne stanowisko, a także przepuszczalne, dość żyzne i nie za suche podłoże, a w bezśnieżne zimy delikatnie okryć stroiszem z gałązek roślin iglastych, bo floks szydlasty, częściowo zimozielony, może nam lekko przemarznąć.

Floks szydlasty

Floks

Phlox subulata

Powiązane posty

6 komentarzy

blogchwila 03/04/2019 - 17:01

Ach jakie cudeńka nam pokazałeś. Kilka z nich mam w swoim, ogrodzie, ale moje nie są tak okazałe. Niestety nie mogę sobie pozwolić na zaproszenie sasanki, skalnicy, bo nie było im dobrze w naszym ogrodzie. Pozdrawiam:):):)

Odpowiedz
Greg 03/04/2019 - 22:32

Lepiej skupić się na roślinach, które sobie radzą, mniej wówczas rozczarowań, a przygoda z ogrodem, zdecydowanie bardziej satysfakcjonująca 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
AgataZ. 03/04/2019 - 21:32

Piękne 🙂 u nas rojnikom dobrze między kamieniami i na korzeniach 🙂

Odpowiedz
Greg 03/04/2019 - 22:34

To wytrzymałe rośliny, a do tego tak dekoracyjne. Będę zaglądał, aby je zobaczyć 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Giga 03/05/2019 - 20:06

Mam i ja skalniak, ale tylu roślin nie mam. Nie wszystkie mi ładnie rosną, ale myślę, że to brak słońca cały dzień, bo przysłaniają drzewa. 🙂

Odpowiedz
Greg 03/05/2019 - 23:26

Przez jakiś czas miałem skalniak w bardzo lekkim półcieniu i rośliny rosły dużo wolniej aniżeli w pełnym słońcu, choć miało to też dobrą stronę, łatwiej było utrzymać je w ryzach, bo na słońcu szaleńczo się rozrastały 😀 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz