Strona główna Byliny Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Żagwin w dwóch kolorach

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Ładnie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty.

Żagwin

Żagwin ogrodowy

W sprzedaży dostępny jest zazwyczaj żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum). To mieszaniec Aubrieta deltoidea z innymi gatunkami rodzaju Aubrieta. Dzikie stanowiska tej rośliny występują na Bałkanach, a także w Azji Mniejszej. Żagwin zaliczany jest do rodziny kapustowatych. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany, zazwyczaj różniące się kolorem kwiatów oraz formy charakteryzujące się pstrymi liśćmi. Należy do roślin miododajnych.
Żagwin

Budowa

Żagwin tworzy niskie „poduchy”, które w okresie wiosennym pokryte są mnóstwem kwiatów. Obfite kwitnienie, to jedna z podstawowych zalet żagwinu. Kobiercowy żagwin osiąga do około 10 cm wysokości, a jego kwitnienie rozpoczyna się już w kwietniu i trwa nawet do czerwca. Jego liście są szarozielone, drobne, delikatnie owłosione i osadzone na płożących się pędach. Kwiaty czteropłatkowe, zazwyczaj w odcieniach różu oraz fioletu. Warto podkreślić, że żagwin należy do roślin częściowo zimozielonych, dlatego też po letnim przycięciu, warto na okres zimy delikatnie nakryć roślinę gałązkami świerkowymi.
Żagwin

Za co cenimy żagwin?

Żagwin w szczelinie

Żagwin cenimy za łatwość uprawy, a także widowiskowe kwitnienie wiosną. To wyrazista bylina, której nie powinno zabraknąć w wiosennym ogrodzie. Po kwitnieniu warto ją przyciąć, gdyż późnym latem czy też jesienią może powtórzyć, dużo skromniejsze kwitnienie.

Najciekawsze odmiany

Żagwin

Wybrane odmiany to m.in.: ‘Variegata’ – ciekawa odmiana ż. ogrodowego o kremowo obrzeżonych liściach; ‘Hendersonii’- ładna odmiana ż. ogrodowego o kwiatach zachwycających jaśniejszym fioletem; ‘Royal Red’- odmiana ż. ogrodowego fioletowo-czerwonych kwiatach; ‘Double Rose’- odmiana o jasno różowych, a zarazem pełniejszych kwiatach; ‘Royal Blue’- odmiana o niebieskawych kwiatach; ‘Purity’- odmiana o białych kwiatach.

Wymagania i pielęgnacja

Żagwin

Żagwin pochodzi z ciepłych regionów, dlatego też postarajmy się zapewnić roślinie ciepłe, słoneczne do półcienistego stanowisko, osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Zasadowe podłoże powinno być dość żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Na takim stanowisku, rośliny tworzą zwarte kobierce. W razie potrzeby roślinę podlewamy, a także pamiętamy o jesiennym wzbogaceniu podłoża, dobrze przerobionym kompostem. Co kilka lat (około trzech) wymaga odmłodzenia.

Rozmnażanie

Żagwin

Bylinę możemy rozmnożyć m.in. poprzez podział po kwitnieniu, a także ukorzenianie pędów. Pędy ukorzeniamy po kwitnieniu, przysypując je próchniczym, przepuszczalnym podłożem. Staramy się utrzymać stałą jego wilgotność. W okresie jesiennym odcinamy ukorzenione pędy i sadzimy do doniczek. Doniczki przenosimy do inspektu, gdzie zostaną do następnego roku, a następnie zostaną wysadzone na miejsce stałe. Chcąc rozmnożyć żagwin poprzez sadzonki, możemy je pozyskać jesienią. Sadzonkujemy w doniczkach i również przechowujemy w inspekcie, póki się dobrze nie ukorzenią. W sprzedaży dostępne są także nasiona. Warto skorzystać z takiej formy rozmnażania. Dzięki niej, w krótkim czasie można uzyskać dużą ilość sadzonek. Nasiona można wysiać już wczesną wiosną pod osłonami. Nasiona są drobne i nie wymagają przykrycia podłożem.
Żagwin w ogrodzie

Powiązane posty

7 komentarzy

Giga 02/07/2016 - 21:11

Lubię je i mam w ogródku 🙂

Odpowiedz
Greg 02/07/2016 - 23:35

Żagwin jest tak wyrazisty w okresie kwitnienia, że bez wątpienia warto go uprawiać w ogrodzie. Już niedługo wiosna, więc znów będzie nas zachwycał 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Kaska 04/07/2019 - 13:31

Mam żagwin i już zaczyna kwitnąć.Polecam na wiosnę piękne kwiatki oko cieszą ?

Odpowiedz
Greg 04/07/2019 - 21:00

Tak, bylina jak najbardziej warta uprawy 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Blanka 04/21/2019 - 07:32

Dzień dobry, czy żagwin można używać jako ozdobę potraw? Pozdrawam!

Odpowiedz
Greg 04/23/2019 - 20:24

Nie słyszałem, aby żagwin wykorzystywany był w kuchni, tak więc ja bym nie próbował. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
multitapes 05/12/2020 - 13:24

Piękna roślina! Pozdrawiam

Odpowiedz

Zostaw komentarz