4,2K
Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Ładnie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty.
Żagwin ogrodowy
W sprzedaży dostępny jest zazwyczaj żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum). To mieszaniec Aubrieta deltoidea z innymi gatunkami rodzaju Aubrieta. Dzikie stanowiska tej rośliny występują na Bałkanach, a także w Azji Mniejszej. Żagwin zaliczany jest do rodziny kapustowatych. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany, zazwyczaj różniące się kolorem kwiatów oraz formy charakteryzujące się pstrymi liśćmi. Należy do roślin miododajnych.
Budowa
Żagwin tworzy niskie „poduchy”, które w okresie wiosennym pokryte są mnóstwem kwiatów. Obfite kwitnienie, to jedna z podstawowych zalet żagwinu. Kobiercowy żagwin osiąga do około 10 cm wysokości, a jego kwitnienie rozpoczyna się już w kwietniu i trwa nawet do czerwca. Jego liście są szarozielone, drobne, delikatnie owłosione i osadzone na płożących się pędach. Kwiaty czteropłatkowe, zazwyczaj w odcieniach różu oraz fioletu. Warto podkreślić, że żagwin należy do roślin częściowo zimozielonych, dlatego też po letnim przycięciu, warto na okres zimy delikatnie nakryć roślinę gałązkami świerkowymi.
Za co cenimy żagwin?
Żagwin cenimy za łatwość uprawy, a także widowiskowe kwitnienie wiosną. To wyrazista bylina, której nie powinno zabraknąć w wiosennym ogrodzie. Po kwitnieniu warto ją przyciąć, gdyż późnym latem czy też jesienią może powtórzyć, dużo skromniejsze kwitnienie.
Najciekawsze odmiany
Wybrane odmiany to m.in.: ‘Variegata’ – ciekawa odmiana ż. ogrodowego o kremowo obrzeżonych liściach; ‘Hendersonii’- ładna odmiana ż. ogrodowego o kwiatach zachwycających jaśniejszym fioletem; ‘Royal Red’- odmiana ż. ogrodowego fioletowo-czerwonych kwiatach; ‘Double Rose’- odmiana o jasno różowych, a zarazem pełniejszych kwiatach; ‘Royal Blue’- odmiana o niebieskawych kwiatach; ‘Purity’- odmiana o białych kwiatach.
Wymagania i pielęgnacja
Żagwin pochodzi z ciepłych regionów, dlatego też postarajmy się zapewnić roślinie ciepłe, słoneczne do półcienistego stanowisko, osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Zasadowe podłoże powinno być dość żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Na takim stanowisku, rośliny tworzą zwarte kobierce. W razie potrzeby roślinę podlewamy, a także pamiętamy o jesiennym wzbogaceniu podłoża, dobrze przerobionym kompostem. Co kilka lat (około trzech) wymaga odmłodzenia.
Rozmnażanie
Bylinę możemy rozmnożyć m.in. poprzez podział po kwitnieniu, a także ukorzenianie pędów. Pędy ukorzeniamy po kwitnieniu, przysypując je próchniczym, przepuszczalnym podłożem. Staramy się utrzymać stałą jego wilgotność. W okresie jesiennym odcinamy ukorzenione pędy i sadzimy do doniczek. Doniczki przenosimy do inspektu, gdzie zostaną do następnego roku, a następnie zostaną wysadzone na miejsce stałe. Chcąc rozmnożyć żagwin poprzez sadzonki, możemy je pozyskać jesienią. Sadzonkujemy w doniczkach i również przechowujemy w inspekcie, póki się dobrze nie ukorzenią. W sprzedaży dostępne są także nasiona. Warto skorzystać z takiej formy rozmnażania. Dzięki niej, w krótkim czasie można uzyskać dużą ilość sadzonek. Nasiona można wysiać już wczesną wiosną pod osłonami. Nasiona są drobne i nie wymagają przykrycia podłożem.
7 komentarzy
Lubię je i mam w ogródku 🙂
Żagwin jest tak wyrazisty w okresie kwitnienia, że bez wątpienia warto go uprawiać w ogrodzie. Już niedługo wiosna, więc znów będzie nas zachwycał 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Mam żagwin i już zaczyna kwitnąć.Polecam na wiosnę piękne kwiatki oko cieszą ?
Tak, bylina jak najbardziej warta uprawy 🙂 Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry, czy żagwin można używać jako ozdobę potraw? Pozdrawam!
Nie słyszałem, aby żagwin wykorzystywany był w kuchni, tak więc ja bym nie próbował. Pozdrawiam 🙂
Piękna roślina! Pozdrawiam