Strona główna Byliny Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Sasanka

Sasanka zwyczajna to jedna z piękniejszych bylin wiosny. Jej delikatność, połączona z dekoracyjnymi kwiatami sprawia, że sasanka jest jedną z najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych. Sasanki nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Możemy ją wykorzystać w bardzo zróżnicowanych kompozycjach.

Sasanka

Naturalne siedliska
Sasanka zwyczajna należy do rdzennych roślin europejskich. Dawniej spotykana także w Polsce, dziś uznana jest za gatunek wymarły. Obecnie występuje tylko jako roślina uprawna.
Morfologia i kwitnienie
Sasanka nie jest wysoka, osiąga do 30 cm, tworząc zwarte kępy. Roślina pokryta jest delikatnymi włoskami. W okresie od marca do maja ukazują się bardzo dekoracyjne, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie dłuższy czas, ponieważ kwiaty wydaje stopniowo. Po przekwitnięciu pojawiają się również bardzo dekoracyjne, puszyste owocostany.
Gdzie warto posadzić sasankę zwyczajną?
Jeżeli chodzi o stanowisko to sasanka najlepiej czuje się na słońcu, choć radzi sobie również w lekko półcienistych zakątkach. Nie toleruje nadmiernej wilgoci, tak więc podłoże powinno być luźne oraz próchnicze.
Rozmnażanie
Sasanki możemy rozmnożyć poprzez nasiona, które wysiewamy zaraz po zbiorze. Pamiętajmy, że uzyskane rośliny nie muszą powtarzać cech rośliny matecznej. Osobiście wolę rozmnażanie poprzez siew. Rozmnażałem ją również poprzez kłącza, jednak sporo uzyskanych sadzonek nie przetrwało tego zabiegu. Dzieliłem je w środku lata, tak na przełomie lipca i sierpnia.
Sasanka siewki
Zastosowanie
Sasanki znakomicie zaprezentują się na skalnikach, rabatach z wiosennymi roślinami cebulowymi. Sasanka jest dość uniwersalną rośliną, dlatego sprawdzi się w zróżnicowanych kompozycjach. W sprzedaży mamy dostępne również odmiany w barwie białej, różowej, czerwonej.
Sasanka

Powiązane posty

6 komentarzy

Dani P. 16 kwietnia 2011 - 16:22

Beautiful plant ! Greetings from Greece !

Odpowiedz
Madam Bæk 16 kwietnia 2011 - 18:55

Hej. Den er skøn den lille blomst, som på dansk hedder kobjælde. Jeg har den ikke selv, men lærte den at kende hos nogle svenske venner.

Iøvrigt velkommen til min blog, som fast læser.

Have en dejlig aften 🙂

Odpowiedz
Szczypta Kasi 16 kwietnia 2011 - 19:06

W takim razie gdy tylko przekwitną zbieram nasiona z sasanek mojej mamy 🙂

Odpowiedz
Marisol Arancibia 17 kwietnia 2011 - 14:23

bellas plantas, ambas me gustaron, gracias por compartilas.
saludos Marisol.

Odpowiedz
Greg 18 kwietnia 2011 - 21:07

Dani thank you 🙂

Madam velkommen til min blog og hilse 🙂

Kasiu jak zbierzesz zmieszaj z pisakiem, wówczas delikatnie oddzielą się aparaty lotne od nasion 🙂

Marisol Me alegro de 🙂

Odpowiedz
kkrysiu 9 sierpnia 2012 - 21:16

WITAM ..Moją sasankę dwa razy próbowałam podzielić i zawsze zostawała mi tylko jedna ,teraz nie próbuję ,boję się ją stracić .Zebrałam nasionka i teraz je posieję może coś z tego będzie

Odpowiedz

Zostaw komentarz