Strona główna Bez kategorii Jesienne liście …

Jesienne liście …

by Grzegorz Bogucki

W październiku otaczający nas krajobraz diametralnie się zmienia, drzewa ukazują swoje nowe oblicze. Skąpane w złocie, czerwieniach i brązach, powoli przygotowują się do snu zimowego. Zmiany, mają na celu ochronę roślin przed zamieraniem, podczas zimowych spadków temperatury.
Liquidambar styraciflua

Gdy dni są coraz krótsze, a noce dłuższe, drzewa i krzewy wiedzą, że to znak, aby rozpocząć proces, którego konsekwencją będzie zrzucenie wszystkich liści. Przed opadnięciem liści wyprowadzają z nich składniki, które ułatwią roślinie przetrwanie zimowego okresu.

Pomiędzy połączeniem liścia, a gałęzią zachodzą zmiany w postaci narastających komórek, mających na celu oddzielenie liścia od gałęzi. Po zakończeniu tego procesu liść przytwierdzony jest do gałęzi bardzo nietrwałymi wiązaniami i z czasem opada.

Acer cappadocicum
Acer cappadocicum

Pod wpływem światła następuje rozpad chlorofilu, a więc dominującego, zielonego barwnika. Braki zielonego barwnika nie mogą być uzupełnione, gdyż droga do wody i składników mineralnych zostaje odcięta, w konsekwencji zaczynają dominować inne barwniki, wcześniej zagłuszane przez chlorofil- a więc barwniki żółty ( ksantofil), pomarańczowy (karoten). Poza tym pojawiają się antocyjany, a więc barwniki odpowiadające za obecność purpury i czerwieni.
Jesienne przebarwienia drzew i krzewów zachwycają, niestety są krótkotrwałe i zapowiadają zbliżającą się zimę.

Sorbus aucuparia
Sorbus aucuparia

Gleditsia triacanthos
Gleditsia triacanthos

Acer palmatum
Acer palmatum

Cercidiphyllum japonicum
Cercidiphyllum japonicum

Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera

Hamamelis
Hamamelis

Parthenocissus tricuspidata
Parthenocissus tricuspidata

Euonymus alatus
Euonymus alatus

Powiązane posty

7 komentarzy

Giga 2 października 2011 - 21:06

Ja bym tam wolała żeby nie spały. Ale mam nierealne marzenie, a to dlatego, że nie lubię smutnej jesieni. Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 2 października 2011 - 21:35

Nawet i przyroda pragnie chwilkę odpocząć po wyczerpującym okresie wegetacyjnym. A my musimy chwilkę poczekać … Wiosna jednak wynagrodzi nam ten uboższy w barwy czas 🙂

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Anonimowy 18 października 2012 - 21:55

Jesień jest piękna !
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Janiczek.

Odpowiedz
EwaJ 27 października 2015 - 06:36

Ładnie to wyjaśniłeś Grzesiu. Bardzo lubię te jesienne wybarwienia i szaleństwo kolorów. Właśnie teraz ogród płonie najpiękniej. jest mnóstwo czerwieni i złota. Wkrótce pozostanie nam tylko grabienie i odliczanie do wiosny. Cieplutko pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 28 października 2015 - 11:48

Muszę zerknąć na Twój blog, bo masz tyle krzewów, że tych pięknie przebarwiających się nie powinno zabraknąć 🙂 Jesień to moja ulubiona pora roku, dlatego ciężko będzie się pożegnać z krajobrazem tak ciepłymi barwami malowanym. Serdecznie pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Pawanna 28 października 2015 - 21:09

Ja bym nie chciała zimowej aury. Wolę słoneczko i liście na drzewach. Obrazowo i dokładnie wyjaśniony proces usypiania drzew na zimę.
W moim ogrodzie najszybciej gubi liście orzech włoski i najpóźniej, wiosną, się zieleni. Natomiast na dębie zostają liście prawie całą zimę.
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 2 listopada 2015 - 18:08

Dęby to piękne i majestatyczne drzewa 🙂 Podziwiam je, ale zazwyczaj na bezdrożach, w lasach, parkach 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Wpisz komentarz