Strona główna Encyklopedia roślin Podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Podrzeń żebrowiec

W cienistych zakątkach ogrodu nie może zabraknąć paproci. Z rodzimych gatunków, warto wspomnieć o niewielkiej paproci jaką jest podrzeń żebrowiec. Przez długie lata paproć ta była objęta ścisłą ochroną gatunkową, a obecnie częściową. Nie można jej pozyskiwać z naturalnych stanowisk, ale można kupić w wybranych punktach sprzedaży roślin.

Podrzeń żebrowiec

Rodzina
Blechnaceae– podrzeniowate
Występowanie
Naturalne siedliska Blechnum spicant występują m.in. w Europie, Ameryce Północnej, Afryce, a także na Kaukazie. W Polsce gatunek rodzimy, częściowo chroniony, występujący głównie w Karpatach i Sudetach, rzadziej w innych regionach kraju.
Wygląd
Podrzeń żebrowiec to niewielka, kępiasta, a zarazem zimozielona paproć, osiągająca zazwyczaj do około 50 cm wysokości. Kłącze wzniesione, krótkie z korzeniami, liście płodne (zarodnionośne) i płonne (asymilacyjne) zróżnicowane. Liście asymilacyjne są skórzaste, zimozielone, krótsze, pojedynczo pierzaste, gęsto i grzebieniasto ustawione, pokładające się, ku nasadzie zaostrzone, podobnie zakończone. Liście zarodnionośne są dłuższe, mogą osiągać nawet do około 60 cm długości. Wyrastają ze środkowej części kępy, pierzastodzielne, nie są zimozielone, na spodniej stronie znajdują się zarodnie.
Warunki uprawy
Aby sprostać wymaganiom Blechnum spicant, roślinie należy zapewnić jak najbliższe optymalnym warunki. Naturalne siedliska tej paproci występują w lasach, dlatego też podrzeń żebrowy powinien być uprawiany w półcienistych do cienistych, a zarazem zacisznych zakątkach. Paproć chronimy przed bezpośrednim nasłonecznieniem także zimą, gdyż jako roślina zimozielona, podrzeń narażony jest na suszę fizjologiczną. Poza tym wymaga podłoża próchniczego, przepuszczalnego, wilgotnego, koniecznie kwaśnego.
Pielęgnacja
Uprawa paproci nie jest absorbująca, wystarczy zapewnić dobre warunki, a będą prawidłowo się rozwijać i cieszyć oczy. Po posadzeniu paproci w kwaśne i próchnicze podłoże, pamiętamy o podlewaniu. Zapewnienie roślinie stałej wilgotności podłoża jest bardzo istotne. Aby ograniczyć parowanie wodny z podłoża, rabatę najlepiej wyściółkować np. igliwiem, korą sosnową. Ściółka nie tylko spowolni parowanie wody z podłoża, ale także ograniczy chwasty, a po rozłożeniu, wzbogaci podłoże w próchnicę. Nawożenie najlepiej kompostem.W sprzedaży paprocie dostępne są w pojemnikach. Można je sadzić nie tylko wiosną, choć wiosenny termin jest najbardziej korzystny, ponieważ rośliny mają dużo czasu, aby zaaklimatyzować się na nowym stanowisku oraz lepiej ukorzenić.Paproć w pełni mrozoodporna.
Rozmnażanie
Blechnum spicant najłatwiej rozmnożyć poprzez podział wiosną. Możliwe także rozmnażanie poprzez wysiew zarodników, które dojrzewają w drugiej połowie lata.
Zastosowanie
Ze względu na preferowany odczyn pH, podrzeń żebrowiec wymaga towarzystwa wymagającego podobnej kwasowości podłoża. Ładnie zaprezentuje się z innymi paprociami, a także z rododendronami, iglakami oraz roślinami występującymi w runie leśnym.
Uwagi końcowe
W latach 1983- 2014 gatunek objęty był ścisłą ochroną. Od 2014 roku podrzeń żebrowiec objęty jest częściową ochroną.
Podrzeń żebrowiec

Powiązane posty

8 komentarzy

Giga 4 listopada 2015 - 16:09

Lubię paprocie i mam w ogródku. Muszę i o tą się postarać, bo mi się bardzo podoba. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Anonimowy 4 listopada 2015 - 16:48

Warto uprawiać paprocie, bo wiele wnoszą zwłaszcza w półcieniste i cieniste zakątki ogrodu. I ja je bardzo lubię, może dlatego, że leśne klimaty są mi bardzo bliskie 🙂

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Unknown 4 listopada 2015 - 17:24

Także w swoim ogrodzie posiadam paprocie,które tworzą niesamowity klimat przy wodzie. Podrzeń żebrowiec bardzo mi się podoba 🙂

Pozdrawiam serdecznie :))

Odpowiedz
Anonimowy 4 listopada 2015 - 17:54

Zajrzałem na Twój blog i wydaje mi się, że ogród całkiem spory, więc miejsca na paprocie można wygospodarować całkiem sporo 🙂

Pozdrawiam :):)

Odpowiedz
EwaJ 5 listopada 2015 - 06:28

U mnie paprocie panoszą się w różnych częściach ogrodu ale zimozielonej nie mam. Jest urocza! Nie jestem jednak pewna czy zechciałaby z powodzeniem przezimować. Mamy tu specyficzny mikroklimat i z wielu roślin musiałam zrezygnować. Mimo to wygląda kusząco!
Cieplutko pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 5 listopada 2015 - 12:46

Ewo, a jakie paprocie masz u siebie? Czy czasami nie posiadasz pióropusznika strusiego (Matteuccia struthiopteris)? Podrzeń żebrowiec jest mrozoodporny, ale musi być chroniony przed słońcem w okresie zimy. On sobie dobrze radzi, wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, zbliżone do naturalnych. Naturalnie występuje w lasach, a jak wiadomo, w lasach jest specyficzny klimat 🙂

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
krzysiek86 6 listopada 2015 - 16:33

Bardzo lubię paprocie 🙂 Pięknie prezentują się nad wodą i pod koroną dorodnych drzew 🙂

Odpowiedz
Greg 9 listopada 2015 - 19:54

Dla mnie również są najpiękniejsze pod koronami drzew i nad wodą. Zakątki z paprociami są bardzo klimatyczne. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz