Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

Grzegorz Bogucki
Dereń bialy cięcie

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Dereń biały- dekoracyjne pędy

Do ciekawych odmian derenia białego zaliczymy m.in.:
Dereń biały 'Aurea'
Dereń biały
Dereń biały cięcie

 – ‘Sibirica’

Dereń biały cięcie

– ‘Sibirica Variegata’

Dereń biały kwiaty

Pędy wspomnianych odmian, w okresie zimowym przebarwiają się na mniej lub bardziej  na czerwono, stając się wyrazistym akcentem zimowego ogrodu. Szczególnie intensywnie wybarwione są pędy młode, 1-3 letnie. Cięcie derenia białego zapewni nie tylko ładne wybarwienie pędów, ale także zwarty pokrój krzewu. Dobrze prowadzone derenie, mogą stanowić całoroczną atrakcję w ogrodzie.

Dereń biały zima

Cornus alba tniemy wczesną wiosną, zależnie od potrzeby możemy przeprowadzić radykalne cięcie odmładzające (co kilka lat). W przypadku cięcia odmładzającego wszystkie pędy ścinamy na wysokość około 10-15 cm. Dereń dobrze znosi cięcie i w sezonie wypuści wiele nowych pędów. Roczny przyrost przy zapewnieniu optymalnych warunków do wzrostu po przeprowadzonym cięciu, może przekroczyć nawet 100 cm. Krzewy nie poddane cięciu, charakteryzują się dużo mniejszymi przyrostami.

Wiedząc, że młode pędy  przebarwiają się najintensywniej, w trakcie corocznego, wiosennego cięcia, usuwamy pędy, mające powyżej trzech lat. Pędy możemy skracać także nad 3- 4 pąkiem. Pamiętajmy, że przy corocznym przycinaniu, usuwać także pędy chore, połamane, krzyżujące się bądź zbyt zagęszczające krzew. Zależnie od potrzeb cięcie regulujące może być przeprowadzone w późniejszym okresie. Przed posadzeniem młodych roślin (jeżeli nie zostały przycięte), skracamy je na wysokości około 20- 30 cm, dzięki czemu krzewy ładnie się zagęszczą.

Powiązane posty

8 komentarzy

Giga 02/09/2019 - 23:45

Nie mam go u mnie w ogrodzie, ale podziwiam w parkach, szczególnie teraz, gdy kolorów w nich brak. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 02/12/2019 - 23:41

Nie dość, że charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami, to jeszcze cieszy oczy w sezonie (zwłaszcza odmiany o dekoracyjnych liściach) oraz zimą. Także podziwiam go w zieleni miejskiej, choć miło mieć go także w ogrodzie 🙂 Pozdrawiam serdecznie :):):)

Odpowiedz
Unknown 02/10/2019 - 08:07

Również nie mam go u siebie, i również podziwiam w zieleni miejskiej – zarówno odmiany o czerwonych, jak i o musztardowożółtych pędach

Odpowiedz
Greg 02/12/2019 - 23:44

Ciekawą odmianą derenia białego jest także ‘Kesselringii’, charakteryzująca się bardzo ciemnymi pędami. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
AgataZ. 02/10/2019 - 09:26

Musze przeprowadzic radykalne cięcie swoich dereni

Piszesz im bardziej tniemy tym lepiej sie zageszczaja… A mój taki lichy.. Boje sie cięć., czas chyba to zmienić… Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 02/12/2019 - 23:45

Z pewnością:) Dereń biały nie boi się cięcia, ten zabieg z pewnością wyjdzie mu na dobre 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Miko 02/12/2019 - 13:33

Mam derenia białego w ogrodzie (a nawet dwa), tnę go corocznie a z uciętych witek robię wianki.

Odpowiedz
Greg 02/12/2019 - 23:47

Jego pędy można wykorzystać także do dekoracji zimowych kompozycji na balkonie czy też tarasie 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz