Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Pięciornik krzewiasty- cięcie

Pięciornik krzewiasty- cięcie

Grzegorz Bogucki
Pięciornik krzewiasty- cięcie

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to popularny krzew ozdobny, bardzo często uprawiany w naszych ogrodach. Jego popularność wynika z niewielkich wymagań, a także mało absorbującej pielęgnacji, w której kluczowe znaczenie odgrywa coroczne cięcie rośliny.

Zaniedbany pięciornik krzewiasty, bardzo szybko traci na swojej dekoracyjności. Bardzo ważne jest coroczne przycinanie krzewu, dzięki któremu zyska ładny, zwarty pokrój, a także obficie zakwitnie. Cięcie krzewu przeprowadzamy wczesną wiosną. U młodych roślin cięcie możemy ograniczać tylko do usunięcia uszkodzonych pędów oraz przycięcia rośliny o około 1/3. U starszych okazów, usuwamy także stare, grube pędy. Staramy się ścinać je jak najbliżej podłoża. Przycinane krzewy bujniej rosną, tak więc z zaniedbanych krzewów, można uzyskać bardzo zagęszczone krzewy, obsypane mnóstwem kwiatów. Jeżeli zechcemy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany, to przedłużymy kwitnienie. 

Powiązane posty

6 komentarzy

EwaJ 13 lutego 2019 - 07:45

Miałam kiedyś w ogrodzie odmiany o białych i czerwonych kwiatach ale przeżyły tylko dwa sezony, do dziś nie wiem dlaczego. Zostały mi tylko żółte, te są niezniszczalne i pięknie zakwitają co roku.
Serdecznie pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Greg 13 lutego 2019 - 14:06

U mnie rosły żółte, białe, jeden lekko różowy i odmiana 'Red Ace' i muszę przyznać, że nie było z nimi większych problemów, a niektóre z nich były uprawiane ponad 10 lat. Jak dla mnie żółte są najładniejsze i faktycznie, na nie zawsze można liczyć 🙂 Pozdrawiam ciepło G 🙂

Odpowiedz
Unknown 13 lutego 2019 - 17:24

A jak się będą czuły w półcieniu ? Ma ktoś podobne doswiadczenia ?

Odpowiedz
Greg 13 lutego 2019 - 21:09

Dają radę, ale najładniejsze, najobficiej kwitnące będą na stanowisku słonecznym. Na stanowisko półcieniste warto posadzić okazy kwitnące na czerwono, ładniej się wówczas wybarwiają 🙂

Odpowiedz
Miko 13 lutego 2019 - 19:22

Mam, ale jest jeszcze całkiem mały – zasadzony w poprzednim roku. Muszę mu się przyjrzeć i może lekko skorygować.

Odpowiedz
Greg 13 lutego 2019 - 21:11

Jak zostanie przycięty z pewnością będzie bardziej zwarty 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz