Ogrodnictwo od A do Z

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Dereń biały- dekoracyjne pędy

Do ciekawych odmian derenia białego zaliczymy m.in.:
‘Elegantissima’

 – ‘Sibirica’

– ‘Sibirica Variegata’

Pędy wspomnianych odmian, w okresie zimowym przebarwiają się na mniej lub bardziej  na czerwono, stając się wyrazistym akcentem zimowego ogrodu. Szczególnie intensywnie wybarwione są pędy młode, 1-3 letnie. Cięcie derenia białego zapewni nie tylko ładne wybarwienie pędów, ale także zwarty pokrój krzewu. Dobrze prowadzone derenie, mogą stanowić całoroczną atrakcję w ogrodzie.

Cornus alba tniemy wczesną wiosną, zależnie od potrzeby możemy przeprowadzić radykalne cięcie odmładzające (co kilka lat). W przypadku cięcia odmładzającego wszystkie pędy ścinamy na wysokość około 10-15 cm. Dereń dobrze znosi cięcie i w sezonie wypuści wiele nowych pędów. Roczny przyrost przy zapewnieniu optymalnych warunków do wzrostu po przeprowadzonym cięciu, może przekroczyć nawet 100 cm. Krzewy nie poddane cięciu, charakteryzują się dużo mniejszymi przyrostami.

Wiedząc, że młode pędy  przebarwiają się najintensywniej, w trakcie corocznego, wiosennego cięcia, usuwamy pędy, mające powyżej trzech lat. Pędy możemy skracać także nad 3- 4 pąkiem. Pamiętajmy, że przy corocznym przycinaniu, usuwać także pędy chore, połamane, krzyżujące się bądź zbyt zagęszczające krzew. Zależnie od potrzeb cięcie regulujące może być przeprowadzone w późniejszym okresie. Przed posadzeniem młodych roślin (jeżeli nie zostały przycięte), skracamy je na wysokości około 20- 30 cm, dzięki czemu krzewy ładnie się zagęszczą.

Exit mobile version