Strona główna Dekoracyjne owoce Głóg (Crataegus)- dekoracyjne kwiaty i owoce
Głóg

Głóg obejmuje około 200 gatunków drzew i krzewów, zaliczanych do rodziny różowatych (Rosaceae). W otaczającym nas krajobrazie dominuje głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna). W moich rodzinnych stronach widywałem go bardzo często, ale jakoś specjalnie nie zwracałem na niego uwagi. Ostatnio jednak, nie mogę nadziwić się jak dekoracyjna jest to roślina w okresie kwitnienia, zwłaszcza w otwartym krajobrazie.

Głóg może zachwycać, ale należy uważać na zarazę ogniową

Głóg jednoszyjkowy kwitnie niezwykle obficie, stanowiąc białe plamy na zielonym, bardzo soczystym, wiosennym tle łąk, pól i lasów. Stanowi pożytek dla pszczół, a ze względu na cierniste gałęzie staje się idealnym schronieniem dla ptaków oraz drobnych ssaków. Jego czerwone owoce są jadalne nie tylko dla ptaków, ale także dla nas, choć najlepiej sprawdzą się w formie przetworów np. konfitur. Dobra będzie także nalewka z głogu, tym bardziej, że głóg jest leczniczą rośliną, która dobroczynnie wpływa m.in. na serce. Z powodzeniem może być stosowany na żywopłot, który będzie nie do przejścia, ze względu na cierniste gałęzie. Minusem może być fakt, że głóg jest rośliną żywicielską dla bakterii, wywołującej zarazę ogniową, bardzo niebezpieczną chorobę m.in. jabłoni i grusz.
Głóg

Głóg- białe kwiaty

Nie tylko białe kwiaty 

Głóg jednoszyjkowy ma formę krzewu bądź niewielkiego drzewka, osiąga do 6- 10 m wysokości, a przy tym jest mało wymagający, tolerancyjny, poradzi sobie także na bardziej ubogim podłożu. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko półcienistych. Najbardziej podoba mi się dziko rosnący gatunek, ale w sprzedaży dostępne są odmiany m.in., o kolumnowej koronie 'Stricta’ czy też nakrapianych liściach 'Variegata’. Ciekawie prezentuje się także odmiana ’Flexuosa’ o spiralnie poskręcanych gałęziach i liściach. W niewielkim ogrodzie sprawdzi się kompaktowa odmiana ’Compacta’, charakteryzująca się kulistym pokrojem, zazwyczaj szczepiona na pniu. 

Niezwykła 'Paul’s Scarlet’

Z pewnością dla wielu o wiele bardziej ciekawsza jest odmiana ’Paul’s Scarlet’, dawniej klasyfikowana jako głóg dwuszyjkowy, a obecnie jako głód pośredni (Crataegus x media), będący mieszańcem głogu jednoszyjkowego z dwuszyjkowym. Odmiana charakteryzuje się obfitym kwitnieniem i różowymi, pełnymi kwiatami, wyglądającymi jak drobne różyczki. Odmianę znam od czasów dzieciństwa, gdyż rosła w moich rodzinnych stronach.  W okresie kwitnienia nie miała sobie równych. Bardzo często spotykana w zieleni miejskiej w formie kulistej, szczepiona na pniu. Podobnymi kwiatami, charakteryzuje się odmiana ’Rubra Plena’. Z pewnością ciekawą i wyrazistą odmianą głogu dwuszyjkowego jest ’Crimson Cloud’ o różowych kwiatach z białym środkiem. Warto wspomnieć także o odmianie ’Gireoudii’, charakteryzującej się pstrym ulistnieniem i sporymi owocami. 
Głóg w okresie kwitnienia
Głóg
Inne gatunki głogu to m.in. głóg szkarłatny (Crataegus coccinea), głóg cętkowany (Crataegus punctata), charakteryzujące się dużymi owocami (około 1,5 cm średnicy).
Innym gatunkiem o dekoracyjnych kwiatach i owocach jest m.in. ognik, który zachwyca kolorem owoców, a także obfitym kwitnieniem.
Owoce głogu
Głóg owoce

Powiązane posty

Zostaw komentarz