Strona główna Byliny Posłonek ogrodowy (Helianthemum x hybridum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Posłonek ogrodowy (Helianthemum x hybridum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Posłonek ogrodowy

Posłonek ogrodowy to niewielka krzewinka, którą uzyskałem z mieszanki nasion. Bardzo ucieszyłem się, gdy kilka roślin okazało się ładnie kwitnącym na różowo posłonkiem. Posadziłem je na dość sporym, słonecznym skalniaku, gdzie krzewinki szybko przyrastały i ładnie kwitły. Niestety zdjęcia tamtych posłonków gdzieś mi przepadły i mam jedynie zdjęcia kwitnącej na żółto, zadarniającej odmiany.

Posłonek ogrodowy
Rodzina
Cistaceae- posłonkowate
Występowanie
Posłonek ogrodowy jest mieszańcem, uzyskanym poprzez skrzyżowanie m.in. posłonka apenińskiego (Helianthemum apenninum) z posłonkiem rozesłanym (Helianthemum nummularium). Rodzaj Helianthemum obejmuje około 100 zróżnicowanych gatunków roślin, występujących nie tylko w Europie, ale także w Azji czy też Ameryce Północnej. Z gatunków dziko rosnących w Polsce spotykany jest posłonek rozesłany.
Wygląd
Posłonek ogrodowy jest krzewinką, dorastającą do 25 cm wysokości. Pędy u podstawy zdrewniałe, a liście wąskie, zielone do szarych (zależnie od odmiany), zimozielone. Kwiaty pięciopłatkowe do kilku na jednym pędzie, rozwijają się stopniowo, mogą osiągać do 3 cm średnicy. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych oraz w zmiennej kolorystyce (białe, różowe, żółte, pomarańczowe, czerwone). Kwiaty pojedyncze zachwycają dużo krócej niż pełne, ponieważ w słoneczne dni rozwinięte są w godzinach rannych. Lepiej pod tym względem wypadają odmiany o pełnych kwiatach. Po kwitnieniu zawiązują się nasiona, a roślina może dać obfity samosiew. Rośliny potomne, mogą charakteryzować się innym odcieniem barwy kwiatów, ale nadal będą bardzo dekoracyjną rośliną ozdobną. Chcąc uzyskać roślinę, która zachowa cechy rośliny matecznej, należy roślinę mateczną rozmnożyć wegetatywnie poprzez sadzonki pędowe.
Okres kwitnienia
Druga połowa mają i czerwiec, choć zależnie od odmiany, termin kwitnienia może być zróżnicowany. Po kwitnieniu głównym na roślinie nadal ukazują się kwiaty, ale w niewielkiej ilości.
Warunki uprawy
Posłonek wymaga stanowiska zacisznego, ciepłego, a przede wszystkim słonecznego. Podłoże lekkie, przepuszczalne, nie mokre, bardziej suche, wapienne, niezbyt zasobne. Przy odpowiedniej pielęgnacji, na takim właśnie stanowisku wspaniale się zaprezentuje. Będzie tworzył zwarte krzewinki oraz obficie kwitnące.
Pielęgnacja
Aby posłonek ogrodowy miał ładny, zwarty pokrój, to pamiętajmy, aby po kwitnieniu przyciąć roślinę. Ponieważ w ostrzejsze, bezśnieżne zimy może mniej lub bardziej ucierpieć, wiosną może pojawić się konieczność usunięcia zmarzniętych pędów. W surowe, bezśnieżne zimy, krzewinkę najlepiej okryć świerkowymi gałązkami.
Rozmnażanie
Poprzez nasiona bądź też sadzonki pędowe (półzdrewniałe), pobrane w drugiej połowie lata.
Zastosowanie
Idealna roślina na stanowiska nasłonecznione. Wspaniale zaprezentuje się na słonecznych skalniakach, skarpach, rabatach, murkach kwiatowych. Sprawdzi się jako roślina na obwódki oraz do okrywania wolnych, nasłonecznionych przestrzeni w ogrodzie.
Posłonek ogrodowy
Posłonek ogrodowy
Uwagi końce
Posłonek ogrodowy dostępny jest w wielu zmiennych odmianach. Wybrane z nich
to m.in.:
– 'Golden Queen’ (żółte, a zarazem pojedyncze kwiaty)
– 'Orange Double’ (kwiaty pomarańczowe, pełne)
– 'Rubin’ (kwiaty ciemnoczerwone, pełne)
– 'Gelbe perle’ (kwiaty żółte, pełne)

Powiązane posty

Zostaw komentarz