Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Lilak węgierski (Syringa josikaea)- kilka słów o krzewie :)

Lilak węgierski (Syringa josikaea)- kilka słów o krzewie :)

Grzegorz Bogucki
Lilak węgierski

Od około pięciu lat uprawiam w ogrodzie krzew o nazwie lilak węgierski, zwany także lilakiem Josiki. . Mój krzew to kilkunastoletni okaz, tak więc już na samym początku, gdy pojawił się w ogrodzie, zaznaczył swoją obecność.

Lilak węgierski
Krzew był zaniedbany i wymagał odmłodzenia. Gdy go otrzymałem, składał się z trzech,słabo rozgałęzionych pędów, ulistnionych tylko w najwyższych partiach. Jego kwitnienie również było bardzo skromne. Musiałem podjąć konkretne działania, aby na nowo ukazać jego dekoracyjność. Po kwitnieniu ściąłem przy samej ziemi jeden z pędów. Efektem było ukazanie się trzech młodych pędów. W kolejnym roku powtórzyłem zabieg i usunąłem kolejny wieloletni pęd. Pod wpływem cięcia, krzew wzbogacił się o kolejne młode pędy. Efektem cięcia jest bardziej zagęszczony krzew. Wygląda całkiem dobrze i obficie kwitnie. Dzięki etapowemu odmłodzeniu lilaka węgierskiego, każdego roku mogłem zobaczyć jego dekoracyjne kwiatostany.
A teraz trochę informacji o krzewie 🙂
Klika uwag o budowie
Lilak Josiki osiąga do 3- 4 m wysokości (mój ma około 2 m). Charakteryzuje się sztywnymi i wyprostowanymi pędami. Jego liście różnią się od liści lilaka pospolitego. Są eliptyczne i orzęsione. Spodnia część liścia białawoszara. Jego kwiatostany są skromniejsze od lilaka pospolitego. Są węższe i osiągają do 20 cm długości. Niestety nie pachną tak intensywnie jak wspomniany wcześniej lilak.
Lilak węgierski
Wymagania
Jeżeli chodzi o podłoże jest bardzo tolerancyjny i poradzi sobie w przeciętnej glebie, najlepiej wilgotnej- wilgotne i mokre gleby są jego optymalnym podłożem. Ten gatunek wykazuje całkowitą odporność na mrozy.
Lilak węgierski
Dekoracyjność

O jego dekoracyjności decydują przede wszystkim kwiaty, najczęściej różowe, ale możemy spotkać się z okazami o kwiatach czerwonych i białych.

Lilak węgierski kwiatostan

Powiązane posty

Zostaw komentarz