Strona główna Byliny Juka karolińska- egzotyczna roślina ozdobna, która nie boi się suszy

Juka karolińska- egzotyczna roślina ozdobna, która nie boi się suszy

Grzegorz Bogucki
Yucca filamentosa

Juka jest rodzajem roślin, występujących w Ameryce Północnej i Środkowej, zazwyczaj kojarzonymi z doniczkowymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi w domowym zaciszu. W uprawie doniczkowej bardzo popularna jest juka gwatemalska (Yucca elephantipes), natomiast w ogrodzie oczy cieszy przede wszystkim juka karolińska (Yucca filamentosa). Inne nazwy tej ostatniej to krępla, szpilecznica karolińska czy też juka włóknista.

Dlaczego warto zaprosić jukę karolińską do ogrodu?

Juka karolińska to egzotycznie wyglądająca roślina ozdobna, dekoracyjna zarówno z liści, jak i kwiatów. Kwitnąca juka to wyjątkowy widok. Jej liście są mieczowate, osiągają do około 60- 70 cm długości, przy kilku centymetrach szerokości. Są sztywne, zielononiebieskie, zimozielone i ostro zakończone. Zebrane są w rozetę. Z kwiatostanem juka karolińska może osiągnąć nawet i dwa metry wysokości. Kwiaty ma kremowozielonkawe, dzwonkowate. Tworzą one dużą wiechę. Kwitnienie juki przypada na początek lata. Ponieważ pochodzi ona z obszarów suchych, bardzo dobrze sobie radzi w okresie suszy i nie ma większych wymagań. Problemy w jej uprawie wynikają zazwyczaj ze zbyt ciężkiego i mokrego podłoża.

Na co uważać?

Ponieważ juka karolińska charakteryzuje się sztywnymi i ostro zakończonymi liśćmi, stanowi zagrożenie dla najmłodszych. Należy o tym pamiętać, posiadając małe dzieci. Poza tym miejsce, na którym zostanie posadzona juka musi być bardzo dobrze przemyślane. Juka ta charakteryzuje się rozbudowanym i głębokim systemem korzeniowym, dlatego jak nam się rozrośnie, ciężko będzie się jej pozbyć. Nawet z niewielkiego korzenia wytworzy rośliny potomne.

O czym należy pamiętać?

Juka karolińska należy do roślin monokarpicznych, a więc rozeta liści, która wyda kwiat, zamiera. Oczywiście nie ma potrzeby się tym przejmować, gdyż roślina wytworzy kolejne małe rozetki, które do trzech lat także zakwitną.

Gdzie posadzić jukę karolińską?

Jako że jest to roślina z ciepłych, słonecznych, a przy tym dość suchych obszarów Ameryki, wybieramy dla niej zaciszne, słoneczne i ciepłe stanowisko. Podłoże najlepiej przepuszczalne, piaszczyste z dodatkiem gliny, nie za żyzne. Na takim stanowisku będzie dobrze zimować. Przed posadzeniem juki, można do podłoża dosypać trochę kompostu, który poprawi strukturę podłoża, a także dostarczy w bezpiecznej ilości składników pokarmowych.

A co z pielęgnacją juki karolińskiej?

Pielęgnacja juki karolińskiej nie jest skomplikowana. Posadzona w odpowiednich warunkach, doskonale rośnie i nie jest zbyt podatna na choroby grzybowe, które będą ją męczyć przy nadmiernej wilgotności podłoża.

Nowo posadzone rośliny należy podlewać, aby bezproblemowo zaaklimatyzowały się na nowym stanowisku. Rośliny z dobrze rozbudowanym i głębokim systemem korzeniowym doskonale sobie radzą w okresie suszy i pięknie zakwitną, stanowiąc nie lada atrakcje na ogrodowej rabacie.

W przypadku nawożenia nie jest ono szczególnie konieczne, jesienią można rozety podsypać kompostem czy też obornikiem granulowanym w razie potrzeby.

Na zimę rozetę liści warto związać. Takie rośliny lepiej zimują i w mniejszym zakresie porażane są przez choroby grzybowe. Na wiosnę usuwamy szpetne, uszkodzone, czy też porażone przez choroby liście. Jeżeli jest ich dużo, ograniczamy się do dolnych liści. A pozostałe usuwamy w późniejszym terminie po wytworzeniu przez roślinę kolejnych, młodych, zdrowych liści.

Co zrobić z przekwitniętym kwiatostanem?

Przekwitnięte kwiatostany można usunąć zaraz po przekwitnięciu razem z całą rozetą. W miejscu usuniętej rozety pojawi się kilka kolejnych, młodych roślin.

A jak rozmnożyć jukę karolińską?

Z jej rozmnażaniem nie ma najmniejszego problemu, wystarczy oddzielić młode rozety liści i posadzić na nowym stanowisku. Można ją także rozmnożyć poprzez sadzonki korzeniowe.

Juka karolińska z kolorowymi liśćmi

W sprzedaży dostępne są odmiany juki karolińskiej, charakteryzujące się liśćmi z żółtym czy też kremowym obrzeżem. Taką odmianą jest m.in. odmiana ‘Variegata’.

Powiązane posty

Zostaw komentarz