Kwitnące na żółto forsycje to jedne z najbardziej widowiskowych krzewów wczesnej wiosny. Osobiście nie wyobrażam sobie wiosny bez forsycji. W naszych ogrodach zazwyczaj uprawiana jest bardzo obficie kwitnąca forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), a więc mieszaniec, powstały w wyniku skrzyżowania się dwóch gatunków m.in. tytułowej forsycji zwisłej (Forsythia suspensa). Z pewnością największą uwagę skupia jej botaniczna forma, charakteryzująca się zwisającymi pędami. W takiej formie, krzew wzbudza zainteresowanie nie tylko w okresie kwitnienia.
Rodzina
Rodzaj Forsythia, skupia kilka gatunków krzewów, z czego, tak jak już wspomniałem, w naszych ogrodach uprawiana jest przede wszystkim forsycja pośrednia. Forsycje zaliczamy do rodziny Oleaceae (oliwkowatych). Forsycja zwisła pochodzi z Chin.
Wygląd
Forsycja zwisła charakteryzuje się wzniesionymi bądź też zwisającymi pędami. Osiąga do około 3 m wysokości i podobną szerokość. Liście zazwyczaj pojedyncze, czasem złożone (3- listkowe), piłkowane, osiągające do około 10 cm długości. Wczesną wiosną ukazują się żółte, 4- płatkowe kwiaty o średnicy do 3 cm, osadzone na szypułkach.
6 komentarzy
Dla mnie każda forsycja jest piękna. Nie wiem co się stało z moją, ale są już zielone listki, a kwiatki dosłownie cztery. 🙁
Najprawdopodobniej pąki kwiatowe przemarzły. U mnie nie raz tak było. To bardzo frustrujące jak się czeka cały rok na kwitnienie, a na krzewie pojawia się tylko kilka kwiatów 🙁
Niecierpliwie czekam aż rozkwitną. To wspaniałe, niewymagające rośliny które jeszcze nigdy mnie nie zawiodły.
Pozdrawiam Cię Grzesiu wiosennie i ciepło.
Ogród pięknie się rozjaśni 🙂 Czekam na relację z kwitnienia i słonecznie pozdrawiam 🙂
Szkoda, że forsycje tak krótko kwitną. A to takie wdzięczne i radosne krzewy:)
Myślę, że dzięki temu tak bardzo je cenimy 🙂 Pozdrawiam serdecznie G.