Strona główna Encyklopedia roślin Laja, Layia (Layia platyglossa, L. Elegans)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Laja, Layia (Layia platyglossa, L. Elegans)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Laja

W naszych ogrodach uprawia się wiele zróżnicowanych roślin jednorocznych. Do najczęściej uprawianych należą m.in. aksamitki (Tagetes), nagietki (Calendula officinalis), cynie (Zinnia), astry chińskie (Callistephus chinensis) oraz inne barwne gatunki i odmiany. Tytułowa Layia platyglossa to także roślina jednoroczna, której nasiona są dostępne w ofercie producentów nasion. Na jej nasiona skusiłem się kilka lat temu. Chciałem zobaczyć jak prezentuje się na żywo, bo na zdjęciach wyglądała obiecująco.

Laja

Laja

Rodzina
Asteraceae– astrowate
Występowanie
Pochodząca z Ameryki Północnej, w stanie dzikim tworzy bardzo widowiskowe, słoneczne łany i należy przyznać, że w kolorowych skupiskach roślin, przepełnionych naturalizmem kwietnych łąkach, zaprezentuje się świetnie.
Wygląd
Osiągająca około 30-40 cm wysokości, silnie rozgałęziona laja, przykuwa uwagę koszyczkami kwiatowymi o średnicy do około 5 cm, składającymi się z kwiatów języczkowych na końcu ząbkowanych (żółte z białym zakończeniem) oraz rurkowatych (żółte). Wąchając roślinę wyczujemy delikatny, cytrynowy zapach.
Layia platyglossa
Okres kwitnienia
Kwitnie w okresie letnim.
Warunki uprawy
Laja preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione, podłoże przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe, ciepłe, dość suche.
Pielęgnacja
Roślina jednoroczna nie sprawiająca większych problemów. Pamiętajmy, aby podłoże nie było zasobne w składniki pokarmowe oraz nie za mokre. Słoneczne lato sprzyja tej roślinie. Skąpana w słońcu obficiej zakwitnie.
Rozmnażanie
Nasiona najlepiej wysiać bezpośrednio w grunt od kwietnia do maja. Nie lubi przesadzania.
Layia platyglossa wytwarza nasiona w formie niełupek wyposażonych w puch kielichowy. Dzięki temu nasiona rozsiewają się na znaczne odległości od rośliny matecznej. Laja daje samosiew.
Laja nasiona
Laja- nasiona
Zastosowanie
Laja ma bardzo dekoracyjne kwiaty, ale pojedynczo posadzona wygląda dość skromnie, pokłada się, dlatego też podpatrując matkę naturę, warto posadzić ją z innymi roślinami i stworzyć spójną, kolorową, słoneczną rabatę.
Słoneczna Layia platyglossa nadaje się nie tylko na rabaty, ale także do obsadzania pojemników.
Laja- nasiona
Uwagi końcowe
Rodzaj Layia obejmuje kilkanaście gatunków roślin, ale w naszych ogrodach spotkałem się tylko z opisanym przeze mnie gatunkiem. Z pewnością wartą uwagi jest Layia glandulosa o białych kwiatach. Być może ktoś z Was uprawia inne gatunki?

Powiązane posty

2 komentarze

EwaJ 07/28/2016 - 10:54

Dla mnie to ciekawostka bo nie znam tej roślinki. Jest urocza, jak małe słoneczka na rabacie. Powoli jednak rezygnuję z roślin jednorocznych, ogród mocno się rozrósł i coraz trudniej mi wszystko ogarnąć. Przesyłam cieplutkie pozdrowienia.

Odpowiedz
Greg 07/28/2016 - 11:11

Ewo doskonale Ciebie rozumiem, choć ciężko byłoby mi całkowicie zrezygnować z roślin jednorocznych 🙂 One jednak są bardzo dekoracyjne i mogą pełnić wiele funkcji w ogrodzie i nie tylko 🙂

Słonecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Zostaw komentarz